metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.
Účastníci průvodu Studentského Majálesu procházejí z Karlova mostu. | foto: Archiv Studentský MajálesMetro.cz

Praha si připomene 50 let od doby, co se Ginsberg stal králem Máje

  7:20
Několik akcí v těchto dnech připomene chvíle závanu svobody a radosti, kdy se před půlstoletím stal králem pražského studentského Majálesu beatnický básník Allen Ginsberg.

Vzpomínkový večer nazvaný Allen Ginsberg a Praha dnes pořádá Ústav pro studium totalitních režimů ve svém sídle na Žižkově od v 17 hodin a vystoupí na něm historik Petr Blažek a publicista František Stárek Čuňas.

Amerikanisté z Univerzity Karlovy připravili desetidenní festival, který začne dnes v Knihovně Václava Havla v Ostrovní ulici a nabídne přednášky domácích i zahraničních hostů, promítání filmů a happeningy.

Ginsberga komunisté z Československa vyhostili

Významnou etapu Pražského jara, jíž Ginsbergova návštěva Prahy před 50 lety byla, se rozhodla Katedra amerických studií Karlovy Univerzity připomenout festivalem Allen Ginsberg Memorial Freedom Festival. Ginsberg i jeho tvorba oslavující svobodu byla tehdy nadšeně přijata místní undergroundovou scénou i pražskými studenty, kteří ho 1. května 1965 vyhlásili králem Majálesu. Jeho protirežimní vyjádření shrnuté v básni Král Majálesu, alternativní tvorba a otevřená homosexualita byla však pro tehdejší režim i přes jisté uvolnění nepřijatelná a básník byl 7. května ze země vyhoštěn.

Festival dnes zahájí americký historik Ralph Young, který se zabývá disentem v Americe. Majálesový den 1. května se uskuteční v dobovém duchu, nebude tedy chybět alegorický průvod, symbolická volba Krále Majálesu ani čtení z Ginsbergova díla. S osobou Ginsberga úzce souvisí i téma homosexuality, o kterém v dobovém kontextu pohovoří 5. května v Americkém centru lidskoprávní aktivista Carlton Rounds. Ginsbergovu filozofii pak představí Josef Jařab, který se s básníkem několikrát setkal osobně.

Další informace o Ginsbergově pobytu v Praze, o jeho tvorbě a generaci beatniků představí série přednášek na filozofické fakultě 7. května. Festival vyvrcholí 8. května Pražským jarem 2.0, který bude oslavou svobody a vítězství nad mentálním a fyzickým útlakem v ginsbergovském stylu, slibují pořadatelé.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy