metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Větší foto
náměstek primátora Petr Hlubuček | foto: Magistrát hl. m. Prahy

Praha se připravuje na extrémní sucho. Magistrát chystá rybníky či chytání deště

  18:56
„Pokud máte možnost, pořiďte si před bouřkou barel,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček.

Meteorologové předpovídají Česku nejsušší jaro za poslední tři roky. Problém vidí jednak v nedostatečných srážkách, extrémně nízkých průtokových hodnotách tuzemských řek, ale též v ubývání sněžné pokrývky v nejvyšších nadmořských výškách. Předpověď ohrožuje nejen zemědělce, ale klade i zvýšené nároky na obecní samosprávu. Deník Metro proto vyzpovídal radního pro životní prostřední Petra Hlubučka. Jak Prahu úředníci na situaci připravili?

„Naše opatření spočívají ve výsadbě nové zeleně, revitalizaci vodních ploch a toků a opatřeních namířených k odpovědnějšímu hospodaření s dešťovou vodou. Snažíme se Prahu adaptovat na změnu klimatu a dáváme do pořádku procesy, které člověk v minulosti naboural. I přes mimořádnou situaci pokračujeme ve výsadbě nových stromů. Jen loni jsme jich vysadili 360 tisíc,“ říká Hlubuček.

Rybníkáři z Počernic
Ozeleňování v podstatě jakéhokoliv charakteru pomáhá při ochlazování a vysychání rozpáleného města. Zachycuje totiž dešťovou vodu. Příkladem mohou být střešní zahrady, které jsou oblíbeným řešením v polské Varšavě. Jak ale ukazují příklady z Prahy, mohou podobným způsobem vznikat i celé zelené ostrovy. Například na rybníku Martiňák v Dolních Počernicích. „Ten spadá pod hlavičku ambicióznějšího projektu, v jehož rámci zde již vznikl multifunkční park U Čeňku a proběhla výsadba políček s ovocnými stromy. Vedle zmiňovaného ostrova je nově v jeho okolí i několik dalších vodních ploch – čtyři velké a tři menších rozměrů, přičemž všech sedm dohromady zabírá plochu 3300 metrů čtverečných,“ zmiňuje Hlubuček.

Málo vody, žádná úroda

Jen 95 milionů metrů krychlových sněhové pokrývky letos napadlo na horách. Odtávající sníh ulevuje i městům, protože plní řeky potřebnou vodou. Oproti minulému roku je ale nadílka pouze třetinová. ČHMÚ upozorňuje, že je v ohrožení úroda jarních obilovin, máku nebo brambor.

Vzniknou zde také nové biotopy pro rostliny a vodní a mokřadní živočichy. „Celé okolí rybníku Martiňák má také obrovský rekreační potenciál, což ve vedru Pražanům přijde také vhod,“ dodává náměstek primátora.

Voda na jedno i víc použití
Analýza Českého hydrometeorologického ústavu uvádí, že letošní duben je oproti letům 2018 a 2019 ještě vyprahlejší, než si myslíme. Podprůměrné hodnoty průtoku říčních toků nyní tvoří 50 procent (v extrémních případech jen 15 procent) dlouhodobého dubnového průměru. Další z magistrátních plánů, jak dopady sucha na město mírnit, je recyklace vody. Jak lze v Praze zachycovat podzemní vody a následně je využívat pro závlahu ulic, chce Hlubuček prezentovat kolegům zítra. „Každý by měl využívat i přirozeného zdroje v podobě dešťové vody. Zkrátka, pokud máte možnost si během bouřky pořídit zásobu do barelů či cisteren, využijte ji. Přijdou časy, kdy takové štěstí mít nebudete,“ radí Hlubuček.

Podle zjištění deníku Metro dal magistrát loni do opatření navázaných na změny klimatu Prahy přes 60 milionů korun. Podpořena byla třeba revitalizace Rokytky v úseku Hloubětín–Vysočany, výstavba rybníka Terezka v Liboci, revitalizován byl Litovicko-Šárecký potok. Vytvořena byla také vodní plocha Lipiny v Modřanech. Dalších zhruba deset milionů padlo na dokument s názvem Standardizace hospodaření s dešťovou vodou, do analýzy možnosti obnovy a výsadby nových stromů a na další projekty.

Největší akce v oblasti zeleně:

Rok 2019
Les Arborka – k.ú. Satalice a Kyje: Na původně zemědělské půdě vysázeno více než 89 000 stromků.
Les V Panenkách – k.ú. Běchovice: Pokračování jednoho z největších projektů nové zeleně po roce 1989, jehož celková plocha přesahuje 30 ha pozemků.
park U rozhledny na Petříně: Celková rekonstrukce parku za více než 30 milionů.
Vinice Vítkov: Vytvoření svahu nad Tachovským náměstím. Celkové náklady na revitalizaci území a založení vinice včetně oplocení činily 4,2 mil. korun.

Souhrn roku 2019:
Celkem bylo v roce 2019 v rámci výše uvedených a 4 dalších menších projektů nově vysázeno více než 184 000 stromků, výsadby v rámci parků celopražského významu a stromořadí 249 ks, v sadech 833 ks a u vodních toků 230 ks. Nově založeno bylo 218 000 m2 lučních porostů.

Rok 2020
les Na Musile (k.ú. Kunratice): Kromě výsadeb zde navíc došlo k odstranění zpevněných ploch (asfalt, beton, panely) po posledním nájemci pozemku.
Lesopark V ladech (k.ú. Horní Počernice):
V rámci revitalizace dvou přilehlých rybníků (Biologický a Xaverovský) bylo revitalizováno rozsáhlé území mezi rybníky, včetně vytvoření rekreační zóny.
Stromovka – cesty a parter u Šlechtovy restaurace: 
Celková obnova prostoru parteru před dokončovanou Šlechtovou restaurací zahrnuje obnovu květinových záhonů a intenzivně udržovaného trávníku, realizaci nového automatického závlahového systému, rekonstrukci zpevněných mlatových a asfaltových ploch a nové odvodnění. Celkové náklady na obě akce jsou 35 milionů.
Výsadby stromořadí v ul. Blanická: Vysázeno zde bylo 17 stromů břestovce jižního. Celkové náklady 5 mil. Korun.

Rok 2021:
lesnické výsadby v parku U Čeňku, III. etapa: 
Pokračování úspěšného a veřejností vysoce hodnoceného projektu parku U Čeňku III. etapa, kdy na bývalých polích dojde k založení lučních porostů a výsadbě lesních dřevin (cca 55 tisíc kusů).
Les Robotka II. etapa: Pokračování projektu z roku 2016, a to v území podél Říčanského potoka. V návaznosti na revitalizaci a zpřírodnění koryta potoka budou provedeny rozsáhlé výsadby lesních porostů (více než sto tisíc kusů stromků) a také založení větších ploch lučních porostů.
Petřín – Růžový sad: Připravovaná celková rekonstrukce, řešení dešťových vod vsakováním, výměna veřejného osvětlení a mobiliáře.

Největší nové akce v oblasti vodních toků a nádrží:

Rok 2019: 
Výstavba nového rybníčku v Bohnickém údolí
Revitalizace Biologického rybníka
Revitalizace rybníka Šeberák
Revitalizace Milíčovského rybníka
Revitalizace Říčanky pod Lítožnickým rybníkem
Otevření Motolského potoka pod rybníkem Kotlářka

Rok 2020:
Revitalizace Xaverovského rybníka
Obnova velkého Lítožnického rybníka
Revitalizace a zkapacitnění Lipanského potoka II. etapa
Odbahnění retenční nádrže Jiviny

Celkový přehled za roky 2019 - 2020
Celková zrevitalizovaná plocha nádrží: 29,3 ha 
Celkové množství odtěženého sedimentu: 90 tis m 3 (o toto množství se zvýšil objem zadržené vody v pražských nádržích)
Celkem zrevitalizovaných potoků: 2,3 km
Prodloužení koryt potoků: 569 m
Plocha nových tůní: 6 600 m 2

Rok 2021
Revitalizace Rokytky v Běchovicích
Výstavba soustavy tůní nad Počernickým rybníkem

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek