metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav

Další 1 fotografie v galerii
Petr Hlaváček | foto: ČVUT

Praha už tuší, jak bude vypadat. Návrh Metropolitního plánu je hotov

  8:40
Co to pro Prahu znamená dokončení návrhu nového Metropolitního plánu, popisuje Petr Hlaváček, šéf Institutu plánování a rozvoje města (IPR). Právě v této organizaci totiž návrh vznikl.

Jak dlouho trvala příprava příprava návrhu nového Metropolitního plánu?

Návrh vznikal dva roky od schválení zadání pražským zastupitelstvem. Jde o dosud nejrychleji připravený plán v historii a podle stavebního zákona by měl začít platit nejpozději v roce 2020.

Kdy jej začne město projednávat?

IPR předal 30. listopadu návrh ke kontrole odboru územního rozvoje magistrátu. Tato fáze je spojená s procesem přípravy a schvalování Pražských stavebních předpisů, které jsou v současné době zaslány do Evropské komise na notifikaci – návrh může být projednáván až v momentě, kdy budou tyto předpisy znovu účinné. Tato fáze by mohla v optimální variantě začít na jaře 2016.

Co všechno plán obsahuje a kde jste se inspirovali?

Metropolitní plán nastavuje pravidla hry, takže by měl být jasný a srozumitelný. Určuje, kde se v Praze nesmí stavět a kde naopak nové budovy mají vznikat. Jeho cílem je, aby vznikaly příjemné, obytné a živé ulice i náměstí a zároveň dostupné a kvalitní parky tak, jako se to daří třeba ve Vídni, Mnichově nebo Kodani. S trochou nadsázky se dá říci, že se dá nový, digitální plán nazvat více informačním systémem než pouhým výkresem.

Proč už nestačí ten starý?

Stejně tak, jako se každý organismus vyvíjí, tak i město a potřeby obyvatel doznávají za poslední desetiletí velké proměny. Dosavadní územní plán se soustředil na vnitřek budov, nový plán se soustředí na strukturu zástavby – jak budovy působí na své okolí.

Lze odhadnout, jak ovlivní, změní metropoli?

Vliv Metropolitního plánu se projeví až s několikaletým zpožděním – řekněme za deset patnáct let. Jeho cílem je zamezit rozrůstání Prahy do polí a podpořit kvalitní prostředí uvnitř města, kde se lidé budou dobře cítit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek

Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo

vydáno 7. srpna 2022  17:20

Šířku záchranářské uličky či vozidla bránícího svozu odpadu bude v ulicích metropole monitorovat chytrá technologie.  celý článek

Sochy mezi námi. Narazíte na ně občas i tam, kde je vůbec nečekáte

PRAHA? AHA!
vydáno 7. srpna 2022  11:46

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek