metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Větší foto
Sídlo magistrátu v Nové radnici na Mariánském náměstí. | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Praha má 11 miliard na výzkum či inovace

  14:40
Praha spustila vlastní Operační program Praha - pól růstu ČR, v němž je k dispozici 403 milionů eur (asi 11 miliard korun). Nejvíce peněz je připraveno na výzkum, vývoj, technologické inovace, udržitelnou mobilitu a energetické úspory, řekl náměstek primátorky pro dopravu a evropské fondy Petr Dolínek (ČSSD).

První výzvy k předkládání žádostí magistrát vyhlásí na přelomu září a října. Praha je jediným krajem, který má vlastní operační program.

Hlavní město je z pohledu Evropské unie rozvinutým regionem, podmínkou pro čerpání evropských peněz tak je, že polovinu musí příjemci dotací platit z vlastních zdrojů. Z evropských fondů se proplatí maximálně 50 procent, celkem tedy přes 200 milionu eur.

O dotace může žádat přímo hlavní město Praha, městské části a organizace jimi zřizované, dále výzkumné a neziskové organizace, vzdělávací instituce, profesní a zájmová sdružení i podnikatelské subjekty.

Také na budování tramvajových tratí

Peníze mohou získat i klíčové městské podniky a organizace jako je Dopravní podnik hl. m. Prahy, ROPID, Správa železniční dopravní cesty či Technická správa komunikací. Praha proto chce peníze využít mimo jiné na budování tramvajových tratí a rozvoj bezmotorové dopravy.

„Naším cílem je vyčerpat celou částku. Ze strany města chceme žadatelům poskytnout maximální součinnost a zároveň budeme dělat vše pro to, aby fungovala co nejefektivnější kontrola,“ uvedl Dolínek.

Česká republika může v novém programovém období 2014 až 2020 z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (652 miliard korun). V nové sedmiletce se snížil počet operačních programů, strukturálních je osm. Doplňují je Operační program rybářství a Program rozvoje venkova.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek