metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Bubny a dudy už v centru Prahy neuslyšíte, pokud projde návrh vyhlášky

  16:19
Bez zesilovačů a bez hlasité hudby, tak by měly podle návrhu kulturního výboru zastupitelů vypadat umělecké produkce ve vybraných ulicích v centru města. Jejich návrh budou ale projednávat ještě pražští radní.
Takto hraje muž na Václaváku, prý kvůli zásnubnímu prstenu.

Takto hraje muž na Václaváku, prý kvůli zásnubnímu prstenu. | foto: Mateusz Trześniowski

„Akustické produkce lze provozovat výhradně bez použití přídavných zesilovacích zařízení,“ píše se v novele vyhlášky, kterou dnes projednal magistrátní výbor pro kulturu. Návrh rovněž zakazuje použití bubnů nebo předmětů imitujících bubny a zároveň využití hudebních nástrojů s vysokým tónem, konkrétně jsou v textu vyjmenovány dudy, pikola nebo hoboj.

Navrhované znění novely rozšiřuje seznam ulic, v kterých je produkce zakázána. Nově by měla přibýt Mostecká ulice na Malé Straně. Vystupujícím návrh rovněž zakazuje při produkci využívat zvířata.

Proti omezení zesilovačů se na jednání výboru postavil busker Jiří Wehle. „Tímto zákazem busking zabijete,“ řekl. Na velkých náměstích, jako jsou Staroměstské, Václavské či náměstí Republiky, umělci podle jeho slov nebudou slyšet. Další ze zástupců buskerů pak navrhl, aby vznikla mapa buskerských míst.

Zpěv či hru na hudební nástroj zakazuje vyhláška na sedmnácti místech, například v Celetné ulici, na Hradčanském náměstí, v Husově, Jilské nebo Karlově ulici. Takzvané tiché umělecké činnosti, jako jsou třeba pantomima nebo živé sochy, jsou na těchto místech povoleny.

Pouliční produkce je v ulicích metropole povolena zhruba dva roky. K první změně ve vyhlášce sáhlo město již v loňském roce. Vznikl seznam míst, kde je busking buď zcela zakázán, nebo částečně omezen.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek