metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Banka nemusí být jen šedá. V Radlicích vyroste zelená

  15:44
Vedle ekologicky šetrné stavby sídla banky vyroste druhá, ještě zelenější stavba. Centrála ČSOB je dlouhodobě považována za jednu z nejzelenějších staveb u nás. Teď vedle ní vyroste další budova banky, která ji dokonce předčí.
Novou budovu navrhlo architektonické studio Chalupa architekti. | foto: ČSOBMetro.cz

Nová budova ústředí banky je navrhována pro co nejnižší potřebu energie a zároveň maximální komfort pro pobyt a práci. Stavba bude částečně zapuštěna do svahu a střechu opět v plném rozsahu pokryje vzrostlá zeleň. Architektonická koncepce poskytne mimořádné množství denního světla na každém pracovišti a vizuální kontakt se zelení a prostorem v exteriéru.

„Na kvalitní architektonický koncept navazují účinné technologie. Vytápění i chlazení zajistí tepelná čerpadla využívající geotermální energii z vrtů, což umožní zásadně redukovat závislost na vnějších energetických zdrojích, například plynu. Systémy větrání a osvětlení svítidly s minimální spotřebou budou schopny obsluhovat vždy pouze ta pracoviště, která to v dané chvíli vyžadují,“ vysvětluje Zora Křičková, výkonná ředitelka útvaru Facilities management ČSOB.

Objekt bude vybaven technologií jímání, úpravy a zpětného využívání dešťových vod, a to nejen pro závlahu, ale spolu s šedou, sekundárně použitou vodou také pro splachování toalet a pisoárů.

Nová budova ČSOB tak bude mít mimořádně nízké provozní náklady. „Máme ambici získat rating ohleduplnosti k životnímu prostředí LEED Platinum v kategorii kompletní výstavby administrativních budov,“ dodává Křičková.

Novou budovu navrhlo architektonické studio Chalupa architekti. Termín jejího dokončení zatím není znám. Podle tvůrců je pro banku rozhodující kvalita výsledku.

Termíny jsou proto sice významné, ale nikoli nejpodstatnější parametry projektu. Orientačně tedy platí, že začít stavět by se mělo příští či přespříští rok a první zaměstnanci by se do nové budovy měli přestěhovat zhruba o dva roky později.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

vydáno 19. června 2024  5:00

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech. Čeští fanoušci se totiž vydali na český úvodní zápas Eura,...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek