metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 18 °C

Úterý 17. května 2022. Svátek má Aneta

Praha uvidí Jízdu králů. Starobylý moravský obyčej zahájí letošní Navalis

  18:38
Metropolí prošla už řada průvodů, procesí nebo manifestací. Ale tohle zdi hlavního města ještě neviděly. Návštěvníci sedmého ročníku Svatojánských slavností Navalis uvidí na vlastní oči lokální moravský zvyk. Do Prahy totiž zavítá Jízda králů, starobylý pohanský obyčej, který je možné spatřit už jen ve vsích na Slovácku a na Hané. „Jízda králů poprvé v ­historii proběhne v Praze,“ slibuje jeden z organizátorů Navalis, Marek Bartoš.

Jízda králů (ilustrační foto) | foto: ČTK

Dvě stovky Moravanů z měst Hluk a ­Kunovice u Uherského Hradiště předvedou jízdu v tradičních slováckých krojích. Jízdu zahájí na Mariánském náměstí na Starém Městě, kde pozdraví pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou, a­ vyrazí směrem na Pražský hrad, odkud pak doprovodí svatojánské procesí na Karlův most. Část z ­nich pojede na dvaceti koních.

Letošní Svatojánské slavnosti Navalis se budou konat za dva měsíce, 15. května, a­ budou výjimečné hned několikrát. V tomto roce oslavíme 200. výročí úmrtí a 250 let od narození skladatele Jakuba Jana Ryby, proto je cyklus vodní hudby věnován jeho dílu adorujícímu nejslavnějšího českého světce. Na programu je i regata historických a dračích lodí nebo barokní vodní koncert na Vltavě pod Karlovým mostem.

Autor:

Hlavní zprávy

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek