metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 17 °C

Úterý 28. května 2024. Svátek má Vilém

Březina je na mušce pražských pirátů

  9:37
„Tak jsem dneska podal svoje první trestní oznámení,“ objevila se včera odpoledne stručná informace na twitterovém účtu jedno z pražských zastupitelů Strany pirátů.
Karel Březina | foto: ČSSD

Důvodem bylo údajné korupční jednání sociálně demokratického zastupitele Karla Březiny v souvislosti s případem bývalého soudce Ondřeje Havlína. Ten podle informací týdeníku Respekt před čtyřmi lety Březinu účelově zprostil obžaloby.

Piráti teď prý mají v rukou dokumenty dokazující, že podezření jsou vážná. „Dostali jsme je od anonymního občana. Doplnili jsme je vlastním šetřením na 38 stran, které jsme předali Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze,“ řekl novinářům předseda zastupitelského klubu pirátů Jakub Michálek.

Podrobnosti s ohledem na vyšetřování policie na žádost státního zástupce nesdělili. „Pokud bychom měli pocit, že se nic neděje, tak všechno zveřejníme,“ dodal.

Někdejší náměstek primátora Březina údajně Havlínovi za zprošťující rozsudek slíbil místo v diplomacii. Týdeníku to řekl kladenský soudce Petr Sedlařík. Odkázal na odposlechy, které jsou součástí jiné kauzy, za kterou Sedlařík poslal Havlína nepravomocně na 6,5 roku do vězení.

Březina sice všechna podezření odmítá, na včerejší jednání, kam ho kvůli nim pozval magistrátní kontrolní výbor, ale nedorazil. Výbor v usnesení požádal zastupitelstvo, aby si ke kauze soudce Havlína vyžádalo další podklady, a vyzval výbor pro územní rozvoj, aby prověřil schvalování změn územního plánu v souvislosti s tímto případem.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek