metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt

Další 1 fotografie v galerii
Petr Hlaváček | foto: ČVUT

Praha už tuší, jak bude vypadat. Návrh Metropolitního plánu je hotov

  8:40
Co to pro Prahu znamená dokončení návrhu nového Metropolitního plánu, popisuje Petr Hlaváček, šéf Institutu plánování a rozvoje města (IPR). Právě v této organizaci totiž návrh vznikl.

Jak dlouho trvala příprava příprava návrhu nového Metropolitního plánu?

Návrh vznikal dva roky od schválení zadání pražským zastupitelstvem. Jde o dosud nejrychleji připravený plán v historii a podle stavebního zákona by měl začít platit nejpozději v roce 2020.

Kdy jej začne město projednávat?

IPR předal 30. listopadu návrh ke kontrole odboru územního rozvoje magistrátu. Tato fáze je spojená s procesem přípravy a schvalování Pražských stavebních předpisů, které jsou v současné době zaslány do Evropské komise na notifikaci – návrh může být projednáván až v momentě, kdy budou tyto předpisy znovu účinné. Tato fáze by mohla v optimální variantě začít na jaře 2016.

Co všechno plán obsahuje a kde jste se inspirovali?

Metropolitní plán nastavuje pravidla hry, takže by měl být jasný a srozumitelný. Určuje, kde se v Praze nesmí stavět a kde naopak nové budovy mají vznikat. Jeho cílem je, aby vznikaly příjemné, obytné a živé ulice i náměstí a zároveň dostupné a kvalitní parky tak, jako se to daří třeba ve Vídni, Mnichově nebo Kodani. S trochou nadsázky se dá říci, že se dá nový, digitální plán nazvat více informačním systémem než pouhým výkresem.

Proč už nestačí ten starý?

Stejně tak, jako se každý organismus vyvíjí, tak i město a potřeby obyvatel doznávají za poslední desetiletí velké proměny. Dosavadní územní plán se soustředil na vnitřek budov, nový plán se soustředí na strukturu zástavby – jak budovy působí na své okolí.

Lze odhadnout, jak ovlivní, změní metropoli?

Vliv Metropolitního plánu se projeví až s několikaletým zpožděním – řekněme za deset patnáct let. Jeho cílem je zamezit rozrůstání Prahy do polí a podpořit kvalitní prostředí uvnitř města, kde se lidé budou dobře cítit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek