metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Neděle, 28. listopadu 2021. Svátek má René.
Staré auto (ilustrační foto) | foto: Yumi Hayashi

Praha zvažuje zavedení nízkoemisních zón. Se starým autem nebudete smět všude

  12:57,  aktualizováno  15:09
Hlavní město si nechá vypracovat analýzu zavedení nízkoemisních zón. Při jejich zavedení by do některých částí města mohla pouze auta splňující emisní limity. Radní hlavního města dnes schválili studii, v níž odborníci uvedli, že Praze v zavedení zón nebrání legislativní ani místní překážky. "Zastupitelstvo by mohlo vyhlášku o zavedení zón schválit v září letošního roku," uvedl náměstek primátora Jiří Nouza z TOP 09.

Praha zóny chce kvůli špatnému ovzduší. "Více než 80 procent území města je dlouhodobě zasaženo alespoň v jednom parametru znečištění ovzduší nadlimitními hodnotami," píše se v materiálu, který schválili radní. Podle Nouzy je právě zavedení zón jednou z možností, jak kvalitu ovzduší v Praze zlepšit. "Zavedení není povinností, ale možností," řekl.

Zónám nebrání ani legislativní překážky

Hlavními znečišťujícími látkami, u kterých se vyskytují nadlimitní koncentrace, jsou látky frakce PM10, oxid dusičitý a polycyklické aromatické uhlovodíky reprezentované benzo(a)pyrenem. "Pokud jde o zdroje emisí, které tuto situaci způsobují, velmi podstatnou roli zde hraje automobilová doprava," píše se v dokumentu.

Vedení města si proto nechalo zpracovat studii, zda může zóny vůbec zavést. Odborníci se shodli, že zónám nebrání legislativní překážky. "Z legislativního hlediska je stanovení nízkoemisních zón proveditelné," uvedli. Dodali, že je možné vybrat oblasti, kde zóny vytvořit, a přitom se výrazně nesníží plynulost dopravních proudů a nezhorší životní podmínky obyvatel v okolí objízdných tras.

Auta na benzin jen do roku 2005

Nyní si Praha nechá vypracovat analýzu, jak a kde zóny vytvoří. Materiál by měl být hotov do 22. dubna. V jakém rozsahu budou zóny v Praze fungovat, zatím není jasné. Město podle Nouzy pracuje s dvěma variantami. "Ta užší znamená širší centrum města, v případě té větší je to lokalita, která spadá dovnitř Městského okruhu," řekl.

Pokud by se Praha rozhodla jít cestou takzvané emisní normy Euro IV, což je podle Nouzy nejpravděpodobnější, pak by do zóny mohla pouze auta jezdící na naftu z roku 1998 a mladší, v případě benzínových aut jsou to vozy z roku 2005 a mladší. Kolik Pražanů by se svými vozy nemohlo do zóny vjet, zatím není jasné. "V tuto chvíli se to zjišťuje. Vzhledem ke skladbě vozového parku v Praze, je to spíše množství minimální. Legislativa umožňuje vydat i výjimku, například pro handicapované obyvatele," řekl.

Zóny fungují v mnoha evropských městech

Ovzduší v hlavním městě ničí zejména automobilová doprava. Podle údajů emisní inventury z roku 2011 zpracované Českým hydrometeorologickým ústavem byl v Praze podíl silniční dopravy na emisích oxidů dusíku 68 procent, na emisích benzenu 63 procent a na emisích benzo(a)pyrenu 71 procent. Podíl silniční dopravy na emisích látek PM10 činil 95 procent.

Ve světě jsou nízkoemisní zóny zavedeny v Rakousku, Belgii Dánsku, Řecku, Maďarsku, Itálii, Nizozemsku, Norsku, Portugalsku, Švédsku a Velké Británii.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

MasterChef je opět u konce. Nenáviděnou Pavlínu nahradila Slovenka Besky a Tymiaan

Strážce streamu
vydáno 26. listopadu 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Kulinářská show MasterChef Česko, která se v tuzemsku těší nemalé oblibě, dospěla tento týden opět ke svému konci. Vítězkou se stala šestadvacetiletá...  celý článek

Komerční sdělení

Nový MateBook, smartwatch a sluchátka od Huawei

vydáno 26. listopadu 2021  13:26

Na český trh přicházejí v těchto dnech novinky od společnosti Huawei. Jde o notebook MateBook 14s, hodinky Watch GT 3, sluchátka FreeBuds Lipstick, herní...  celý článek

Známý poutník vydává knihu o Česku. Jaké to je cestovat nyní? Návrat do historie

vydáno 26. listopadu 2021  5:05

Prázdniny v Česku, tak se jmenuje nejnovější spisovatelský počin cestovatele Ladislava Zibury. Nebyl by to on, aby i tady neprojevil svou schopnost...  celý článek

Vaše fotky z Prahy