metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela
Česká verze Lormovy abecedy. | foto: Lorm.czMetro.cz

Až potkáte osoby s černobílou holí. Výstava představuje hluchoslepotu

  18:17
„Nevidíme, neslyšíme, ale cítíme...“ je název výstavy, která ode dneška do 6. prosince představí v galerii Úřadu městské části Praha 8 výtvarnou tvorbu hluchoslepých lidí. Tímto postižením v Česku trpí odhadem 1500 osob, většina ve věku kolem 60 let. Příčinou může být vrozená vada, úraz či výrazné zhoršení zraku i sluchu s přibývajícími léty.

„U mladších je toto postižení způsobeno zejména Usherovým syndromem. Děti se narodí s poruchou sluchu a kolem puberty se přidruží postupná ztráta zraku,“ říká Ota Pačesová z Klubu přátel červenobílé hole, který výstavu spolupořádá. Právě podle červenobílé hole lze takto postižené lidi identifikovat. S hluchoslepotou, kterou trpěl na sklonku života i španělský malíř Francisco Goya či od malička americká spisovatelka Helen Kellerová, se mohou narodit i děti žen, jež v těhotenství prodělaly zarděnky.

Asi žádné jiné zdravotní postižení nepřináší do života tolik bariér jako kombinovaná porucha sluchu a zraku. Nejhorší je asi sociální izolace. I té se dá ale čelit. Existuje řada kompenzačních pomůcek - například vibrační budíky, slepecké psací stroje, elektronické zápisníky s hlasovým nebo hmatovým výstupem či sluchadla. Většina postižených má totiž částečně zachovány alespoň zbytky zraku nebo sluchu.

Způsob komunikace s hluchoslepým člověkem závisí na rozsahu a době vzniku postižení. Největší pozornost potřebují děti s vrozenou hluchoslepotou, které se ale například zase lépe učí Braillovo slepecké písmo. Další možností komunikace je taktilní znakový jazyk, který je založen na vzájemném kontaktu jedné nebo obou rukou komunikujících. Dorozumívat se lze také vpisování písmen do dlaně.

Lormova abeceda

Lidé se získanou totální hluchoslepotou mohou komunikovat pomocí Lormovy abecedy, při níž se dotýkají dlaně v různých bodech. Každý bod odpovídá konkrétnímu písmenu. Název dostala tato abeceda podle svého autora Heinricha Landesmanna (pseudonym Hieronymus Lorm). Tento rodák z jihomoravského Mikulova v 15 letech ohluchl a následně se mu velmi zhoršil zrak, až ho ztratil úplně. Pro vlastní potřebu sestavil dotykovou abecedu, která se po jeho smrti rozšířila po celé Evropě.

K hodně obtížným patří vibrační metoda Tadoma, která spočívá v „hmatovém čtení mluvené řeči“. Ruka hluchoslepého se dotýká obličeje a krku mluvící osoby tak, že vnímá pohyby rtů a vibrace na tvářích, čelistech a krku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek