metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 19 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Aprílová změna řádů, velikonoční výluka i sběr vzorků. V pražské MHD bude „veselo“

  8:34
Zahraniční studie potvrzují, že hromadná doprava není zdrojem covid-19 a pravděpodobnost nákazy je zde velmi malá. Aby dopravní podnik tvrzení potvrdil, spojil své síly s Fyzikálním ústavem Akademie věd ČR. Pomocí speciálních senzorů začne v následujících dnech testovat v MHD přítomnost viru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění covid-19.
Pilotní stěry z MHD na začátku února 2021 | foto: Dopravní podnik hl. města Prahy – Petr Hejna

Jestli koronavirus skutečně v autobusech či tramvajích zůstává, budou vědci zjišťovat stěry z míst, kterých se cestující nejčastěji dotýkají. Například z madel, tyčí, sedadel, tlačítek či terminálů na jízdenky. Analýza, při níž je v plánu odebrat zhruba pět set vzorků, potrvá měsíc. Výsledky by měly být k dispozici nejpozději na přelomu května a června.

„V Česku se bohužel setkáváme s tvrzením, že MHD patří k místům, kde se člověk nakazí nejpravděpodobněji. Jsme přesvědčeni, že naše studie potvrdí, že je pražská MHD bezpečná,“ říká generální ředitel dopravního podniku Petr Witowski.

Dopravce pro odběry vytipoval linky, které jezdí poblíž nemocnic. Například tramvaje 3 a 24. Ty obsluhují lokality kolem Fakultní nemocnice Na Bulovce a Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Pro autobusy bude jedním z odběrových míst terminál Želivského v blízkosti Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a linky zajíždějící k Fakultní Thomayerově nemocnici a zařízením v Modřanech, Vršovicích či Jižním Městě. Vlaky se budou testovat v depech Kačerov a Hostivař. Odběry ve stanicích metra jsou naplánovány na Karlově náměstí, na Budějovické nebo na Kačerově. 

Změny v jízdných řádech
Až vám dnes přijede autobus jindy, než jste zvyklí, nebude to apríl. Ode dneška dochází k několika trvalým změnám autobusových linek v PID v Praze i ve Středočeském kraji. 

Posílen bude například provoz autobusů mezi Depem Hostivař a Poliklinikou Malešice výměnou za mírné omezení provozu mezi Depem Hostivař a Obchodním centrem Štěrboholy. Organizátor dopravy Ropid si od škrtů slibuje zlepšení koordinace linek 163 a 208 mezi těmito zastávkami.

V Horních Počernicích ponese zastávka Ratibořická nový název. Bude se jmenovat jednoduše Sídliště Horní Počernice.

Dojíždějící Pražany potrápí také změny na železnici. Ty jsou vyvolány zejména dlouhodobými výlukami na tratích východně od Prahy i dílčími úpravami provozu. Změny jsou platné od 6. dubna a jsou plánovány jako trvalé. Konkrétně jde o vlakové linky S1 a S7. Spoje z „kolínské části“ linky S7 v úseku Praha hl. n. a Český Brod jsou převedeny (a přečíslovány) na linku S1 a jezdí v trase Praha Masarykovo nádraží a Český Brod. Linka S7 je zkrácena do trasy Beroun a Praha hl. n. Spoje jezdící dále směr Český Brod budou pak vedeny pod linkou S1 a začínají na Masarykově nádraží.

Na Benešovsku dnes vyjede pětice regionálních autobusových linek PID s novými čísly. Stane se tak i kvůli požadavku Jihočeského kraje na číslování mezikrajských linek zasahujících na jeho území. Detaily dubnových změn najdete na webu pid.cz/trvale_zmeny.

Velikonoce bez metra 
O svátky si dejte pozor na červené lince podzemky. Z důvodu opravy trati je od pátku 2. dubna (od zahájení provozu) do pondělí 5. dubna (ukončení provozu) přerušen provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání – Muzeum.

V denním provozu je zavedena náhradní autobusová doprava XC v trase Pražského povstání – Vyšehrad – I. P. Pavlova – Muzeum – Hlavní nádraží.

Po dobu výluky je posílen provoz linky číslo 196. Pro linku číslo 134 se přemísťuje zastávka Pražského povstání (pro směr Dvorce přibližně o 25 metrů vpřed a pro směr Podolská vodárna přibližně o 20 metrů zpět).

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek