metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Pátek, 18. října 2019. Svátek má Lukáš.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: FotoliaiDNES.cz

Praha vs. Brno. Zaostávají podobně

7. října 2019  5:07 Filip Jaroševský Metro.cz
Když se v hlavním městě vysloví pojem otevřená data, mnoho jeho obyvatel netuší, co si pod ním představit. I to je podle odborníků jeden z důvodů, proč v jejich uvolňování pražské instituce tolik zaostávají. Veřejně přístupné informace, jako jsou například jízdní řády, nejrůznější příjmy, rozpočty či databáze, přitom mohou následně zjednodušit život právě obyvatelům metropole. A to hlavně prostřednictvím mobilních aplikací.

„Otevřená data mohou významně přispět k informovanějšímu rozhodování občanů a veřejné správy, podpořit inovace a rozvoj ekonomiky. Jejich uvolnění je první krok. Jejich využití a tvorba aplikací jsou pak druhým, mnohem důležitějším,“ říká členka Expertní skupiny Evropské komise pro oblast sdílení dat Petra Konečná.

Praha se chce polepšit

  • Vedení města tento týden přislíbilo do roku 2025 zlepšit elektronickou komunikaci úřadu s obyvateli. Zaměří se také právě na otevřená data a nimi spojené služby.
  • Pražský dopravní podnik a další dopravci dali k dispozici svá data teprve v lednu tohoto roku. Obsahují například informace o jízdném, přestupy, jízdní řády, polohy zastávek, výluky a podobně. K uvolnění dat o aktuální poloze tramvají a autobusů však dosud nedošlo. 

Pokud Prahu porovnáme s ostatními městy v rámci Česka, zjistíme, že v množství poskytovaných datových souborů vede. Podle odborníků projektu Česko v datech, kteří se problematikou zabývají, poskytuje přesně 237 dostupných souborů, druhá je pak Plzeň (163 souborů) a třetí Brno (149 souborů). Pokud si však projdete weby jednotlivých měst, zjistíte, že ve skutečnosti „vede“ Brno. „Při porovnání dostupných aplikací, které na těchto datech staví, má navrch Brno s celkem 78 aplikacemi oproti 10, které nabízí Praha. Co si pod nimi představit? Třeba kalendář kulturních či sportovních akcí ve městě, mapy volných parkovacích ploch, monitoring stavu ovzduší, přehled hlasování na městské radě, přehled hospodaření a mnoho dalších,“ vysvětlují odborníci z Česka v datech.

Pro porovnání, třeba takový litevský Vilnius má podle studie Mendelovy univerzity třicítku dostupných aplikací, Londýn pak 600, ačkoli otevřených sad dat má pouze 80. Záleží totiž i na tom, jak rozsáhlé a ucelené jednotlivé soubory jsou. 

Slovensko má navrch

  • V evropském srovnání je Česko v oblasti otevřených dat silně pod průměrem Evropy. Drží tak krok například s Finskem, Chorvatskem či Rumunskem.
  • Výrazně lépe je ovšem hodnoceno Slovensko, které skončilo na desátém místě žebříčku. 
  • Pokud se podíváme na detaily obou zemí, rozdíl najdeme především ve větším využívání dat u našich východních sousedů, ale také v lepších datových portálech.

Komentáře

Hlavní zprávy

V Kolodějích se osvědčily takzvané špačníky, v Karlíně „bouda na špačka“

Špačníky jsou v Kolodějích umístěny u miniknihovny a „Pražských židlí". PRAHA -...
vydáno 18. října 2019  15:50

Odhozené nedopalky v trávě, na chodnících i v záhonech kolem stromů nejsou v hlavním městě ničím neobvyklým. Někteří Pražané by neukázněné kuřáky rádi...  celý článek

Vyšší cena cigaret a alkoholu může posílit šedou ekonomiku

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 18. října 2019  9:59

Nový daňový balíček má nalít další miliardy do státní kasy. Vydělat mohou i podvodníci.  celý článek

Deskové hry zažívají comeback. Off-line hraní láká stále více lidí

Festival Deskohraní
vydáno 18. října 2019  5:34

Festival, kavárna, knihovna. Možností okusit kouzlo deskovek je mnoho.  celý článek

Skoro padesát odtahů za den. Strážníci museli přitvrdit

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  15:09

„Pozor! Od úterka jsme zpřísnili dohled v modrých zónách placeného stání, který se projeví zvýšeným počtem odtahů.“ S tímto varováním přišli začátkem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám