metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 19 °C

Sobota 24. září 2022. Svátek má Jaromír
Stavba tramvajové trati z Barrandova do Holyně | foto: Miloš Cvrk

Praha potřebuje obousměrné tramvaje. Nové tratě vznikají bez točen

  19:17
V současnosti má dopravní podnik k dispozici celkem 53 tramvají typu KT8. Letos navíc zmodernizuje vozy z Maďarska.

Kátéčko nebo Kačena. Tak se mezi fanoušky hromadné dopravy přezdívá obousměrným tramvajím typu KT8. Ty budou v hlavním městě v následujících měsících potřeba snad nejvíce v historii. V souvislosti s výstavbou nových tratí totiž zároveň dochází k rozšíření takzvaných úvraťových obratišť. Na nich není možné tramvaj otočit, proto tratě s tímto zakončením brázdí jen tramvaje s kabinou na obou koncích.

„Aktuálně má dopravní podnik k dispozici okolo padesátky obousměrných tramvají typu KT8D5.RN2P. Je otázkou, zda bude tento počet vozů stačit po otevření nové tramvajové tratě do Holyně v kombinaci s úvraťovým obratištěm Pankrác a dalším obratištěm v Opletalově ulici,“ předjímá Roman Hloch, který se zabývá tramvajovou dopravou v Česku.

Záchrana z Maďarska
Podle šéfa odboru komunikace dopravního podniku (DPP) Daniela Šabíka se problémy s nedostatečným počtem obousměrných tramvají v dohledné době neočekávají. „V současné době máme k dispozici 53 tramvají KT8. V letošním roce plánujeme zmodernizovat další tři vozidla KT8 zakoupená z maďarského Miskolce a nasadit je do provozu, čímž posílíme flotilu obousměrných tramvají,“ vysvětluje pro deník Metro Šabík s tím, že by tento počet měl postačit na zajištění provozu tramvají do pražských úvraťových obratišť.

„V současnosti máme pouze jedno – Pankrác, kam jezdí linka 19. Letos přibydou úvratě Holyně, kam by měla jezdit linka 5, a Opletalova. Až postavíme novou tramvajovou trať Modřany–Libuš, přibyde ještě úvrať v Libuši,“ vyjmenovává pro deník Metro Šabík.

V případě konečných v Opletalově ulici, v Holyni a Libuši se navíc podle zástupců tiskového odboru dopravního podniku jedná o dočasné řešení.

„Úvratě Holyně a Libuš nahradíme prodloužením tratí s plánovanými smyčkami Slivenec a Nové Dvory. V případě Slivence by to mohlo být v horizontu tří let. Tramvajová trať v Opletalově ulici bude v budoucnu pokračovat směrem k Muzeu a dále na Vinohrady. V této souvislosti je nutné zdůraznit, že obnovenou trať v Opletalově ulici budeme využívat pouze o víkendech během výluk provozu metra ve stanici Florenc C,“ doplňuje pro Metro Šabík.

Dopravní podnik totiž v této stanici výhledově chystá postupně vyměňovat stropní desky nad vestibulem. A jak je u DPP zvykem, uzavření stanice bude směrovat na víkendy.

Ještě více tratí
Vedení hlavního města již řadu měsíců hovoří o tramvajovém boomu. Kromě již zmiňovaného dokončení kolejí do Holyně, které je naplánováno na duben, nebo zahájení stavby trati z Modřan do Libuše chce magistrát letos začít budovat také trať z Divoké Šárky na Dědinu nebo smyčku Depo Hostivař.

Dopravní podnik navíc plánuje letos na jaře zahájit důležitou rekonstrukci tramvajové tratě Palmovka–Ohrada, spojující Libeň se Žižkovem. Ta zahrnuje revitalizaci první pražské tramvajové estakády nad železničním koridorem. „Ve veřejné zakázce na tuto stavbu, kterou dopravní podnik vyhlásil na konci dubna, obdržel nabídky od tří subjektů. Vítěz tendru přišel s nejnižší nabídnutou cenou 239,5 milionu korun,“ uzavírá mluvčí dopravce Aneta Řehková. 

Hlavní zprávy

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek

Pátá řada Cobra Kai je opět boží. Z nenápadného sequelu Karate Kida je návyková pecka

Strážce streamu
vydáno 23. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Značka Karate Kid je u nás známá především díky VHS kazetám. Právě ony jsou důvodem, proč na tomhle fenoménu vyrostla řada dnešních (nejen) pozdních...  celý článek

Šatníkoví šíbři operují na YouTube či TikToku. Radí nám, co máme nosit

vydáno 23. září 2022  6:18

Módní hra je na poli sociálních médií čím dál vyhledávanějším tématem. Elegánů, kteří se nebojí se svým šatníkem experimentovat, přitom v tuzemsku zase...  celý článek