metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 28 °C

Čtvrtek 18. července 2024. Svátek má Drahomíra

„Chybí mi tu prostor, kde by si lidé mohli jen tak zahrát na kytary, aniž by rušili okolí“

  5:40
Je tomu rok, co si zastupitelé druhé pražské městské části na svém zasedání zvolili nového starostu. Alexandru Udženija, která na svůj post rezignovala, tehdy vystřídal v čele Prahy 2 bývalý místostarosta Jan Korseska. Od té doby se zde událo mnohé, a to hlavně z hlediska investic. Nejvíc peněz proudí hlavně do školství a zeleně. Tedy do většinově nejsledovanějších oblastí druhé městské části.
Zeleň tvoří 11 procent Prahy 2, což je na malou městskou část dost. I proto starosta Jan Korseska tlačí na investice do parků. | foto: MČ Praha 2

„Spravujeme řadu parků, na jejich revitalizaci, obnovu a údržbu zeleně a na úklid vynakládáme každoročně desítky milionů korun. A nesmím opomenout ani náklady v souvislosti s péčí o bytový fond, Praha 2 patří v posledních letech mezi městské části s nejrychlejším tempem oprav bytů,“ říká pro deník Metro starosta Prahy 2 Korseska.

Rozpočet vaší radnice je pro letošní rok 961,44 milionu korun. Dokážete načrtnout, čím se vaše rozpočtová politika řídí?
Hospodaříme rozumně, nepouštíme se do projektů, které bychom neměli finančně kryté. Co se týče samotného rozpočtu, vidím velký problém v systému přerozdělování peněz z magistrátu městským částem. To jsem ostatně řekl už při nástupu do funkce. Vylepšení dotačních vztahů mezi magistrátem a Prahou 2 považuji nadále za svůj prvořadý úkol.

Projektem, který se nepochybně výrazně dotkne života v Praze 2, bude zastřešení kolejiště hlavního nádraží. Vaše městská část záměr podpořila, což se setkalo s kritikou opozice. Jak bude nyní celá věc pokračovat?
Hovoříme o jednom z největších pražských projektů, rozlohou pozemků i významem. Jen pro představu, jedná se o zastavitelnou plochu čtyřikrát větší než Václavské náměstí, navíc v centrální části Prahy. Jako městská část přistupujeme k celé věci aktivně, stali jsme se spolužadatelem iniciované změny územního plánu, která je pro přeměnu nad kolejištěm nezbytná, a otevřeli jsme debatu nad dalším rozvojem území. Chceme dát prostor různým názorovým skupinám. Území a jeho využití musí být podrobeno hluboké diskusi o jeho podobě i funkci. Požadujeme uspořádání mezinárodní urbanistické a architektonické soutěže, zajištění prostupnosti území a prosazovat budeme i výstavbu školských zařízení a bytů. Není to záležitost několika týdnů a měsíců, ale spíš desítek let.

Dobře. Omezme se na projekty, které chcete stihnout ve druhé polovině vašeho mandátu. Které to jsou?
Brzy budeme mít například územní rozhodnutí pro výstavbu parkovacího domu pod Nuselskými schody nebo pro výstavbu polyfunkčního domu v proluce v Bělehradské ulici. Pokračujeme také v rekonstrukci parků. Chtěli bychom propojit Folimanku s Albertovem a Karlovským předmostím tak, aby návštěvníci parků mohli pohodlně projít z Nuslí až na Vinohrady. Čeká nás velká rekonstrukce objektu, ve kterém je kuželna, a revitalizace okolního parku v Horské ulici.

Budova historické Kuželny byla v minulosti rovněž předmětem vášnivých diskusí...
U nás je spousta luxusních restaurací, ale chybí mi prostor, kde by si lidé mohli třeba jen tak zahrát na kytary a zazpívat, aniž by rušili okolí, a zde se to nabízí. Chtěli bychom zachovat zdejší kuželnu a zároveň oživit sousedský koncept. Vzniknou tam terásky, na kterých se bude možné sedět, a dole ohniště, kde si budou lidé moci opéct buřty. Zároveň se tam budou moci konat menší divadelní představení nebo koncerty. Nad tímto prostorem by měla vyrůst komunitní zahrada, kde by si lidé mohli pěstovat zeleninu, a vedle plánujeme víceúčelové hřiště.

Kdy se má prostor pod vyšehradskými hradbami otevírat?
Na jaře 2026 bychom rádi tento objekt nově otevřeli pro veřejnost.

Když je řeč o Praze 2, nemůžu se nezeptat na chátrající Nádraží Vyšehrad. Aktuálně se konečně našel developer a chystá se kompletní proměna budovy. Stále ale existuje řada Pražanů, nejen obyvatel dvojky, kteří tvrdí, že může z projektu snadno sejít.
Nádraží Vyšehrad je naše srdcovka, proto nám jeho další osud není lhostejný. Byli bychom rádi, aby bylo do budoucna chloubou nejen naší městské části, ale i celé Prahy. Těší nás, že po dlouhých letech nejistoty máme partnera, se kterým můžeme společně na záchraně této nemovité kulturní památky pracovat. Nový vlastník s námi pravidelně komunikuje a koordinuje postup v rámci záchranných a zabezpečovacích prací. Během května došlo k zajištění samotné budovy a ke zprovoznění přilehlého chodníku i vozovky, což jsme od začátku našich jednání prosazovali. Máme před sebou ještě dlouhou cestu a já pevně doufám, že nás nakonec dovede k cíli.

Jak se podle vás obyvatelům dvojky žije?
Dvojka byla odjakživa bohatá na kulturní a společenský život. Máme tady špičková kulturní zařízení, která snesou srovnání i v celostátním měřítku – například Novoměstskou radnici na Karlově náměstí, Divadlo na Vinohradech a Národní dům, kde jsme letos obnovili tradici vinohradských plesů. Velké oblibě se těší naše pravidelné koncertní cykly i nejrůznější gastronomické a hudební festivaly, divadelní a filmové přehlídky a také sportovní akce jako například pražské Primátorky a tradiční Festival sportu nebo tolik oblíbené Vinobraní v Grébovce. V samotném srdci Vinohrad na náměstí Míru pak probíhají tematické výstavy a reprezentační akce, pořádají se pravidelné velikonoční a vánoční trhy. Ale žije to i v Nuslích. Tamní areál Jammertal pod Nuselským mostem se i díky skateparku stal vyhledávanou lokalitou.

Slyšel jsem, že má Praha 2 plány i s Ostrčilovým náměstím.
Ano, rádi bychom ho oživili. Aby to byl prostor, kde se budou moci konat prodejní či malé vánoční trhy a různé sousedské akce, které v této lokalitě chybí.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek