metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 14 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Ilustrační snímek | foto: FotoliaiDNES.cz

Praha vs. Brno. Zaostávají podobně

  5:07
Když se v hlavním městě vysloví pojem otevřená data, mnoho jeho obyvatel netuší, co si pod ním představit. I to je podle odborníků jeden z důvodů, proč v jejich uvolňování pražské instituce tolik zaostávají. Veřejně přístupné informace, jako jsou například jízdní řády, nejrůznější příjmy, rozpočty či databáze, přitom mohou následně zjednodušit život právě obyvatelům metropole. A to hlavně prostřednictvím mobilních aplikací.

„Otevřená data mohou významně přispět k informovanějšímu rozhodování občanů a veřejné správy, podpořit inovace a rozvoj ekonomiky. Jejich uvolnění je první krok. Jejich využití a tvorba aplikací jsou pak druhým, mnohem důležitějším,“ říká členka Expertní skupiny Evropské komise pro oblast sdílení dat Petra Konečná.

Praha se chce polepšit

  • Vedení města tento týden přislíbilo do roku 2025 zlepšit elektronickou komunikaci úřadu s obyvateli. Zaměří se také právě na otevřená data a nimi spojené služby.
  • Pražský dopravní podnik a další dopravci dali k dispozici svá data teprve v lednu tohoto roku. Obsahují například informace o jízdném, přestupy, jízdní řády, polohy zastávek, výluky a podobně. K uvolnění dat o aktuální poloze tramvají a autobusů však dosud nedošlo. 

Pokud Prahu porovnáme s ostatními městy v rámci Česka, zjistíme, že v množství poskytovaných datových souborů vede. Podle odborníků projektu Česko v datech, kteří se problematikou zabývají, poskytuje přesně 237 dostupných souborů, druhá je pak Plzeň (163 souborů) a třetí Brno (149 souborů). Pokud si však projdete weby jednotlivých měst, zjistíte, že ve skutečnosti „vede“ Brno. „Při porovnání dostupných aplikací, které na těchto datech staví, má navrch Brno s celkem 78 aplikacemi oproti 10, které nabízí Praha. Co si pod nimi představit? Třeba kalendář kulturních či sportovních akcí ve městě, mapy volných parkovacích ploch, monitoring stavu ovzduší, přehled hlasování na městské radě, přehled hospodaření a mnoho dalších,“ vysvětlují odborníci z Česka v datech.

Pro porovnání, třeba takový litevský Vilnius má podle studie Mendelovy univerzity třicítku dostupných aplikací, Londýn pak 600, ačkoli otevřených sad dat má pouze 80. Záleží totiž i na tom, jak rozsáhlé a ucelené jednotlivé soubory jsou. 

Slovensko má navrch

  • V evropském srovnání je Česko v oblasti otevřených dat silně pod průměrem Evropy. Drží tak krok například s Finskem, Chorvatskem či Rumunskem.
  • Výrazně lépe je ovšem hodnoceno Slovensko, které skončilo na desátém místě žebříčku. 
  • Pokud se podíváme na detaily obou zemí, rozdíl najdeme především ve větším využívání dat u našich východních sousedů, ale také v lepších datových portálech.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek