metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Pondělí, 16. prosince 2019. Svátek má Albína.
Teplo (ilustrační foto)
Větší foto
Teplo (ilustrační foto) | foto: freeimages

Praha neodsouhlasila vyčlenění miliardy z Pražské teplárenské

23. prosince 2015  14:19 ČTK
Praha jako menšinový akcionář znovu nedala souhlas s vyčleněním části energetické společnosti Pražská teplárenská a se vznikem dceřiné společnosti PT Real Estate, která by měla spravovat lukrativní nemovitosti za zhruba miliardu korun. Na mimořádném a patrně posledním jednání v tomto roce o tom rozhodla nekompletní pražská rada. Podle původního plánu měly orgány Pražské teplárenské vyčlenění dcery odhlasovat do konce roku. Bez souhlasu města ale krok dokončit nemohou.

„Radní si vzhledem k obsáhlosti materiálů vyžádali další čas a podklady,“ řekl po dnešním jednání radní Radek Lacko (ANO). Rada se k tématu znovu vrátí v lednu.

O vznik dcery usiluje Křetínského Energetický a průmyslový holding (EPH), který v Pražské teplárenské drží většinu. Praha v září a opakovaně i v prosinci odmítla pro vyčlenění hlasovat. Naposledy v úterý a následně i dnes. Chce posílit akcionářská práva města.

Se vznikem dceřiné společnosti musí nejprve souhlasit pražská rada, potažmo Pražská teplárenská holding, kterou město ovládá, a nakonec i samotná Pražská teplárenská, kde je Praha v menšině.

Opozice záměr kritizuje. Prý jde o vyvádění miliardového majetku mimo vliv Prahy a možná i o přípravu na prodej části Pražské plynárenské. EPH už na začátku roku vyčlenila jedenáct areálů a kotelen na levém břehu Vltavy s plánem sdružit je do společnosti PT měření. Pod dceřinou společnost PT Real Estate by měla přejít desítka firem, které spravují výměníkové stanice především v sídlištních aglomeracích. Podle některých zdrojů z opozice by na cenných pozemcích měly v budoucnu vyrůst developerské projekty.

Z rejstříku firem ještě v září vyplývalo, že v představenstvech všech deseti společností působí Ondřej Dolínek, který je bratrem náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD), a také jednatel a zřejmě i majitel realitní společnosti Victory estate s.r.o. Michal Viktorin. Ten by se zároveň měl stát členem představenstva PT Real Estate. V čele představenstva nové dceřiné společnosti by měl stát šéf EPH Daniel Křetínský.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tramvajačka Karolína a její cinkající sen

Karolína Hubková
vydáno 15. prosince 2019  5:06

Karolína Hubková je jednou z nejvýraznějších tváří pražského dopravního podniku. Čile fotí pro svůj Instagram a tramvaje doslova miluje. Její zamyšlení...  celý článek

Vyzkoušeli jsme tvořit ozdoby z perliček. V Poniklé je vyrábějí už sto let

V Poniklé se ozdoby ze skleněných perliček dělají už po staletí.
vydáno 14. prosince 2019  5:27

V Poniklé se ozdoby ze skleněných perliček dělají už po staletí. Navlékání a sestavování samotných tvarů už jsou jen pomyslnou třešničkou na dortu.  celý článek

Ze slavného hotelu má být Staroměstská brána

Úpravy okolí budovy vytvořilo architektonické studio TaK.
vydáno 13. prosince 2019  16:46

Hotel InterContinental příští rok přejmenují. Poté je v plánu rekonstrukce i úpravy Pařížské a náměstí Miloše Formana.  celý článek

Děti závislé na počítačovém hraní utrácejí až desetitisíce

Jarmila Vedralová má od loňského roku na starosti drogové a další závislosti...
vydáno 13. prosince 2019  12:11

Jarmila Vedralová je jedna z těch, kteří se zasloužili o zavedení „protikuřáckého“ zákona. Od loňského srpna je ředitelkou odboru protidrogové politiky a...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám