metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 32 °C

Sobota, 19. června 2021. Svátek má Leoš.

Praha není jen Hrad. Poznejte neznámé industriální stavby

  5:58
Když se řekne pražské památky, většina Pražanů i návštěvníků si představí gotické chrámy nebo barokní paláce. Město má ale co nabídnout i milovníkům technických památek a industriální architektury. Návodem pro všechny, kteří se chtějí vydat po stopách té druhé části metropole, může být nový Průvodce po průmyslových a technických stavbách Prahy, který vydal magistrát.

Libeňský plynojem v ulici V Mezihoří má průměr 20 metrů a plechové stěny silné 14 milimetrů. | foto: openhousepraha.czMetro.cz

„Do výběru bylo zařazeno sto hodnotných objektů nebo areálů tohoto charakteru a hesla jsou zpracována odborníky v tomto oboru Evou Dvořákovou a Tomášem Šenbergerem,“ říká šéf pražských památkářů Jiří Skalický.

Vyrazit lze na různá místa, od elektráren, garáží a vozoven, přes letiště, mlýny a pivovary, až po tržnice, vodárny a plynárny. Kromě známých míst, jako je libeňský plynojem nebo Negrelliho viadukt, jim průvodce přiblíží třeba továrnu na vodoměry Adolfa Pleskota, kterou jeho vnuk architekt Josef Pleskot citlivě přebudoval na ateliér a galerii.

Kromě obdivovaných objektů připomene stavby, jimž hrozí zánik, třeba parní mlýn a továrnu na chléb firmy František Odkolek. Areál postavený před sto lety v duchu české moderny jako největší pekárna v Rakousko-Uhersku má ustoupit developerskému projektu.

Průvodce je u každého hesla doplněn fotografií a dalšími údaji, mezi které mimo jiné patří GPS, památková ochrana objektu a dopravní spojení.

Průvodce byl zdarma k vyzvednutí v infocentru magistrátu na Mariánském náměstí a ve Škodově paláci v Jungmannově ulici, v současné době je ale již rozebrán..

Autor:

Hlavní zprávy

Salvador Dalí. Češi objevují jeho všestrannou osobnost

vydáno 19. června 2021  11:09

Praha má už téměř dva roky Muzeum Salvadora Dalího. Jeho úspěšný rozjezd, podobně jako v jiných případech, zbrzdil koronavirus. Teď se vše vrací do...  celý článek

V tržnici kotví loď. Atrapu postavili pro film s Goslingem

vydáno 18. června 2021  15:55

V Holešovicích i centru metropole čtenáři fotografovali kulisy nově vznikajícího thrilleru The Gray Man.   celý článek

Nová série Lupina nezklamala. Černoch z Nedotknutelných opět nekomplikovaně baví

Strážce streamu
vydáno 18. června 2021  14:00

Strážce streamu: Dynamická kriminální série Lupin se po měsících čekání vrací s novými epizodami. Ty jsou, stejně jako pět předchozích kapitol...  celý článek

Fotbal a koupačka. Máme pro vás návod na tento víkend

vydáno 18. června 2021  8:26

V Česku už jsou tropy a repre si to rozdá s Chorvaty. Klíčové utkání čeká českou fotbalovou reprezentaci dnes. S tím souvisí i veledůležitá otázka: kde...  celý článek

Vaše fotky z Prahy