metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara
Stavba tramvajové trati z Barrandova do Holyně | foto: Miloš Cvrk

Praha potřebuje obousměrné tramvaje. Nové tratě vznikají bez točen

  19:17
V současnosti má dopravní podnik k dispozici celkem 53 tramvají typu KT8. Letos navíc zmodernizuje vozy z Maďarska.

Kátéčko nebo Kačena. Tak se mezi fanoušky hromadné dopravy přezdívá obousměrným tramvajím typu KT8. Ty budou v hlavním městě v následujících měsících potřeba snad nejvíce v historii. V souvislosti s výstavbou nových tratí totiž zároveň dochází k rozšíření takzvaných úvraťových obratišť. Na nich není možné tramvaj otočit, proto tratě s tímto zakončením brázdí jen tramvaje s kabinou na obou koncích.

„Aktuálně má dopravní podnik k dispozici okolo padesátky obousměrných tramvají typu KT8D5.RN2P. Je otázkou, zda bude tento počet vozů stačit po otevření nové tramvajové tratě do Holyně v kombinaci s úvraťovým obratištěm Pankrác a dalším obratištěm v Opletalově ulici,“ předjímá Roman Hloch, který se zabývá tramvajovou dopravou v Česku.

Záchrana z Maďarska
Podle šéfa odboru komunikace dopravního podniku (DPP) Daniela Šabíka se problémy s nedostatečným počtem obousměrných tramvají v dohledné době neočekávají. „V současné době máme k dispozici 53 tramvají KT8. V letošním roce plánujeme zmodernizovat další tři vozidla KT8 zakoupená z maďarského Miskolce a nasadit je do provozu, čímž posílíme flotilu obousměrných tramvají,“ vysvětluje pro deník Metro Šabík s tím, že by tento počet měl postačit na zajištění provozu tramvají do pražských úvraťových obratišť.

„V současnosti máme pouze jedno – Pankrác, kam jezdí linka 19. Letos přibydou úvratě Holyně, kam by měla jezdit linka 5, a Opletalova. Až postavíme novou tramvajovou trať Modřany–Libuš, přibyde ještě úvrať v Libuši,“ vyjmenovává pro deník Metro Šabík.

V případě konečných v Opletalově ulici, v Holyni a Libuši se navíc podle zástupců tiskového odboru dopravního podniku jedná o dočasné řešení.

„Úvratě Holyně a Libuš nahradíme prodloužením tratí s plánovanými smyčkami Slivenec a Nové Dvory. V případě Slivence by to mohlo být v horizontu tří let. Tramvajová trať v Opletalově ulici bude v budoucnu pokračovat směrem k Muzeu a dále na Vinohrady. V této souvislosti je nutné zdůraznit, že obnovenou trať v Opletalově ulici budeme využívat pouze o víkendech během výluk provozu metra ve stanici Florenc C,“ doplňuje pro Metro Šabík.

Dopravní podnik totiž v této stanici výhledově chystá postupně vyměňovat stropní desky nad vestibulem. A jak je u DPP zvykem, uzavření stanice bude směrovat na víkendy.

Ještě více tratí
Vedení hlavního města již řadu měsíců hovoří o tramvajovém boomu. Kromě již zmiňovaného dokončení kolejí do Holyně, které je naplánováno na duben, nebo zahájení stavby trati z Modřan do Libuše chce magistrát letos začít budovat také trať z Divoké Šárky na Dědinu nebo smyčku Depo Hostivař.

Dopravní podnik navíc plánuje letos na jaře zahájit důležitou rekonstrukci tramvajové tratě Palmovka–Ohrada, spojující Libeň se Žižkovem. Ta zahrnuje revitalizaci první pražské tramvajové estakády nad železničním koridorem. „Ve veřejné zakázce na tuto stavbu, kterou dopravní podnik vyhlásil na konci dubna, obdržel nabídky od tří subjektů. Vítěz tendru přišel s nejnižší nabídnutou cenou 239,5 milionu korun,“ uzavírá mluvčí dopravce Aneta Řehková. 

Hlavní zprávy

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek