„Jeden z úlů si u nás můžete na celý rok pronajmout a bez rizika si vyzkoušet, jak taková péče o včely v praxi vypadá. Naše organizace se včelaření věnuje již od roku 2011, kdy jsme zahájili projekt Návrat včel do pražských lesů a začali zakládat či obnovovat včelnice na různých místech v pražské přírodě. Rádi se o své znalosti a zkušenosti podělíme,“ říká mluvčí městské firmy Petra Fišerová.
Přemýšlíte o vlastním chovu včel, ale bojíte se, že nemáte dost zkušeností? Chtěli byste si to zkusit předtím, než nakoupíte všechno vybavení? A rádi byste, aby vám někdo poradil a pomohl, když si nebudete vědět rady? Pak je podle Fišerové včelaření tohoto typu přesně pro vás. „Pronajmout si můžete plně vybavený úl typu Langstroth s náhradními nástavky a včelstvem v produkční síle. Připravíme pro vás úvodní seminář na téma péče o včelstvo a absolvovat můžete i další workshopy a exkurze v medárně, kde zpracováváme včelí produkty z našich včelnic. Vybavení na získávání medu vám bude také k dispozici,“ dodává Fišerová s tím, že se mohou účastníci těšit na pět velkých sklenic vlastnoručně vytočeného medu od jejich včelstva. K němu zástupci městské firmy vyrobí a dodají vlastní etikety se jménem konkrétního včelaře.
„Kdykoli si nebudete vědět rady nebo se na něco budete chtít zeptat, naši včelaři vám rádi poradí či s vámi obhlédnou situaci přímo na včelnici. Hlásit se můžete na čísle 777 465 013 či na e-mailu patek@lesy-praha.cz,“ láká zájemce Fišerová. Přihlášky do projektu komunitní včelnice lze teoreticky podávat do konce roku. O úly je však každý rok rvačka. Není totiž možné, aby dva včelaři pracovali na stejném úlu.
Včelnice v Ekocentru Prales nebo včelnice u rybníka Labuť v Kunratickém lese vás uvítají coby novopečeného včelaře za dvanáct tisíc korun. Včelaří se pak obvykle zhruba od května do prosince. Komunitní včelnicí Lesy hlavního města navazují na již zavedenou komunitní zahradu, která v kbelském Ekocentru úspěšně funguje od roku 2017. Drobní pěstitelé v ní mají k dispozici vyvýšené i klasické záhony.