metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Bude Stromovka bez stromů? V největším pražském parku se kácí o sto šest

  6:00
Ze Stromovky mizí stromy. Její návštěvníci se všudypřítomným pařezům a upozorněním na odstraňování vybraných stromů, přišpendleným na stromech, podivují. „Řada z odstraněných kmenů bylo zcela zdravých, lze to vidět i na pařezech,“ diví se čtenářka Romana Vošická. „Přírody je v Praze celkem málo a je mi líto, že se takhle likviduje,“ dodává Vošická.
Kácení stromů ve Stromovce

Kácení stromů ve Stromovce | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Stromy začali mizet již v listopadu loňského roku. Jejich odstraňování potrvá do konce března, aby se stihlo období vegetačního klidu. Podle mluvčího Prahy 7 Martina Vokuše se odstraňují pouze nemocné stromy. „Dle vyjádření hl. m. Prahy dochází ke kácení na základě dendrologického průzkumu, v rámci kterého byly vytipovány nejrizikovější stromy s narušenou stabilitou, strukturálními defekty, infikované a odumírající,“ řekl deníku Metro mluvčí.

Podle magistrátu bude kácení probíhat na území Starého parku včetně psí louky, v oblastech severních svahů Stromovky a na dně bývalého rybníka, a to na základě rozhodnutí Odboru životního prostředí. Následně by měla měla proběhnout rozsáhlá dosadba částečně vzrostlých stromů. „ O realizaci náhradní výsadby převyšující počet pokácených stromů by mělo dojít na jaře tohoto roku,“ doplňuje mluvčí Vokuš.

Kácení ve Stromovce

  • Dřevin v Královské oboře ubyde na severních svazích Stromovky, na dně bývalého rybníka, ve Starém parku včetně psí louky, ve stromořadí podél hlavních cest.
  • V minulosti proběhlo odstraňování dřevin ve Stromovce hned několikrát. Nejvýrazněji se kácelo po povodních v roce 2013, kdy byly stromy podmáčeny a poškozeny vodou. K odstraňování docházelo také u železniční trati z důvodu bezpečnosti.
  • Královská obora Stromovka je největším krajinářským parkem v Praze o rozloze 82,1 ha. Ve Stromovce roste cca 25 tisíc stromů.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek