metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Kdo přijede pro oběd na Strahov, nedostane ho za výhodnou cenu. | foto: ČVÚT

Chodit můžeme, proč musíme platit za dovoz obědů? stěžují si senioři

  7:00
Doba levných obědů pro důchodce z Prahy 5 zřejmě skončila. Místní pečovatelská služba změnila vývařovnu, obědy se teď jen dováží. Platí se 25 korun navíc.

Každá koruna se počítá, tím spíše u seniorů. Těm z Prahy 5 ale doba levných obědů už nejspíš skončila. Zatímco ještě donedávna si mohli pro oběd maximálně do šedesti korun dojít do Korunky na Arbesově náměstí, od února místní pečovatelská služba změnila letitého dodavatele změnila.

Když si přijdou, za běžnou cenu oběd nebude

Obědy teď služba důchodcům dováží z menzy ČVUT na Strahově. K důvodům změny dodavatele se ředitelka centra Helena Volechová sice nevyjádřila, argumentuje ale tím, že obědy teď zlevnily. "Klienti mají možnost si vybrat ze dvou jídel od pondělí do pátku, v sobotu je nabídka jednoho jídla. Jídlo stojí v současné době 54 korun,  dříve to bylo 57 korun," sdělila deníku Metro. Jenže obědy služba už teď jen rozváží, a to za pětadvacetikorunový poplatek. Oběd z menzy tak důchodce vyjde na 79 korun. S tím však mají někteří důchodci, kteří stále chodit mohou, problém.

"Je nutné být doma v danou hodinu, což je vlastně omezování svobody," postěžoval si Metru místní důchodce. Podle vedoucího menzy Aleše Růžičky seniorům nikdo nebrání v tom, aby si pro jídlo přišli osobně na Strahov. Pečovatelská služba by pak ale podle něj ztratila svůj smysl. "A samozřejmě by platili cenu, jako kterýkoliv jiný strávník," dodává Růžička. "Seniorská" cena podle něj plyne z toho, že obědy pro důchodce mají jinou gramáž.

Jak se senioři stravují jinde?

Strahovská menza ČVUT dodává obědy také pro pečovatelskou službu na Praze 6.

  • Oběd stojí 52 korun, dovážka je za 25 korun. Dovážet si je nechává na 400 klientů tamního pečovatelského centra. Senioři si mohou také pro oběd dojít na některou z místních škol.
  • Pro seniory z Prahy 7 vaří jídelna v Tusarově ulici, oběd stojí do 75 korun. Pro oběd si mohou osobně dojít, dovážka pečovatelskou sloužbu je za 18 korun.
  • Praha 4 odebírá obědy ze dvou základních škol, kam si mohou i senioři sami dojít. Dováží se asi pro 400 lidí, pro ty chodící ale moc nedává smysl. Vyjde totiž na 25 korun, oběd samotný pak do 75 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek