metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj

Další 4 fotografie v galerii
Libeňský plynojem v ulici V Mezihoří má průměr 20 metrů a plechové stěny silné 14 milimetrů. | foto: openhousepraha.czMetro.cz

Praha není jen Hrad. Poznejte neznámé industriální stavby

  5:58
Když se řekne pražské památky, většina Pražanů i návštěvníků si představí gotické chrámy nebo barokní paláce. Město má ale co nabídnout i milovníkům technických památek a industriální architektury. Návodem pro všechny, kteří se chtějí vydat po stopách té druhé části metropole, může být nový Průvodce po průmyslových a technických stavbách Prahy, který vydal magistrát.

„Do výběru bylo zařazeno sto hodnotných objektů nebo areálů tohoto charakteru a hesla jsou zpracována odborníky v tomto oboru Evou Dvořákovou a Tomášem Šenbergerem,“ říká šéf pražských památkářů Jiří Skalický.

Vyrazit lze na různá místa, od elektráren, garáží a vozoven, přes letiště, mlýny a pivovary, až po tržnice, vodárny a plynárny. Kromě známých míst, jako je libeňský plynojem nebo Negrelliho viadukt, jim průvodce přiblíží třeba továrnu na vodoměry Adolfa Pleskota, kterou jeho vnuk architekt Josef Pleskot citlivě přebudoval na ateliér a galerii.

Kromě obdivovaných objektů připomene stavby, jimž hrozí zánik, třeba parní mlýn a továrnu na chléb firmy František Odkolek. Areál postavený před sto lety v duchu české moderny jako největší pekárna v Rakousko-Uhersku má ustoupit developerskému projektu.

Průvodce je u každého hesla doplněn fotografií a dalšími údaji, mezi které mimo jiné patří GPS, památková ochrana objektu a dopravní spojení.

Průvodce byl zdarma k vyzvednutí v infocentru magistrátu na Mariánském náměstí a ve Škodově paláci v Jungmannově ulici, v současné době je ale již rozebrán..

Komentáře

Hlavní zprávy

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek