metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Čtvrtek, 27. ledna 2022. Svátek má Ingrid.

Další 1 fotografie v galerii
Petr Hlaváček | foto: ČVUT

Praha už tuší, jak bude vypadat. Návrh Metropolitního plánu je hotov

  8:40
Co to pro Prahu znamená dokončení návrhu nového Metropolitního plánu, popisuje Petr Hlaváček, šéf Institutu plánování a rozvoje města (IPR). Právě v této organizaci totiž návrh vznikl.

Jak dlouho trvala příprava příprava návrhu nového Metropolitního plánu?

Návrh vznikal dva roky od schválení zadání pražským zastupitelstvem. Jde o dosud nejrychleji připravený plán v historii a podle stavebního zákona by měl začít platit nejpozději v roce 2020.

Kdy jej začne město projednávat?

IPR předal 30. listopadu návrh ke kontrole odboru územního rozvoje magistrátu. Tato fáze je spojená s procesem přípravy a schvalování Pražských stavebních předpisů, které jsou v současné době zaslány do Evropské komise na notifikaci – návrh může být projednáván až v momentě, kdy budou tyto předpisy znovu účinné. Tato fáze by mohla v optimální variantě začít na jaře 2016.

Co všechno plán obsahuje a kde jste se inspirovali?

Metropolitní plán nastavuje pravidla hry, takže by měl být jasný a srozumitelný. Určuje, kde se v Praze nesmí stavět a kde naopak nové budovy mají vznikat. Jeho cílem je, aby vznikaly příjemné, obytné a živé ulice i náměstí a zároveň dostupné a kvalitní parky tak, jako se to daří třeba ve Vídni, Mnichově nebo Kodani. S trochou nadsázky se dá říci, že se dá nový, digitální plán nazvat více informačním systémem než pouhým výkresem.

Proč už nestačí ten starý?

Stejně tak, jako se každý organismus vyvíjí, tak i město a potřeby obyvatel doznávají za poslední desetiletí velké proměny. Dosavadní územní plán se soustředil na vnitřek budov, nový plán se soustředí na strukturu zástavby – jak budovy působí na své okolí.

Lze odhadnout, jak ovlivní, změní metropoli?

Vliv Metropolitního plánu se projeví až s několikaletým zpožděním – řekněme za deset patnáct let. Jeho cílem je zamezit rozrůstání Prahy do polí a podpořit kvalitní prostředí uvnitř města, kde se lidé budou dobře cítit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Inflace je brutální jako čas. Nikam se před ní neschováte

vydáno 26. ledna 2022  6:01

Ceny letí nahoru, hodnota peněz dolů. Ekonomové jsou v odhadech opatrní. Jak jejich výpočty odrážejí skutečnost?   celý článek

Vaše fotky z Prahy