metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 29 °C

Pátek 20. května 2022. Svátek má Zbyšek

Další 1 fotografie v galerii
Betlémská kaple | foto: Ewwwa - Wikimedia Commons

Praha se může těšit na Husovské slavnosti

  14:05
Hlavní město si na začátku července připomene 600. výročí smrti českého kněze a náboženského myslitele Jana Husa řadou kulturních a duchovních akcí. Na programu Husovských slavností jsou 5. a 6. července bohoslužby, přednášky, koncerty diskuse i divadelní představení.

S životem a smrtí mistra Jana Husa se podle patriarchy Církve československé husitské Tomáše Butty pojí tři základní místa - Husinec, Praha a Kostnice.

Ústředním bodem letošních oslav se pak stalo hlavní město. „V Praze chceme připomenout živý odkaz mistra Jana Husa,“ uvedl patriarcha. Slavnosti jsou umístěny do starobylého centra Prahy, do míst jako je Staroměstské náměstí, Betlémská kaple nebo Karolinum.

Synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml řekl, že slavnosti nejsou orientovány na Husovu smrt. „Program je stavěn tak rozmanitě, aby byl prostor i pro humor. Hus nebyl žádný suchar, uměl vtipně oslovovat svoje studenty i kolegy, humor je jeho součást, stejně jako schopnost motivovat a dávat impulzy,“ uvedl.

„Husovské slavnosti neděláme pro sebe, my jako církve to nepotřebujeme, ale Husa chceme zpřítomnit, protože si myslíme, že to potřebuje naše společnost, trochu zbabělá a trochu bojácná, co nemá perspektivu,“ doplnil Ruml.

Nový zvon se rozezvučí

Třicetihodinový program se bude odehrávat v ulicích i v kostelech, chrámech a divadlech. Koncerty vážné hudby se budou střídat s vystoupeními dechových souborů nebo souboru Armády ČR, odehrají se průvody, bohoslužby, ale i přednášky renomovaných historiků a panelové diskuse na téma syrských uprchlíků nebo rasismu.

Poprvé se rozezní nový zvon v Betlémské kapli. Na své si podle organizátorů přijdou i rodiny s dětmi. Více o programu se lidí dozvědí na webových stránkách http://www.hus-fest.eu/.

Umučení mistra Jana Husa si po celý rok připomínají nejen věřící v Praze a dalších českých městech. Na ekumenických bohoslužbách na téma smíření s Bohem a mezi církvemi se scházejí lidé i ve Vatikánu. Papež František v souvislosti s blížícím se výročím nedávno prohlásil, že upálením Husa byla zraněna římskokatolická církev.

Komentáře

Hlavní zprávy

Co se stalo Brittany Murphy? Nic dobrého, ukazuje dokument na HBO Max

Strážce streamu
vydáno 20. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Dokumentární minisérie v naší rubrice Strážce streamu moc často neřešíme. Obliba nedávno uvedeného True Crime dokumentu Podvodník z Tinderu z kuchyně...  celý článek

Když někdo dělá hudbu dobře, většinou to není špatný člověk, filozofuje malý violoncellista

vydáno 20. května 2022  5:20

Třináctiletý Maxmilián Lasek se chtěl hudbě věnovat odmalička. Díky působení v orchestru, který spolupracuje například s Pařížskou filharmonií, si mohl u...  celý článek

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

vydáno 19. května 2022  10:20

Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu...  celý článek