metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

ANO, ČSSD a Trojkoalice chtějí zlevnit roční kupon MHD o tisíc korun

  17:51
Roční kupon pro pražskou MHD by mohl od příštího roku zlevnit zhruba o 1000 korun. Roční kupon by tak stál 3650 korun, zatímco nyní za něj cestující platí 4750 korun. Dnes se na tom domluvili zástupci ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN). Návrh koaličním partnerům předložila Trojkoalice a podle jejího lídra Petra Štěpánka snížení ceny přiláká více cestujících a tržby budou vyšší než dosud. Loni si roční kupon MHD zakoupilo přes 168 tisíc cestujících a tržby dopravního podniku z jeho prodeje se ročně pohybují okolo 800 milionů korun.
Revizor (ilustrační foto) | foto: DPP - Petr Ludvíček

Zástupci Trojkoalice se inspirovali ve Vídni, kde vedení města k tomuto kroku přistoupilo v roce 2012 - tehdy snížilo roční cenu kupónu ze 449 euro na 365 euro. Podle Štěpánka to ve Vídni přilákalo do MHD o 100 tisíc cestujících více, když do té doby jich jezdilo s ročním kuponem asi 400 tisíc. „Trojkoalice pevně věří, že podobný scénář je zcela reálný také v Praze. Obě města jsou si v mnoha ohledech podobná,“ uvedl již dříve Štěpánek. Do MHD by nová cena přilákala podle propočtu strany až 40 tisíc lidí a z ulic by tak zmizely tisíce aut.

Zlevněný roční kupon vyzkouší na dva roky

Pokud by Praha ke zlevnění přistoupila, avšak nepřilákala více cestujících, klesly by příjmy dopravního podniku, potažmo Prahy, ročně o necelých 200 milionů korun. Dopravce ročně na předplatních kuponech získá asi 800 milionů. Zda by pro dopravce byla tato případná ztráta problémem, nechtěl generální ředitel podniku Jaroslav Ďuriš komentovat. „My jsme oficiálně žádnou zprávu nedostali a k informacím v novinách se vyjadřovat nebudu,“ řekl Ďuriš.

Zástupci vyjednávacích týmů všech tří stran se nakonec usnesli, že zlevnění ročního kuponu vyzkouší po dobu dvou let a poté jej vyhodnotí. Ztráty se ale neobávají. Podle zastupitele a člena vyjednávacího týmu za ČSSD Karla Březiny jsou „programové priority budoucí koalice reálné“.

Pro kupon se zatím nechystejte

Odkdy by začala Praha zlevněné kupony prodávat, není zatím jasné. Podle Březiny by to mělo být v příštím roce. „Kdy a jak bude nižší cena zavedena, je odvislé od toho, kdy bude schváleno programové prohlášení nové rady,“ řekl dnes na tiskové konferenci.

Pražský dopravní podnik přepraví denně asi 3,3 milionu cestujících. V roce 2013 si roční kupon zakoupilo 168.432 cestujících, měsíční 2,27 milionu cestujících a čtvrtletní jízdné si pořídilo 606.646 pasažérů. Celkově činily tržby z jízdného v rámci pražské integrované dopravy za rok 2013 4,2 miliardy korun, z toho 3,2 miliardy tvoří všechny druhy předplatných kuponů dohromady.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek