metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Praha nabídne pomoc Ukrajincům, přestěhují se sem studenti

  13:53
Vedení Prahy se rozhodlo pozvat na návštěvu předáka ukrajinské opozice a poskytnout materiální a technickou pomoc občanům Ukrajiny. Zároveň umožní zraněným léčit se v pražských nemocnicích. Konkrétní jméno a kroky město teprve upřesní. Rozhodla o tom na dnešním jednání rada hlavního města. Již na začátku února radní Prahy schválili finanční pomoc zraněným 500 tisíc korun. Pomůže i Univerzita Karlva, která nabídne ukrajinským vysokoškolákům, aby ukončili studium v Česku.

Na podporu protestujících na Ukrajině se ve čtvrtek konala obří demonstrace na Václavském náměstí. | foto: Shan He

Pražští radní uložili magistrátnímu odboru pro zdravotnictví a sociální péči, aby projednal s ředitelem pražské záchranky Zdeňkem Schwarzem možnosti materiální a technické pomoci občanům Ukrajiny. Pomoc by se měla uskutečnit v koordinaci s organizací Člověk v tísni. Odbor má rovněž jednat s nemocnicemi na území Prahy o možnostech umístění zraněných, včetně podmínek financování za spoluúčasti rozpočtu Prahy a zjistit možnosti ubytování pro příbuzné přijatých zraněných.

Vedení Prahy již na začátku února rozhodlo, že se nebude podílet na pořádání státní návštěvy ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Praha obvykle v rámci návštěv hlav státu pořádá akce, na které je zve - například setkání na Staroměstské radnici. Janukovyč má přijet do Prahy na dubnový summit Východního partnerství. O zrušení návštěvy již začal uvažovat také prezident Miloš Zeman.

Studenti se mohou uchýlit do Česka

Univerzita Karlova nabídne zhruba dvěma desítkám ukrajinských studentů možnost dokončit svá studia v Praze prostřednictvím univerzitního Stipendia Václava Havla. "Nabídka se týká pouze těch studentů, kteří byli postiženi přímou perzekucí na Ukrajině," sdělil dnes Petr Podzimek z univerzity.

"Předpokládáme přijetí deseti až dvaceti studentů, případně i více. Vše bude záležet na aktuálních okolnostech," uvedl Podzimek. Dodal, že nástup do studijních programů škola předpokládá co nejdříve. Technické kroky škola teprve připravuje.

Boje na Ukrajině

  • Ukrajina vře od loňského 21. listopadu, kdy vláda zastavila přípravy podpisu asociační dohody s Evropskou unií a vyzvala k rozšíření hospodářské spolupráce s Ruskem.
  • Vzápětí vyšli prozápadně orientovaní Ukrajinci do ulic a demonstrace trvají dodnes.
  • Na Ukrajině zemřely při střetech desítky obyvatel, stovky jich jsou zraněny.

Aleš Berný jw

Autor:

Hlavní zprávy

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek