metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.

Větší foto
Petr Dolínek | foto: MHMP

Praha připravuje velké změny linek městské hromadné dopravy

  10:47
Tramvajové a autobusové linky v metropoli čeká od 1. července příštího roku historická změna, říká radní pro dopravu Petr Dolínek.

Co všechno se změní?

Co se připravuje

Organizace Ropid chystá od 1. července 2016 plošné změny v MHD.

  • Do pražské MHD bude zapojena oblast Kladenska, změněny budou trasy tramvají a autobusů. Úpravy se chystají i v nočních spojích.
  • V případě autobusových linek bude Ropid řešit i jejich zavedení do tunelů Městského okruhu, například do Strahovského tunelu nebo tunelu Blanka. Ropid má nyní přichystáno osm variant, jak spoje tunely vést.

V metru zůstane vše při starém, ale plánujeme výrazně upravit tramvajovou síť, která je páteří dopravy, a na ni navazující autobusovou síť. Přes zimu bude vše naprojektováno a připraveno.

Kdy nás čeká změna?

Rada schválila v úterý stěžejní úpravu dopravního schématu k 1. červenci příštího roku. Datum jsme vybrali záměrně, abychom měli prázdniny na případnou opravu, kdyby se vyskytla nějaká chybička, čas na případnou korekci k 1. září.

Proč změnu oznamujete tak brzy?

Tím, že takto transparentně nahlašujeme změnu, máme čas ji projednat jak s městskými částmi, tak s občany a máme i čas na vyhodnocení jejich připomínek.

Jak velká změna nás čeká?

Bude to jedna z největších změn v historii. Na rozdíl od poslední velké změny to nebude o úsporách, ale o změně nastavení systému, abychom si mohli dovolit objednat třeba další vlakové vozokilometry.

Jak to bude s integrací Kladenska?

Zatím jsme se nedohodli s primátorem Kladna, protože nemáme odbavovací systém. Nepovažuji to ale za konečné a chci se s ním sejít. Chápu jeho obavy, ale myslím, že jsme to schopni zabezpečit. Pro Kladeňáky bude integrace znamenat výraznou finanční úsporu a komfort, protože budou na jednu jízdenku jezdit bez přesedání.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy