metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil

Bývalý soudce za krádež platební karty potrestán nebude. Vzdal se taláru a šel do Bohnic

  12:14
Středočeský krajský soud zamítl odvolání státního zástupce, který žádal, aby byl nyní již bývalý soudce potrestán také za neoprávněného opatření platební karty, když předtím v autobuse ukradl peněženku. Soudce se po provalení incidentu vzdal taláru a dobrovolně nastoupil ústavní léčbu v Bohnicích.
Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | foto: freeimages

„Odvolání se zamítá. Okresní soud správně poukázal na judikaturu: Ústavní soud většinou dospívá k závěru, že úmysl spáchat přečin neoprávněného opatření platebního prostředku není dán už jen tím, že je odcizena peněženka,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Ladislav Koudelka. „Nejvyšší soud bývá striktnější, nicméně i on zdůrazňuje, že je třeba dívat se na každý případ zvlášť a zvlášť ho hodnotit. V tomto případě je zcela evidentní, že obžalovaný neměl zištný úmysl,“ dodal.

Krádež se stala letos 17. února odpoledne v přeplněném autobusu jedoucím ulicí K Barrandovu. Soudce si tam vyhlédl neplnoletého mladíka, který doprovázel spolužačku při návratu ze školního výletu. Ze zadní kapsy batohu mu vytáhl peněženku se dvěma korunami, několika stravenkami, platební kartou a různými doklady. Student si krádež obratem uvědomil, za zlodějem vystoupil v zastávce Nový Slivenec a požádal ho, aby mu peněženku vrátil. Poté společně počkali na policii.

Sedmatřicetiletý soudce v té době působil u správního úseku pražského městského soudu. K projednání odvolání dnes nedorazil, u Okresního soudu pro Prahu-západ v srpnu řekl, že kradl pod vlivem sexuální deviace. S poruchou se údajně neléčil kvůli obavě, že přijde o práci a také o přítele. Zatímco u prvoinstančního soudu nezaznělo v závěrečných řečech ani při vyhlášení rozsudku, jakou deviací muž trpí, odvolací senát dnes zmínil, že jde o fetišismus.

„Vím, že jsem se choval nezodpovědně, když jsem před pěti lety ukončil ambulantní léčbu. Současné trestní řízení je pro mě velmi silným a draze zaplaceným ponaučením. Chci dokončit ústavní léčení a v ambulantním pak pokračovat, dokud to bude potřeba. Jsem si vědom toho, že to bude prakticky doživotně,“ prohlásil obžalovaný už dříve.

Podle pravomocného verdiktu by byl jakýkoliv trest nadbytečný vzhledem k tomu, že se bývalý soudce doznal, rezignoval, uhradil škodu a začal se léčit. Předseda odvolacího senátu doplnil, že zastavení trestního stíhání, které navrhovala obhajoba, by v tomto případě na místě nebylo. „Obžalovaný byl v minulosti už jednou v problémech kvůli svému duševnímu problému. Proto je žádoucí, aby existoval výrok o vině,“ vysvětlil.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek