Víte, že se přisvětlení přechodů zapíná o půl hodiny dříve než ostatní lampy? Na všechno jsou v Praze ruční spínací hodiny, které se řídí individuálně.
„Pro každý den je nastavena doba sepnutí a vypnutí veřejného osvětlení dle konkrétního časového pásma,“ říká Marat Saber ze společnosti Eltodo, která má veřejné osvětlení na starosti. Po nedělní změně času se tak přizpůsobí i doba zapnutí a vypnutí osvětlení.
Slavnostní osvětleníBěhem různých oslav či svátků se využívá i dalších městských světel. Slavnostní osvětlení je spínáno postupně v tříminutových intervalech podle století, v němž byl daný objekt postaven. U nejstarších objektů je zapínáno ve stejný čas jako veřejné osvětlení. Při výjimečných příležitostech může být světlo i barevné. Barevně bývá nasvícena Petřínská rozhledna nebo Žižkovský vysílač. |
V metropoli jsou nastavena tři časová pásma. Centrum Prahy je zapínáno nejdříve a okrajové části nejpozději. Rozdíl mezi první a poslední fází je deset minut. Čtenář Pavel Novák se minulý týden podivil, když v Počernické ulici zhasly lampy veřejného osvětlení ještě za tmy. „Přitom ve stejné ulici o dvě zastávky dál zůstaly některé lampy svítit,“ píše Novák.
Podle Sabera může být příčinou buď jiné časové pásmo, případně odchylka vnitřního času spínacích hodin.
„Může se také jednat o závadu. Seřizování času patří k pravidelným kontrolním činnostem, v případě nahlášení stavu na centrální dispečink prověřujeme situaci individuálně,“ dodává Saber.
Podle mluvčího Automotoklubu Petra Vomáčky může nečekané zhasnutí lamp veřejného osvětlení způsobit starosti i řidičům. „Může se cítit nekomfortně, ale řidič má hlavně svá světla na voze a navíc by měl situaci přizpůsobit jízdu i chování a ne se spoléhat na jiné vlivy,“ upřesňuje Vomáčka.
Aktuálně dodávají do lamp v metropoli elektřinu Pražská energetika a plyn společnost Euro Gas Holding. Magistrát už ale v polovině roku vypsal výběrové řízení na nové dodavatele pro následující dva roky. Zájemci se mohli hlásit do poloviny září.
„Komise zasedala minulé úterý a z jednání vyplývá, že zhruba od poloviny listopadu se rozběhne elektronická aukce, v níž uchazeči budou soutěžit nabídkovou cenou,“ uvádí mluvčí magistrátu Vít Hofman. Praha je ochotná zaplatit dodavatelům až 164 milionů korun bez DPH. Cena ale bude známá až po skončení aukce.