metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 12. června 2024. Svátek má Antonie

České lvy s přehledem vyhrál film Ve stínu režiséra Ondříčka

  9:42
Film Ve stínu režiséra Davida Ondříčka; uspěl v devíti kategoriích - za hlavní mužskou roli byl oceněn Ivan Trojan. Tento nejlepší český film roku 2012 byl oceněn i za režii, scénář, kameru, hudbu, střih, zvuk a výtvarné řešení. Vítěze v jednotlivých kategoriích oznámila Česká filmová a televizní akademie ve Velkém sále pražské Lucerny.
Českého lva za nejlepší film Ve stínu převzali 2. března v pražské Lucerně producent Kryštof Mucha (vlevo) a režisér David Ondříček (vpravo). Cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli v tomto snímku si odnesl herec Ivan Trojan (uprostřed). Ondříček získal lva i za režii. | foto: ČTK

Akademici dnes udělili celkem 15 Českých lvů. Žádný další film už ale nezískal více než jedno ocenění. Po jednom lvu si odnesly snímky Čtyři slunce, Odpad město smrt a Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka.

Lva dostal také výtvarník Černý

Za mimořádný přínos české kinematografii dostal Českého lva architekt a výtvarník Karel Černý, držitel Oscara za Amadea režiséra Miloše Formana.

Českého lva za nejlepší dokument převzal David Vondráček za film Láska v hrobě. Na slavnostním večeru, který vysílala Česká televize, byla další křišťálová soška předána tvůrcům divácky nejúspěšnějšího českého filmu roku 2012 Líbáš jako ďábel; za první dva měsíce ho zhlédlo 368.889 diváků.

Nejvíce nominací měl film Čtyři slunce

Snímek Čtyři slunce Bohdana Slámy měl nejvíce nominací, celkem 12. Cenu ale získal jen jednu, za výkon ve vedlejší roli si ji odnesla herečka Klára Melíšková. Film o rodinné krizi a hodnotě rodinných vztahů byl před rokem vybrán i do soutěžní sekce na prestižním festivalu Sundance v Utahu, ocenění ale nezískal.

Humorný příběh Okresní přebor režiséra Jana Prušinovského je o člověku, který pro fotbal žije a neváhal by pro něj i zemřít. Do finále šel s devíti nominacemi, za výkon ve vedlejší roli byl oceněn Ondřej Vetchý. Českého lva za nejlepší ženský výkon v hlavní roli dostala Gabriela Míčová, která si zahrála prostitutku Romi ve filmu Odpad město smrt. Režisér Jan Hřebejk v něm na filmové plátno převedl stejnojmennou divadelní hru, kterou s Míčovou v hlavní roli uvádělo pražské Divadlo Komedie a v anketě Divadelních novin za loňský rok získala titul inscenace roku.

Film Ve stínu bojoval o Oscara

Jasného vítěze dnešního klání - film Ve stínu vyslala loni v září filmová akademie i do souboje o amerického Oscara. Snímek podle scénáře Marka Epsteina, Davida Ondříčka a Mishi Votruby ale do užšího seznamu nominací americké filmové akademie se nevešel. Vše si tak vynahradil na domácím bojišti. Za nejlepší kameru si sošku odnesl Adam Sikora, byl oceněn i střih Michala Lánského a zvuk, který měli na starosti Jakub Čech a Pavel Rejholec. Lev po dnešku patří i autorům výtvarného řešení snímku Janu Vlasákovi, Jarmile Dittrichové-Konečné a Lukáši Královi, za hudbu byli oceněni Jan P. Muchow a Michal Novinski. Stal se nejlepším filmem i v Cenách české filmové kritiky.

Český lev již podvacáté

Letošní ročník Českých lvů byl dvacátý, moderátor Jan Budař ho zahájil připomínkou tohoto jubilea. Potlesk publika vyvolala připomínka, že politici konečně schválili novelu zákona o kinematografii. Za 20 let bylo natočeno 543 českých filmů a uděleno 316 Českých lvů. Za mimořádný umělecký přínos bylo oceněno 19 osobností, první byl František Vláčil.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Zelená oáza v pražské Troji slaví kulaté výročí. O rostliny uvnitř se starají i potápěči

vydáno 12. června 2024  18:27

Skleník Fata Morgana zná velmi dobře. V Botanické zahradě hl. m. Prahy pracuje přes dvanáct let. Začínal tu jako brigádník, nyní zahradu vede. Bohumil...  celý článek

Scházejí už jen tovaryši a povinné právo várečné. Změnit v Česku obor není snadné

vydáno 12. června 2024  16:36

Daň ze všeho, poplatek za nic a členství ve všem. Přílišná regulace českého pracovního trhu brzdí rozlet ekonomiky. Připomíná to středověkou cechovní éru.  celý článek

Karlín je vlastně Karolín. Jméno získal podle manželky císaře Františka I.

vydáno 12. června 2024  13:29

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Vraťte se s námi do Prahy, která ještě nebyla Prahou a stála až za hradbami.  celý článek

Umělá inteligence. Není to jen jiný Velký bratr? Obavy i těšení se na AI

vydáno 12. června 2024  6:15

Když kapitalisté začali v 19. století zavádět ve velkém strojovou výrobu, dělníci „čertovské“ mechanismy rozbíjeli. Tak se báli o práci. Máme se nyní bát...  celý článek