metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Karel Březina | foto: ČSSD

Březina je na mušce pražských pirátů

  9:37
„Tak jsem dneska podal svoje první trestní oznámení,“ objevila se včera odpoledne stručná informace na twitterovém účtu jedno z pražských zastupitelů Strany pirátů.

Důvodem bylo údajné korupční jednání sociálně demokratického zastupitele Karla Březiny v souvislosti s případem bývalého soudce Ondřeje Havlína. Ten podle informací týdeníku Respekt před čtyřmi lety Březinu účelově zprostil obžaloby.

Piráti teď prý mají v rukou dokumenty dokazující, že podezření jsou vážná. „Dostali jsme je od anonymního občana. Doplnili jsme je vlastním šetřením na 38 stran, které jsme předali Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze,“ řekl novinářům předseda zastupitelského klubu pirátů Jakub Michálek.

Podrobnosti s ohledem na vyšetřování policie na žádost státního zástupce nesdělili. „Pokud bychom měli pocit, že se nic neděje, tak všechno zveřejníme,“ dodal.

Někdejší náměstek primátora Březina údajně Havlínovi za zprošťující rozsudek slíbil místo v diplomacii. Týdeníku to řekl kladenský soudce Petr Sedlařík. Odkázal na odposlechy, které jsou součástí jiné kauzy, za kterou Sedlařík poslal Havlína nepravomocně na 6,5 roku do vězení.

Březina sice všechna podezření odmítá, na včerejší jednání, kam ho kvůli nim pozval magistrátní kontrolní výbor, ale nedorazil. Výbor v usnesení požádal zastupitelstvo, aby si ke kauze soudce Havlína vyžádalo další podklady, a vyzval výbor pro územní rozvoj, aby prověřil schvalování změn územního plánu v souvislosti s tímto případem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek