metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 20 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel

Dalších 21 fotografií v galerii
Kácení stromů ve Stromovce | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Bude Stromovka bez stromů? V největším pražském parku se kácí o sto šest

  6:00
Ze Stromovky mizí stromy. Její návštěvníci se všudypřítomným pařezům a upozorněním na odstraňování vybraných stromů, přišpendleným na stromech, podivují. „Řada z odstraněných kmenů bylo zcela zdravých, lze to vidět i na pařezech,“ diví se čtenářka Romana Vošická. „Přírody je v Praze celkem málo a je mi líto, že se takhle likviduje,“ dodává Vošická.

Stromy začali mizet již v listopadu loňského roku. Jejich odstraňování potrvá do konce března, aby se stihlo období vegetačního klidu. Podle mluvčího Prahy 7 Martina Vokuše se odstraňují pouze nemocné stromy. „Dle vyjádření hl. m. Prahy dochází ke kácení na základě dendrologického průzkumu, v rámci kterého byly vytipovány nejrizikovější stromy s narušenou stabilitou, strukturálními defekty, infikované a odumírající,“ řekl deníku Metro mluvčí.

Podle magistrátu bude kácení probíhat na území Starého parku včetně psí louky, v oblastech severních svahů Stromovky a na dně bývalého rybníka, a to na základě rozhodnutí Odboru životního prostředí. Následně by měla měla proběhnout rozsáhlá dosadba částečně vzrostlých stromů. „ O realizaci náhradní výsadby převyšující počet pokácených stromů by mělo dojít na jaře tohoto roku,“ doplňuje mluvčí Vokuš.

Kácení ve Stromovce

  • Dřevin v Královské oboře ubyde na severních svazích Stromovky, na dně bývalého rybníka, ve Starém parku včetně psí louky, ve stromořadí podél hlavních cest.
  • V minulosti proběhlo odstraňování dřevin ve Stromovce hned několikrát. Nejvýrazněji se kácelo po povodních v roce 2013, kdy byly stromy podmáčeny a poškozeny vodou. K odstraňování docházelo také u železniční trati z důvodu bezpečnosti.
  • Královská obora Stromovka je největším krajinářským parkem v Praze o rozloze 82,1 ha. Ve Stromovce roste cca 25 tisíc stromů.

Komentáře

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek