Ten zatím poslední, plastový červenožlutý, přidala Praha 2. K vidění je třeba na Palackého náměstí. „Je to hrůza, ač v městských barvách. Nikdo nic nekonzultoval, přitom například celé Karlovo náměstí se řeší koncepčně nově,“ diví se šéf pražských památkářů Jiří Skalický.
Praha 2 by přitom podobnou akci neměla udělat bez potřebného povolení z odboru památkové péče magistrátu. „O stanovisko nepožádali a jde to i proti připravovanému výběru na nový pražský mobiliář,“ dodává Skalický.
Garantem kvality veřejného prostoru je v Praze Institut plánování a rozvoje. Ten připravil na nový mobiliář designérskou soutěž, která právě probíhá. „Design košů v městské památkové rezervaci často neodpovídá významu hlavního města,“ říká jeho mluvčí Marek Vácha.
Barevné koše překvapily i náměstkyni primátorky pro územní rozvoj Petru Kolínskou. „Věřím, ze vyhlášení soutěže bude znamenat konec všem takovým laciným Pat a Mat variantám, jako je tato, protože Praha má rozhodne na víc,“ říká Kolínská.
Nový typ koše, který způsobil tolik rozruchu, rozmístila po Praze 2 společnost Komwag. „Vybraný typ koše, který je nyní instalován na většině území Prahy 2, je vlastně pouze jinou barevnou variantou osvědčeného (zeleného) koše, který je dlouhá léta používán k odkládání drobného komunálního opadu,“ uvedla Michaela Stiborová, vedoucí odboru životního prostředí Prahy 2. Podle ní společnost Komwag představila návrh nových odpadkových košů městské části na komisi životního prostředí. „Při výběru, vzhledem k jejich velkému množství, se musí zohlednit především cena koše, objem, možnost zavěšení na sloup, típání cigaret, odolnost proti povětrnosti i vandalismu a především snadná manipulace s košem při vývozu – jsou vyváženy každý den,“ vysvětluje Stiborová.
Nezvykle pestrá barevnost koše má podle Stiborové dva jednoduché důvody – žlutá a červená jsou barvy městské části Praha 2. „Tento koš je dobře viditelný, což přispívá k lepšímu udržení pořádku,“ dodala Stiborová.
Právě Praha 2 je přitom místem, kde jsou použity snad všechny typy košů. Nezvyklou sbírku košů různých typů a velikosti můžete vidět třeba v okolí zastávky tramvaje u stanice metra I. P. Pavlova. Malé, velké, kovové, plastové, s reklamou i bez ní – koše nepatří jedné organizaci, a to znamená, že je nevyváží jedna firma, ale zajíždí sem pro odpadky více aut.