metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Neděle 3. listopadu 2024. Svátek má Hubert

Až potkáte osoby s černobílou holí. Výstava představuje hluchoslepotu

  18:17
„Nevidíme, neslyšíme, ale cítíme...“ je název výstavy, která ode dneška do 6. prosince představí v galerii Úřadu městské části Praha 8 výtvarnou tvorbu hluchoslepých lidí. Tímto postižením v Česku trpí odhadem 1500 osob, většina ve věku kolem 60 let. Příčinou může být vrozená vada, úraz či výrazné zhoršení zraku i sluchu s přibývajícími léty.
Česká verze Lormovy abecedy. | foto: Lorm.czMetro.cz

„U mladších je toto postižení způsobeno zejména Usherovým syndromem. Děti se narodí s poruchou sluchu a kolem puberty se přidruží postupná ztráta zraku,“ říká Ota Pačesová z Klubu přátel červenobílé hole, který výstavu spolupořádá. Právě podle červenobílé hole lze takto postižené lidi identifikovat. S hluchoslepotou, kterou trpěl na sklonku života i španělský malíř Francisco Goya či od malička americká spisovatelka Helen Kellerová, se mohou narodit i děti žen, jež v těhotenství prodělaly zarděnky.

Asi žádné jiné zdravotní postižení nepřináší do života tolik bariér jako kombinovaná porucha sluchu a zraku. Nejhorší je asi sociální izolace. I té se dá ale čelit. Existuje řada kompenzačních pomůcek - například vibrační budíky, slepecké psací stroje, elektronické zápisníky s hlasovým nebo hmatovým výstupem či sluchadla. Většina postižených má totiž částečně zachovány alespoň zbytky zraku nebo sluchu.

Způsob komunikace s hluchoslepým člověkem závisí na rozsahu a době vzniku postižení. Největší pozornost potřebují děti s vrozenou hluchoslepotou, které se ale například zase lépe učí Braillovo slepecké písmo. Další možností komunikace je taktilní znakový jazyk, který je založen na vzájemném kontaktu jedné nebo obou rukou komunikujících. Dorozumívat se lze také vpisování písmen do dlaně.

Lormova abeceda

Lidé se získanou totální hluchoslepotou mohou komunikovat pomocí Lormovy abecedy, při níž se dotýkají dlaně v různých bodech. Každý bod odpovídá konkrétnímu písmenu. Název dostala tato abeceda podle svého autora Heinricha Landesmanna (pseudonym Hieronymus Lorm). Tento rodák z jihomoravského Mikulova v 15 letech ohluchl a následně se mu velmi zhoršil zrak, až ho ztratil úplně. Pro vlastní potřebu sestavil dotykovou abecedu, která se po jeho smrti rozšířila po celé Evropě.

K hodně obtížným patří vibrační metoda Tadoma, která spočívá v „hmatovém čtení mluvené řeči“. Ruka hluchoslepého se dotýká obličeje a krku mluvící osoby tak, že vnímá pohyby rtů a vibrace na tvářích, čelistech a krku.

Autoři: Metro.cz, ČTK

Hlavní zprávy

Tři domovy Maroldova panoramatu a navrch perličky z konce 19. století

vydáno 3. listopadu 2024  6:42

O slavných lidech si obvykle většina myslí, že mají v životě ve všem štěstí. Je to však velký omyl, neboť i nositelé známých jmen mívají své těžké chvíle...  celý článek

Baba Yaga s tváří Keanu Reevese je zpět v kinech. Lumpy kosí už deset krvavých let

vydáno 2. listopadu 2024  5:00

U příležitosti kulatého výročí se legenda jménem John Wick vrací do bezmála sedmi desítek tuzemských sálů. Snímek svého času působil dojmem, jako by byl...  celý článek

Shyamalan a Hartnett na koncertě Taylor Swift z Wishe? Thriller Past dělá divákům radost

vydáno 1. listopadu 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU „Už jsi viděl film Past? To si musíš pustit, až to někde bude ke zkouknutí!“ Podobných doporučení jsem od svých přátel i kolegů z redakce vyslechl za...  celý článek

Na některé věci by ani zdravotník neměl zůstat sám, míní kaplan

vydáno 1. listopadu 2024  5:13

Jenom jsem se před sestřičkou z Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích zmínil o Pavlu Rumlovi, vyslechl jsem proud vzpomínek na...  celý článek