metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 18 °C

Čtvrtek 23. března 2023. Svátek má Ivona
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Praha od čtvrtka nebude vydávat nové Opencard. Očekává se výpadek softwaru

  18:13
Praha od čtvrtka pravděpodobně nebude schopna vydávat nové karty Opencard. Důvodem je očekávaný výpadek softwaru. Noví žadatelé budou moci pro předplacené jízdné používat pouze papírové kupony. Jak dlouho výpadek potrvá, není jasné. Praha o tom jedná s vlastníkem práv k projektu, firmou eMoneyServices (EMS). Podle šéfa magistrátní komise pro ICT Ondřeje Felixe se potíže stávajících držitelů Opencard nedotknou.

Podle Felixe se pracovníkům kartového centra od léta objevuje na monitorech oznámení o ukončení platnosti licence ke 30. září. „Všechny důsledky bohužel neznáme, pravděpodobně ale od 1. října nebudeme schopni vydávat nové karty Opencard,“ uvedl. Jednání s EMS, která po městu chce 654 milionů korun, podle něj zatím k žádnému výsledku nedospěla.

EMS, která se s magistrátem kvůli údajným dluhům už několik měsíců soudí, zodpovědnost za výpadky odmítá. „Pokud Praha nezajistí podporu projektu, pak se budou problémy opakovat neustále. My systém nespravujeme, nevíme, co se v něm děje,“ řekl mluvčí EMS Martin Opatrný.

Dopravní podnik je podle Felixe připraven na to, aby zájem žadatelů o papírové průkazky zvládl. „Pro cestující, kteří mají platnou Opencard s platným kuponem, se nic nemění. Potíže se jich nedotknou,“ řekl. Lidé výpadek nepoznají ani při přepravní kontrole. Co bude problém se softwarem znamenat pro ty, kterým končí platnost Opencard, zatím nebyl schopen říci.

Měli by ale prý zvážit přechod na papírovou průkazku. Další informace chce operátor Opencard, který projekt spravuje, oznámit ve čtvrtek. „Uděláme vše pro to, abychom systém udrželi funkční,“ řekl za Operátora Martin Vaic. Operátor se chce domáhat předběžného opatření, které v souvislosti s fungováním projektu před časem vydal soud.

Opencard si v minulosti pořídilo 1,2 milionu cestujících, skutečných uživatelů je podle Felixe kolem 700 000. Na papírové kupony, které Praha znovu zavedla na jaře, jezdí asi 200 000 lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek

Zenovou saunu najdete na střeše. Doplněná je také o japonskou zahradu

vydáno 23. března 2023  6:47

Mistrovství republiky bývá většinou nervy drásající podívaná. To v saunových ceremoniálech je pravým opakem. Diváky čeká relax a zklidnění. Zmiňované...  celý článek

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

vydáno 22. března 2023  13:25

Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.  celý článek