metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 12. června 2024. Svátek má Antonie

Bloudění na Budějovické bude pokračovat

  7:30
Lávka u obchodního centra v Praze 4 je podle znalců dva měsíce zavřená zbytečně.
Situace u metra Budějovická

Situace u metra Budějovická | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Přes terasu u Domu bytové kultury a výstupy ze stanice metra Budějovická v Praze 4 denně procházelo více než devadesát tisíc lidí. Pak se ale zřítila lávka v Troji a magistrát nechal kvůli špatnému technickému stavu krátce uzavřít jak samotné prostranství před obchodním domem, tak klíčovou pasáž pod terasou.

Vedení centra DBK tvrdí, že uzavírka, kvůli které zde místní při výstupu z metra či cestou na polikliniku dva měsíce kličkují skrze obchodní centrum anebo hledají funkční cestu z metra, je zcela zbytečná. Podle šéfa představenstva DBK Miroslava Velfla potvrzují nesmyslnost zkratkovitého jednání magistrátu dva znalecké posudky.

Pasáž zatím neotevřou

  • Magistrát závěr nového posudku odmítá. Za špatný stav totiž podle něj může i DBK.
  • DBK se totiž v minulosti v připomínkovém řízení odvolával, čímž mělo brzdit snahu magistrátu pasáž opravit.
  • Podle předsedy představenstva DBK Miroslava Velfla však selhal magistrát. O stavu lávky s ním mělo centrum jednat od roku 2010. Ačkoliv chtělo do terasy, kde se v minulosti odehrávala celá řada kulturních akcí, investovat či plochu přímo koupit, nebylo mu to magistrátem umožněno. „Tvrdili, že se o terasu postará magistrát nejlépe sám,“ dodává Velfl.

„Nosná konstrukce terasy není v havarijním stavu. V žádném případě ji není nutné uzavírat, natož bourat,“ potvrzuje Velflova slova autor jednoho z posudků, statik Marek Lukáš.

Podle Františka Walda z ČVUT, odkud pochází druhý posudek znalců, byla stavba naddimenzována a při správné údržbě vydrží ještě mnoho dalších let. Tiskový odbor magistrátu dříve informoval o tom, že radní chtějí zpracovat projekt na celkovou demolici pasáže. Podle vyjádření mluvčího Prahy Víta Hofmana je ve špatném stavu a neopravitelná.

Velfl se domnívá, že závěry odborníků jen potvrzují nesmyslnost uzavírky. „Uzavření prostoru bezdůvodně znepříjemňuje život obyvatelům hlavního města a podnikatelům na Budějovické,“ dodává Velfl, který novinářům na včerejší tiskové konferenci z recese nechal rozdat certifikáty orientační znalosti kolem DBK.

Zhruba 45 podnikatelů a firem z Budějovické poslalo v minulosti primátorce Adrianě Krnáčové výzvu, aby se věcí začala neprodleně zabývat. Radní Karel Grabein Procházka plánuje téma veřejnosti osvětlit na tiskovém brífinku již zítra.

Po zprůchodnění pasáže u stanice metra C, odstranění nebo okamžitou opravu terasy nad jižním vestibulem Budějovické volá také radnice Prahy 4. Starosty Petr Štěpánek potvrzuje, že městská část špatný stav magistrát opakovaně upozorňovala. „Je smutnou skutečností, že impulzem k nějakému činu bylo teprve zřícení Trojské lávky. Náprava postupu obou magistrátních odborů je teď na primátorce,“ doplňuje Štěpánek.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Zelená oáza v pražské Troji slaví kulaté výročí. O rostliny uvnitř se starají i potápěči

vydáno 12. června 2024  18:27

Skleník Fata Morgana zná velmi dobře. V Botanické zahradě hl. m. Prahy pracuje přes dvanáct let. Začínal tu jako brigádník, nyní zahradu vede. Bohumil...  celý článek

Scházejí už jen tovaryši a povinné právo várečné. Změnit v Česku obor není snadné

vydáno 12. června 2024  16:36

Daň ze všeho, poplatek za nic a členství ve všem. Přílišná regulace českého pracovního trhu brzdí rozlet ekonomiky. Připomíná to středověkou cechovní éru.  celý článek

Karlín je vlastně Karolín. Jméno získal podle manželky císaře Františka I.

vydáno 12. června 2024  13:29

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Vraťte se s námi do Prahy, která ještě nebyla Prahou a stála až za hradbami.  celý článek

Umělá inteligence. Není to jen jiný Velký bratr? Obavy i těšení se na AI

vydáno 12. června 2024  6:15

Když kapitalisté začali v 19. století zavádět ve velkém strojovou výrobu, dělníci „čertovské“ mechanismy rozbíjeli. Tak se báli o práci. Máme se nyní bát...  celý článek