metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.

Větší foto
Metro (ilustrační foto) | foto: Roman Kubařic

Praha nevyčerpá 2,5 miliardy na dostavbu metra

  11:37
Pražský dopravní podnik pravděpodobně nevyčerpá všechny peníze z jedenáctimiliardové půjčky od Evropské investiční banky (EIB) na stavbu nových stanic metra A do Motola. Vyplývá to z dnešního usnesení pražských radních.

Z EIB měla na stavbu přijít poslední část úvěru ve výši 2,5 miliardy korun. Podmínkou bylo kladné stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Ten ovšem nedávno udělil dopravnímu podniku za chyby při stavbě pokutu 8,5 milionu korun. V zakázce na dostavbu metra prý nestanovil transparentně způsob hodnocení nabídek. „Důvodem (pro nečerpání) není toto rozhodnutí, už před rokem jsme věděli, že další půjčku nebudeme potřebovat, není nutné se dál zadlužovat,“ řekl ředitel podniku Jaroslav Ďuriš.

Nová část metra vyšla zhruba na 20 miliard korun. Podnik podle ředitele dosud zaplatil faktury za zhruba 17,5 miliardy korun. Kromě peněz z EIB a části dotací z EU jde o peníze podniku a města, uvedl Ďuriš.

Podnik uvedl v dopise radním, že peníze z EIB nebude na stavbu potřebovat a rada jeho stanovisko akceptovala. Podnik by však další část úvěru pravděpodobně stejně nedostal.

Pražští zastupitelé kvůli zpožděnému čerpání z EIB loni v září mimořádně z rozpočtu města uvolnili na stavbu dvě miliardy korun. „Máme s městem domluvené, že tuto částku v dohledné době vrátíme,“ řekl Ďuriš.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy