metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 12 °C

Čtvrtek 29. února 2024. Svátek má Horymír
Budova magistrátu na Mariánském náměstí (ilustrační foto) | foto: praha.eu

ANO, ČSSD a Trojkoalice podepsaly koaliční smlouvu a rozdělily posty

  11:20,  aktualizováno  11:57
Předsedové pražských ANO, ČSSD a Trojkoalice podepsali koaliční smlouvu o vládě v Praze. Podepsat ji ještě musí zastupitelé všech koaličních stran. Podpisy všech koaličních zastupitelů mají být pod smlouvou nejpozději do zítřejších 11.00, ČSSD ji podepsala již v úterý večer. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice bude mít v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

„Domluvili jsme se na koaliční smlouvě a předsedové pražských organizací ji již podepsali. Ostatní podpisy našich kolegů dodáme do zítra do 11.00. Tím pádem je naše jednání u úspěšného konce,“ řekla jednička ANO v Praze a kandidátka na primátorku Adriana Krnáčová.

O kontrolní výbor usiluje ODS

Výbory

  • Nejvíce postů předsedů magistrátních výborů má hnutí ANO, celkem obsadí pět předsednických míst, ČSSD a Trojkoalice pak shodně po třech. Z 12 výborů jich koalice obsadí 11, kontrolní výbor nabídne opozici.
  • Ve vedení jednotlivých výborů nesedí nikdo z budoucích radních. Ve vedení výborů se objevili původní kandidáti na primátora - finanční výbor povede lídr ČSSD Miloslav Ludvík, bezpečnostní lídr Trojkoalice Petr Štěpánek.

Strany si již v uplynulých týdnech rozdělily kompetence jednotlivých radních včetně personálního obsazení, rozděleny mají i posty předsedů magistrátních výborů. Jedinou výjimkou je kontrolní výbor, jehož předseda bude z opozice. Z které strany předseda bude, zatím není jasné. Mluví se o členovi České pirátské strany, o post ale dnes přihlásila i ODS. „ODS osloví všechny předsedy klubu politických stran s žádostí o post předsedy kontrolního výboru. ODS je největší jednotnou a stabilizovanou opoziční stranou,“ sdělila zastupitelka ODS Alexandra Udženija.

V jedenáctičlenné radě bude mít primátora a čtyři radní ANO, ČSSD a Trojkoalice pak po třech radních. Post náměstků primátorky obsadí Eva Kislingerová z ANO, Matěj Stropnický za Trojkoalici a Petr Dolínek z ČSSD.

Smlouva obsahuje rozdělení funkcí

Koaliční smlouvu již podepsali všichni zastupitelé za ČSSD, zastupitelé ANO a Trojkoalice tak teprve učiní. Smlouva obsahuje mimo jiné rozdělení kompetencí, pravidla pro vyvolání dohadovacího řízení nebo popisuje způsob volby radních na ustavujícím jednání zastupitelstva.

Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ním s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech mají Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM čtyři křesla. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice má mít v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

Kdo usedne v městské radě
JménoStranaFunkceOblast
Adriana KrnáčováANOprimátorkaveřejná správa, boj s korupcí, legislativa
Eva KislingerováANOnáměstkyně primátorkfinance
Michal Hašek ANO radnímajetek
Libor HadravaANOradní bezpečnost
Radek LackoANOradní zdravotnictví a bydlení
Matěj StropnickýTrojkoalicenáměstek primátorkyúzemní rozvoj
Jana Plamínková Trojkoaliceradníinfrastruktura
Jan WolfTrojkoaliceradníkultura a památková péče
Petr DolínekČSSDnáměstek primátorkydoprava
Irena RopkováČSSDradníškolství
 Hana NovákováČSSDradnísport a volný čas

 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Orientační běžci se při Adamovském sprintu popasují s kopcovitým terénem

vydáno 29. února 2024

Čtyřapůltisícové město v úzkém údolí řeky Svitavy, odkud po obou stranách strmě stoupají stráně vzhůru – tak lze nejlépe popsat Adamov, který za svůj...  celý článek

Pokaždé se těším na emoce v sále, říká výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská

vydáno 28. února 2024  20:00

V sobotu 9. března budou v přímém přenosu České televize předány filmové ceny Český lev. Podle čeho se vybírají nejen moderátor a hudebníci a jak dlouho...  celý článek

Hluk a tma. Vlezli jsme do metra D. Pod Pankrácí se pracuje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu

GALERIE
vydáno 28. února 2024  14:40

Nepříjemný pravidelný zvuk se rozléhá tunelem. Vydává ho couvající bagr. Kravál je to opravdu pronikavý. Musí být. V hlučném prostředí stavby metra to ani...  celý článek

V kostele na Malé Straně straší. Řádí tu vdova a mnich, co jej vozí bezhlaví kozlové v kočáře

vydáno 28. února 2024  11:00

Mezi ulicemi Říční, Všehrdova a Besední na samém okraji Malé Strany zůstal poněkud pozapomenutý Malostranský špitál. Spolu se středověkým kostelíkem,...  celý článek