Muzeum v podzemí barokního kostela sv. Františka z Assisi na ní připomíná i původ betlemářské tradice, pocházející právě od tohoto italského světce, který v roce 1223 zinscenoval v italské Umbrii zřejmě vůbec poprvé scénu Kristova narození. Na výstavě je pět desítek exponátů, vycházejících z rozličných tradic, materiálů i pojetí. Nejstarší deskový Betlém z Hostinného, jehož vznik se datuje kolem roku 1800, byl nedávno náhodně objeven pod podlahou v jedné pohraniční kapli.
"První betlém byl v Praze vystavován už v roce 1562, tedy před 450 lety. Bylo to vlastně teprve podruhé v zemích na sever od Alp, kde se tak stalo," řekl před vernisáží Milan Zábranský ze Spolku českých betlemářů. Spolek tu představuje exponáty svých členů, jichž má kolem 140.
Výstava betlémů
Podle Zdeňka Bergmana z Muzea Karlova mostu tu naleznou zájemci betlémy z celého světa. "Unikátem je betlém africký z mahagonového dřeva, kde černý král Baltazar je navzdory tradici vyřezán ze slonové kosti, je tedy bílý," uvedl. I letos je tu vltavský rybí betlém zobrazující Svatou rodinu v nezvyklé kompozici před panoramatem Pražského hradu; své kořeny má v raném křesťanství, kdy se Ježíš ve zkratce znázorňoval jako ryba. Kolem akvária s živými kapry jsou polidštěné rybí figury z lipového dřeva znázorňující faunu českých rybníků a řek. Celá instalace váží téměř tři tuny, čítá 22 postav a byla zapsána do české knihy rekordů.
Už měsíc lze obdivovat betlémy i v Klementinu
Další velká výstava k výročí prvního betlému v Praze je jen o pár kroků dál. Pořádá ji Národní knihovna ve spolupráci s Muzeem betlému Karlštejn v Klementinu.
Základním kamenem expozice jsou dřevěné betlémy z celé České republiky, většinou pak z krajů, které jsou touto tvorbou proslulé. Vedle tradičních, dřevěných betlémů, jsou však k vidění i papírové betlémy a bohatě zastoupeny jsou rovněž raritní kousky z neobvyklých materiálů, jako například z cukru, chleba, vosku, hlíny, sádry, durolinu i dobové umělé hmoty.