metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Pondělí, 24. ledna 2022. Svátek má Milena.

Větší foto
Rozsvícení vánočního stromku na Staroměstském náměstí v Praze si nenechaly ujít davy lidí (30. listopadu 2019). | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha velký trh mít nesmí. Jak je to ve Vídni nebo Berlíně?

  8:45
Kvůli pandemii prožijeme odlišné vánoční svátky. Strom dozdobí „tajně“ přes noc.

Omezení volného pohybu, zákaz shromažďování či povinnost nošení roušek se staly každodenním chlebem většiny Evropanů. Restrikce proto ovlivní vánoční trhy nejen v tuzemsku, ale také u našich evropských sousedů.

Bez rozsvěcení
Vzhledem k vládním nařízením se letos neuskuteční ani slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Vzrostlý smrk bude sice poprvé nasvícen tento víkend, stane se tak však v pozdních nočních či brzkých ranních hodinách, kdy je zákaz vycházení. „O tradiční zážitek Pražané a fanoušci z dalších českých regionů nepřijdou ani v tomto roce. Pokusíme se ho přenést alespoň formou videozáznamu na sociálních sítích,“ říká primátor Zdeněk Hřib a dodává, že se strom rozsvítí v barvách trikolory.

Na Staroměstském náměstí, náměstí Republiky ani ve spodní části Václavského náměstí se letos trhy pořádat nebudou. Magistrát se ale nechce vzdát vánoční atmosféry úplně. Lidé proto nepřijdou alespoň o menší trhy v jiných částech metropole. „Zachovali jsme ty, které si organizují městské části v takovém skromnějším, decentnějším měřítku,“ dodává předseda představenstva společnosti Technologie hlavního města Prahy Tomáš Jílek.

Vídeňáci fasují semafory
Vídeňské trhy každoročně navštíví až tři a půl milionu turistů. Jejich zahájení bylo letos posunuto rakouskou vládou na začátek prosince. Všechny stánky by měly být chráněny plexisklem, počet návštěvníků bude nově regulován pomocí semaforů u vstupu. V případě, že bude svítit zelená, můžete vstoupit, naopak červené světlo symbolizuje plnou kapacitu. „Aby se předcházelo shromažďování před turnikety, budou moci lidé sledovat návštěvnost i na webu města. Konzumace jídla a pití bude také částečně omezena. Organizátoři počítají s vyhrazenými zónami oddělenými od zbytku trhu, kde si člověk v klidu vychutná punč, svařené víno nebo tradiční gulášovku. S velkou pravděpodobností však již nebudou podávány v hrníčcích se symbolem vídeňské radnice, ale v uzavíratelných lahvích, které si hosté mohou odnést domů,“ popisuje pražský radní pro správu majetku Jan Chabr.

Největší město Tyrolska – Innsbruck – připravuje takzvané Glühweingärten, zahrádky se svařeným vínem, které plánuje rozptýlit po celém městě, aby se předešlo shromažďování. Nezaostává ani Salcburk. Přestože by se trhy v Mozartově rodišti konat měly, zakázány budou dlouhé hodové stoly.

Němci ruší tři tisíce trhů
Ani Německo to letos nemá jednoduché. Muselo zrušit až tři tisíce vánočních trhů. Patří mezi ně i trh na náměstí Gendarmenmarkt v Berlíně, vůbec nejstarší adventní trh v Norimberku či Čechy hojně navštěvovaný Striezelmarkt v Drážďanech. V Berlíně proběhnou tradiční adventní trhy například v bývalé východní části na náměstí Alexanderplatz, na Postupimském náměstí nebo u berlínské radnice. Stánků však bude v letošním roce mnohem méně, aby byly zajištěny větší rozestupy mezi jednotlivými zastávkami.

Také Mnichov počítá s okleštěným adventním trhem. Bavorská metropole rozestaví stánky na vzdálenost pět až deset metrů. Konzumace alkoholu bude navíc možná pouze po registraci a v oblastech k tomu vyhrazených. Razantně se k situaci postavila radnice v Lipsku – na trzích rovnou zakázala jakýkoli prodej jídla a pití.

Netradičně pojaly adventní trhy města jako Dortmund či Essen. Aby řemeslníci nepřišli o možnost prodeje zboží, mohou své produkty nabízet na webových stránkách.

Smutné Polsko
V Polsku je většina velkých adventních trhů zrušena. Krakov již informoval, že město vánoční trh neplánuje. Ačkoli Varšava zatím žádné bližší informace neposkytla, s největší pravděpodobností se zde trhy také konat nebudou. Pro virtuální trhy se naopak rozhodlo jedno z nejstarších polských měst, Gdaňsk, které oficiální akci pro letošní rok také zrušilo. Trhy by mohly v omezené podobě proběhnout ve Vratislavi, kde jde o staletou tradici.

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy