Třetí ročník kulturně-společenského festivalu NeverMore 68 se uskuteční již 21. srpna na Výstavišti v pražských Holešovicích od 15 do 23 hodin. Je to totiž 56 let od začátku okupace tehdejšího Československa Sovětským svazem, který si na vojenský zásah přizval země Varšavské smlouvy.
Letos se návštěvníci akce mohou ponořit do silných příběhů pamětnic a zavzpomínat na životy žen, které se nebály postavit proti totalitnímu režimu a bezpráví. Jejich příběhy odvahy, lásky a ztráty publikum dojmou i inspirují. Panelových diskuzí se zúčastní mimo jiné Hana Marvanová s historikem Petrem Blažkem nebo Dagmar Hazdrová, která byla „hlasem roku 68“. Festival nabídne i video stage s celodenní projekcí tematických dokumentů a archivních záběrů. Hudební část zajistí ve třech blocích Načeva, Anna Vaverková a P/\ST. Lidé mohou poslouchat vzpomínky Jarmily Johnové, jedné z prvních signatářek Charty 77, či herce a režiséra Jiřího Mádla, který pohovoří o svém nejnovějším filmu Vlny. Historik Michal Stehlík a publicista Martin Groman odkryjí dosud neznámé detaily invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
NeverMore 68 je kulturní festival, jehož hlavním cílem je nejen připomenout památku 56. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy na území tehdejšího Československa, ale letos zejména oslavit všechny statečné ženy nedávných dob, „ženy v disentu“.
Toto silné téma naváže na předchozí ročník, kdy byly v hlavní roli dezinformace, a kdy Výstaviště Praha pomyslně převzalo štafetu od Českého rozhlasu pro připomínku událostí srpnových dnů roku 1968.
Akci připravilo Výstaviště Praha ve spolupráci s Ústavem nezávislé žurnalistiky, Českým rozhlasem, spolkem Díky, že můžem, organizací Paměť národa (Post Bellum), Národním filmovým archivem nebo Muzeem paměti XX. století. Jeden z diskuzních bloků proběhne pod taktovkou týdeníku Respekt. Ani letos však nebude chybět také gulag.cz, Političtí vězni, dekomunizace.cz a nově i promítání trezorového filmu a archivních záběrů.
„S lidskou tváří“
|