metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.
Gorila Moja je vzorná matka. | foto: Marek Žďánský

Praha navýšila rozpočet plánovaného pavilonu goril na 121 milionů

  13:24
Radní hlavního města schválili navýšení rozpočtu nového pavilonu goril v zoo o polovinu. Místo v loňském roce původně plánovaných 80 milionů má stát 121 milionů korun včetně DPH. ČTK to zjistila z materiálu, který dnes projednali radní. O výstavbě nového pavilonu se rozhodlo po opakovaném poničení stávajícího povodněmi, nový by měl stát v horní části zahrady, kterou velká voda neohrozí.

Navýšení rozpočtu je zdůvodněno rozšířením záměru ze samotného pavilonu a venkovních výběhů na soubor několika staveb a vybudování přístupových cest od pavilonu žiraf a lávky od nově vybudovaného pavilonu slonů a hrochů, který přišel na 500 milionů korun. „Navíc chce zoo u plánovaného pavilonu goril otevřít další vchod do zahrady se zastávkou autobusů MHD,“ píše se v materiálu, který má ČTK k dispozici.

Do starého pavilonu se nastěhují jiná zvířata

Nový pavilon by měl mít větší plochu než původní, vedle velké gorilí rodiny by v něm mělo být místo i pro další menší skupinu. Zoo se tak chce připravit na dobu, kdy bude třeba sestavovat novou chovnou skupinu, zvažuje také vytvoření malé skupiny gorilích samců. Lepší má být nový pavilon i pro návštěvníky, dívat by se na gorily měli ze stupňovitého hlediště. Do starého pavilonu se nastěhují jiná zvířata. „Stávající pavilon byl v letech 2000 až 2001 vybudován na nejnižším místě zoologické zahrady a je zcela nemožné jej dostatečně ochránit před povodněmi,“ uvádí se v materiálu.

Povodně zasáhly pavilon v roce 2002 i v roce 2013. Při záplavách v roce 2002 bylo nutné zvířata evakuovat a několik měsíců pak byla provizorně umístěná v ZOO ve Dvoře Králové. Vloni gorily povodeň přečkaly ve zvýšené věži. „Tento stav je pro budoucnost neudržitelný, neboť jedna i druhá varianta představují obrovskou stresovou zátěž pro zvířata,“ píše se dále v dokumentu. Ještě letos chce Praha jako investor vyhlásit a vyhodnotit architektonickou soutěž, příští rok plánuje dokončení projektu a zahájení stavby. Hotovo by mělo být v roce 2016. Za loňský a letošní rok se v souvislosti se stavbou nového pavilonu počítá s 3,4 miliony korun, příští rok se má prostavět 35 milionů korun z rozpočtu hlavního města a dalších 15 milionů přidá zoo. Zbývajících 65,6 milionů korun se plánuje pro rok 2016.

Ze záplavové zóny už se přestěhovali sloni a hroši

Na investice v dolní části zahrady, kde může pavilony ohrozit velká voda, už hlavní město nechce přispívat. Právě v této části bylo letos otevřeno Velemlokárium za 23,6 milionu korun. V případě velké vody chce zoo velemloky přesunout do horní části areálu a nechat pavilon řízeně zatopit vodou, která by protekla otevřenými dveřmi zaplněnými pytli s pískem. Byla by tak čistší, což by pak zjednodušilo likvidaci škod.

Ze záplavové zóny už se loni přestěhovali sloni a hroši. Jejich nový pavilon v horní části zahrady nazvaný Údolí slonů vyšel na 500 milionů korun. V bývalém výběhu těchto velkých savců se letos v červenci otevřel dětský areál s prolézačkami.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy