metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 29. listopadu 2022. Svátek má Zina
Výměna kabelů u tunelu Blanka | foto: Matěj Hrabánek

Praha podepíše smlouvu s právníky ve sporu kvůli kabelům v Blance

  10:46
Radní hlavního města dnes schválili smlouvu na právní poradenství ve sporu města s ČKD Praha DIZ, která je dodavatelem technologií na stavbě tunelu Blanka. Potvrdil to zdroj obeznámený s jednáním rady. Právní služby by neměly převýšit 2,4 milionu s DPH. Praha se s dodavateli pře o to, kdo zavinil a zaplatí stavební a technologické vady, kvůli nimž bylo odloženo plánované jarní otevření tunelu.

Smlouvu na zastupování ve sporu s ČKD město uzavře s advokátní kanceláří Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. Advokáti mají posoudit mimo jiné možnost Prahy zahájit arbitráž proti ČKD kvůli výměně vadných kabelů v Blance. Smlouva má být podepsána nejpozději v polovině května a bude platit do konce letošního roku.

Praha s ČKD Praha DIZ zatím v rámci smírčího řízení po několika týdnech neshod podepsaly memorandum kvůli výměně poničených kabelů v Blance. Náklady na výměnu se budou řešit na základě původní smlouvy, sporné částky právě arbitráží. Debata se vede hlavně kolem toho, kdo nese vinu za vlhké prostředí v tunelu a kdo výměnu kabelů poničených vodou zaplatí. Dodavatelské firmy a vedení města si prostřednictvím médií v poslední době vyměnily řadu ostrých vzkazů.

Blanka měla být hotová už čtyři roky

Na středečním kontrolním dnu v Blance IDS uvedla, že tunel má být uveden do zkušebního provozu 15. září. Zástupci ČKD však upozornili, že termín by mohl být opět posunut, a to v případě, že by bylo nutné vyměnit více kabelů, než je nyní naplánováno. Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) následně uvedl, že se jedná o termín, se kterým přišly firmy. Vedení města si prý vzhledem k minulým odkladům zprovoznění v současné chvíli žádný termín nevytklo.

Tunelový komplex měl řidičům sloužit už před čtyřmi lety, jeho otevření se ale opakovaně odkládalo. Zatím si vyžádal náklady 37 miliard korun. Stavbu zahájila radnice, kterou tehdy vedl primátor Pavel Bém (ODS). Od té doby se práce prodražily minimálně o šest miliard korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek

Tomu se říká frajeřina! „Šakal“ opravil starou tatrovku a dal ji Ukrajině

vydáno 29. listopadu 2022  15:09

Legendární nákladní „osmsetpatnáctka“ dostala jméno Ljuba. Pomáhá ve válce. Dal ji dohromady Čech, který ji sám odvezl.  celý článek

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  6:45

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek

Šli jsme víc směrem k písničce, říká v rozhovoru pro deník Metro hudebník Lipo

vydáno 28. listopadu 2022  17:02

V pátek vyšlo čtvrté studiové album Jonáše Červinky. Umělec známý jako Lipo na desce Příběhy změnil několik věcí. Neobrací se už k hiphopové scéně,...  celý článek