metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Praha nabídne pomoc Ukrajincům, přestěhují se sem studenti

  13:53
Vedení Prahy se rozhodlo pozvat na návštěvu předáka ukrajinské opozice a poskytnout materiální a technickou pomoc občanům Ukrajiny. Zároveň umožní zraněným léčit se v pražských nemocnicích. Konkrétní jméno a kroky město teprve upřesní. Rozhodla o tom na dnešním jednání rada hlavního města. Již na začátku února radní Prahy schválili finanční pomoc zraněným 500 tisíc korun. Pomůže i Univerzita Karlva, která nabídne ukrajinským vysokoškolákům, aby ukončili studium v Česku.

Na podporu protestujících na Ukrajině se ve čtvrtek konala obří demonstrace na Václavském náměstí. | foto: Shan He

Pražští radní uložili magistrátnímu odboru pro zdravotnictví a sociální péči, aby projednal s ředitelem pražské záchranky Zdeňkem Schwarzem možnosti materiální a technické pomoci občanům Ukrajiny. Pomoc by se měla uskutečnit v koordinaci s organizací Člověk v tísni. Odbor má rovněž jednat s nemocnicemi na území Prahy o možnostech umístění zraněných, včetně podmínek financování za spoluúčasti rozpočtu Prahy a zjistit možnosti ubytování pro příbuzné přijatých zraněných.

Vedení Prahy již na začátku února rozhodlo, že se nebude podílet na pořádání státní návštěvy ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Praha obvykle v rámci návštěv hlav státu pořádá akce, na které je zve - například setkání na Staroměstské radnici. Janukovyč má přijet do Prahy na dubnový summit Východního partnerství. O zrušení návštěvy již začal uvažovat také prezident Miloš Zeman.

Studenti se mohou uchýlit do Česka

Univerzita Karlova nabídne zhruba dvěma desítkám ukrajinských studentů možnost dokončit svá studia v Praze prostřednictvím univerzitního Stipendia Václava Havla. "Nabídka se týká pouze těch studentů, kteří byli postiženi přímou perzekucí na Ukrajině," sdělil dnes Petr Podzimek z univerzity.

"Předpokládáme přijetí deseti až dvaceti studentů, případně i více. Vše bude záležet na aktuálních okolnostech," uvedl Podzimek. Dodal, že nástup do studijních programů škola předpokládá co nejdříve. Technické kroky škola teprve připravuje.

Boje na Ukrajině

  • Ukrajina vře od loňského 21. listopadu, kdy vláda zastavila přípravy podpisu asociační dohody s Evropskou unií a vyzvala k rozšíření hospodářské spolupráce s Ruskem.
  • Vzápětí vyšli prozápadně orientovaní Ukrajinci do ulic a demonstrace trvají dodnes.
  • Na Ukrajině zemřely při střetech desítky obyvatel, stovky jich jsou zraněny.

Aleš Berný jw

Autor:

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek