Vydejte se objevovat místa, kolem kterých každý den chodíte a přitom jste možná nikdy neviděli, co skrývají uvnitř. Vybrali jsme pro vás 6 akcí, které můžete v květnu v hlavním městě navštívit a neutratit přitom ani korunu. Zahrnují koncerty, umění, výhledy z věží nebo keramiku pod magnolií.
1. Open House Praha
17. - 18. května
Open House Praha je jedinečná akce, která otevírá dveře jinak nepřístupných nebo málo známých budov a veřejných prostor po celé metropoli. Ať už vás zajímá moderní architektura, historické paláce, industriální stavby nebo skryté zahrady, o víkendu budete mít jedinečnou šanci prozkoumat je zblízka.
Komentovaná prohlídka: Láska na Vinohradech 28. května, 17:00 Projděte se malebnými Vinohrady a poslechněte si příběhy o lásce ve všech jejích podobách, které se k této čtvrti vážou. Průvodkyně Petra Martínková vás vezme na dobrodružnou cestu plnou lechtivých historek, košilatých vtipů a milostné poezie. Sraz účastníků je před pobočkou knihovny Korunní a půjde se směrem k Riegrovým sadům. |
Kromě samotných prohlídek, kterými vás provedou zkušení průvodci s poutavým výkladem o historii a zajímavostech, festival nabízí i bohatý doprovodný program. Ten začíná už týden před hlavním víkendem a zahrnuje přednášky, debaty, workshopy a komentované vycházky. Na víkendové prohlídky budov obvykle nepotřebujete předchozí registraci, ale u doprovodných akcí si raději ověřte podmínky na webu akce.
O víkendu se můžete přijít podívat například do jedné z prvních ekostaveb v Česku, ústřední budovy ČSOB blízko zastávky metra Radlická. Nebo do prostor tajemného gotického kostela sv. Anny, který byl inspirací Jaroslavu Foglarovi. Další možností je například také Nostický palác, tedy sídlo Ministerstva kultury ČR, barokní stavba s prvky klasicismu v blízkosti Kampy, kde si můžete prohlédnout reprezentativní prostory, ale i obrazovou galerii a knihovnu s více než 14 tisíci svazky.
2. Noc kostelů
23. května
Noc kostelů je výjimečná příležitost nahlédnout do prostor, které jsou pro širokou veřejnost běžně nedostupné nebo přístupné jen během bohoslužeb. Ať už jste věřící, nebo ne, můžete prozkoumat krásu sakrální architektury, vystoupat na věž s výhledem, podívat se do sakristie nebo se jen v tichosti zastavit a vnímat genia loci těchto míst.
Do akce se zapojují stovky kostelů a modliteben napříč celou republikou a každý z nich si připravuje vlastní originální program. Těšit se můžete například na koncerty klasické hudby, varhanní recitály, kytarové chvály, divadelní představení, výstavy, workshopy, přednášky nebo diskuze s duchovními. Můžete tak poznat zákulisí života jednotlivých farností a komunit. Podrobnější program jednotlivých kostelů najdete na oficiálním webu Noci kostelů. Téma letošního ročníku 2025 je Naděje.
3. Festival Máme otevřeno
16.-18. května
Další možností, co dělat v Praze zdarma v květnu, je komunitní festival Máme otevřeno . Ten otevírá galerie, umělecké dílny, designové obchody a další kulturní organizace. Letos se do akce zapojí desítky míst – od velkých kulturních institucí, jako je galerie Praha, DOX nebo Veletržní palác, až po malé ateliéry, komunitní prostory, spolky nebo sousedské dílny.
Navštivte například Monkey pot na ulici Keramická 4, kde si pod rozkvetlou magnolií vyzkoušíte točení na hrnčířském kruhu. V muzeu kávy Alchymista na Jana Zajíce 7 budete malovat kávou a v Neighbours na Haškově 4 vytvoříte jedinečné sošky inspirované lidmi okolo vás.
4. Žižkovské mezidvorky
17. května
Čtrnáctý ročník multižánrového sousedského festivalu přináší umění i zábavu v unikátních prostorech dvorků, vnitrobloků a zahrádek. Kromě koncertů, divadla a tance se můžete těšit na různé výstavy, bazárky, workshopy, swapy, jarmarky a dětský program. Své aktivity představí i různé sociálně a ekologicky zaměřené projekty.
Můžete navštívit třeba zahrádku u baru Cíl, kde bude po celý den keramická dílna a mezi 17:00 a 19:00 představí své básně například Jan Těsnohlídek, Nela Bártová, Pavel Šenkapoun nebo Jakub Eden. Na dvorku na Jeseniově 102 se zase mohou těšit děti i dospělí na malování na obličej, výuku animace nebo tvořivou dílnu. Více detailů o programu najdete na webových stránkách festivalu.
Tipy na levné bazény v Praze: Kde si skvěle zaplavat bez drahého vstupu![]() |
5. Free Radicals Symposium
23. – 25. května
Třídenní program nabídne jiný pohled na rostliny – ne jako na pasivní součást krajiny, ale jako aktivní spojence při utváření světa, který obýváme. Za událostí stojí tým platformy Haenke, která se zaměřuje na témata vztahu mezi rostlinami, vědou a kulturou. Tématem akce je otázka, jak by mohla vypadat společnost, kdybychom se naučili přemýšlet jako rostliny.
Program se uskuteční na různých místech v hlavním městě, například v prostorách Planeta Za, Goethe-Institutu a v přírodní rezervaci Divoká Šárka. „Chceme představit umělecké projekty, které se zabývají tím, co se od rostlin můžeme naučit – ať už jde o práci s energií, vztahy mezi sebou, způsoby komunikace nebo schopnost přizpůsobit se změnám,“ říká spoluzakladatelka studia Alexandra Střelcová. Vstupné je zdarma, ale je potřeba se registrovat.