metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie
Smetanovo nábřeží | foto: ŠJů, Wikimedia Commons

Praha zklidní Smetanovo nábřeží. O sobotách z něj chce mít pěší zónu

  10:49
Smetanovo nábřeží v Praze by mohlo být alespoň pár dní v roce bez aut. Projekt, který v úterý projedná rada hlavního města, navrhuje uzavřít nábřeží pro automobilovou dopravu každou sobotu od půlky května do konce června. Provoz tramvají by nebyl omezen.

Smetanovo nábřeží patří k nejatraktivnějším městským lokalitám s výhledy na Hradčany, Pražský hrad a Petřín. Zahrnuje i Křižovnické náměstí s předmostím Karlova mostu, kde se kříží nábřeží s tradiční trasou Královské cesty. Turisté objevují tato místa většinou pěšky.

Pěší zónu podporuje řada sdružení

Přechodná pěší zóna by pomohla odlehčit turistický nápor z Karlovy ulice, uvádějí autoři materiálu. V kombinaci například s restauračními zahrádkami, o které mají restauratéři na Smetanově nábřeží zájem, by také oživila jižní část centra.

Zklidnění podporuje většina místních, občanská sdružení i instituce a podniky, jejichž zaměstnanci či hosté se do oblasti většinou dostávají pěšky nebo hromadnou dopravou. Mezi sympatizanty projektu patří Národní divadlo, Národní muzeum, Česká filharmonie, Divadlo Na Zábradlí nebo Karlova univerzita. V době plánované uzavírky by se nábřeží mohlo zapojit do kulturních akcí a festivalů, které se konají v jeho okolí, například do hudebního festivalu United Islands nebo Muzejní noci.

Zásobování vyřešeno

Zásobování v době uzavírky by mohlo fungovat v režimu pěších zón, tedy ráno a večer. Místní automobilová doprava, která ale tvoří minimum provozu na nábřeží, by mohla projíždět okolními ulicemi.

Nábřeží už bylo několikrát uzavřeno pro automobilovou dopravu například při Evropském dnu bez aut. Několik happeningů na podporu pěší zóny na Smetanově nábřeží organizovala v minulosti i občanská iniciativa Auto*Mat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek