Tyto Vánoce, kdy se začaly první jehličnany v ulicích objevovat již 27. prosince, jsou ale podle největší svozové firmy v metropoli – Pražských služeb – přece jen něčím specifické. „Nevím, proč se tenhle jev letos tak rozmáhá, ale lidé nám zejména u rodinných domků dávají stromky vedle černých odpadových nádob ven před objekt a doufají, že je odvezeme,“ říká pro deník Metro mluvčí svozové společnosti Alexandr Komarnický. Hrát si na detektivy, a to zejména v případech, kdy některým Pražanům vysloužilá dřevina „upadne někam nahodile na chodník“, ale podle něj popeláři v popisu práce nemají.
„V dimenzi metropole a obrovského množství lidí, kteří zde žijí, není jednoduše možné ani svážet stromky od černých popelnic, ani je sbírat v ulicích. Skoro každý Pražan má barevené kontejnery, k nimž stromy správně patří, maximálně sto metrů od vchodu do domu. Předpokládáme tedy, že bude ochoten tuhle cestu urazit i v případě, že se stromku zbavuje. Při jeho nákupu toto rovněž musel učinit,“ dodává Komarnický. Správně není ani varianta, kdy se některý z obyvatel metropole rozhodne strom narvat do kontejneru. Tím totiž znemožní ostatním, aby sem házeli běžný odpad.
Jak na to?
Stromky přitom správně stačí jen pečlivě odstrojit a odnést ideálně k veřejným stanovištím tříděného odpadu. To platí nejvíce pro obyvatele činžovních domů, novostaveb nebo některých rodinných domů, kteří mají popelnice ve vnitroblocích, za ploty nebo přímo v budovách.
„Pro stromečky jezdí speciální čety a vysbírají je přímo z ulic. Občany proto žádáme, aby tento symbol Vánoc nevyhazovali do žádné z popelnic, ale odkládali ho vždy vedle nádob,“ doplňuje pro Metro Komarnický.
Nejbližší veřejné stanoviště tříděného odpadu jde jednoduše dohledat v on-line mapě na webových stránkách odpady.mojepraha.eu. Protože se však barevné kontejnery v ulicích některých částí hlavního města takřka nevyskytují, existují i další alternativy. Jako nejjednodušší se jeví kupříkladu možnost nechat jehličnany u veřejně přístupných černých popelnic, které nestojí ve vnitroblocích, za ploty nebo přímo v budovách. Ti nejsvědomitější mohou po vlastní ose odvézt stromky přímo na některý ze sběrných dvorů.
Jako loni, jako předloni
Od 7. ledna až do konce února svezou pražští popeláři každoročně až čtyři stovky tisíc vánočních stromků. V přepočtu na hmotnost šlo za loňský rok přibližně o 319 tun tohoto svátečního bioodpadu z celé Prahy. Jehličnany odvezou i tentokrát speciálně vyčleněná popelářská auta, občas posádky menších nákladních vozů s valníkem. Očištěné kusy zamíří do kompostáren, kde poslouží k výrobě štěpky nebo kompostu. Naopak ty znečištěné nebo řádně neodstrojené najdou své využití v ZEVO Malešice.
Důsledky pandemie
I přesto, že jsou stromy válející se na chodnících celé týdny po svátcích každoročním evergreenem, občas se objeví nějaká ta anomálie. Letos je to již zmiňovaný zvyk dávat jehličnany k černým popelnicím rodinných domů, v roce 2021 zase vládní opatření související s covidem-19 „donutila“ většinu Pražanů, aby se stromky vybavili dříve. Mnozí se tak tohoto tradičního symbolu Vánoc také dříve zbavovali. Někteří už před Silvestrem.
Výzva
|