metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.
Popelnice (ilustrační foto) | foto: freeimages

Praha odmítá návrh na změnu zákona o poplatcích za odpad

  17:53
Pražští radní dnes vyjádřili nesouhlas s věcným záměrem zákona o odpadech, který Praze v rámci připomínkového řízení zaslalo ministerstvo životního prostředí. Záměr plánuje zrušit způsob vybírání poplatků za odpady, který v Praze nyní funguje. „Pro město by změna znamenala neúnosnou administrativní zátěž,“ uvedla mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Po ministerstvu magistrát chce, aby byl zachován současný způsob výběru poplatku.

Návrh zákona navrhuje vybírání poplatku buď formou uzavřené smlouvy, nebo zavedením místního poplatku. Třetí způsob, který používá Praha a který je založen na rozpočítání poplatku podle obyvatel konkrétní nemovitosti, by byl zrušen. Praha by tak musela uzavřít podle počtu trvale hlášených osob na svém území zhruba 1,25 milionu smluv, nebo vyhlásit nový místní poplatek pro 1,25 milionu obyvatel Prahy. To je podle náměstka primátora Jiřího Nouzy (TOP 09) z praktického hlediska neúnosné. Prahu by stálo jen rozesílání upozornění na povinnost zaplatit poplatek místo současných 2,1 milionu skoro 17 milionů korun.

Změna by znamenala diskriminaci obyvatel s trvalým pobytem

„Jsme si vědomi toho, že většina obcí v České republice má zaveden místní poplatek. Nicméně na území Prahy by zavedením místního poplatku vznikla neúnosně náročná evidence vedoucí k vyšším administrativním, mzdovým i finančním nákladům při současném snížení účinnosti výběru,“ upozornil Nouza.

Pro magistrát by to rovněž znamenalo zvýšit počet úředníků, přitom by se údajně snížila efektivita výběru poplatků. Změna by podle vedení Prahy navíc znamenala diskriminaci obyvatel s trvalým pobytem. Ti by totiž platit museli, zatímco lidé s trvalým bydlištěm mimo Prahu nikoliv - těch je nyní na 400 tisíc. Výše poplatku se nyní odvíjí od počtu osob žijících v dané nemovitosti. „Finančně a časově náročné by bylo též zavedení nového počítačového programu, bez něhož správa poplatku není možná,“ dodala mluvčí.

MŽP vyzývá k respektování právě probíhajícího legislativního procesu. „V termínu (tedy do 18.11.) zaslané připomínky budou v rámci mezirezortního připomínkového řízení Ministerstvem životního prostředí řádně vypořádány,“ sdělila ČTK mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Praha dá na svoz odpadu ročně 1,2 miliardy korun. Na poplatcích vybrala v roce 2013 zhruba 705 milionů a účinnost výběru byla asi 90 procent.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Vaše fotky z Prahy