metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Činoherní klub slaví 50 let, je stálicí mezi malými scénami

  13:52
Jedním z pražských divadel, které si dlouhodobě drží přízeň diváků i kritiků, je Činoherní klub. Scénu v polovině 60. let v ulici Ve Smečkách zakládali divadelníci, jimž bylo v té době kolem třiceti let: Ladislav Smoček, tehdy ostravský Jan Kačer či Jaroslav Vostrý. Divadlo, v němž se poprvé hrálo před 50 lety, 27. února 1965, se podle Smočkova návrhu mělo jmenovat jen Klub, přídomek Činoherní přidal umělecký šéf a pozdější ředitel Vostrý.
Josef Abrhám a Pavel Landovský v Havlově Audienci | foto: ČTK

Prvním představením byla premiéra Smočkovy prvotiny Piknik, kterou autor také režíroval. Mladé divadlo bylo plné výrazných osobností, z nichž velká část přišla s Kačerem z ostravského Divadla Petra Bezruče - Petr Čepek, Jiří Hrzán či Jiřina Třebická. Se scénou už tehdy spolupracovali filmoví režiséři, k nejoblíbenějším inscenacím patřil Penzion pro svobodné pány v režii Jiřího Krejčíka. Na jeho práci později navázali i Jiří Menzel nebo Evald Schorm.

Za pět desítek let prošla „Činoherákem“ i řada dalších známých tváří. Téměř až do své emigrace to byl Pavel Landovský, do roku 1978 byl členem souboru Josef Somr - o něm se traduje, že první dva roky pražského angažmá přespával na jevišti. Do souboru dříve patřili či stále patří Věra Galatíková, Vladimír Pucholt, Jiří Kodet, Libuše Šafránková, Josef Abrhám či Petr Nárožný. Z mladší generace je to pak Ivana Chýlková, Jaromír Dulava nebo Vladimír Javorský.

Hrají se zde klasici i vlastní hry

Vedle kvalitních hereckých výkonů zůstává hlavní devizou Činoherního klubu šíře jeho dramaturgického záběru. Pohybuje se od klasiků světového divadla jako jsou Carlo Goldoni nebo Moliére přes neméně slavné Rusy Nikolaje Vasilijeviče Gogola nebo Antona Pavloviče Čechova až po Woodyho Allena nebo hry Ladislava Smočka - člověka, jehož jméno je s Činoherním klubem spojeno asi nejvíc. S divadlem vydržel doposud, jako autor a hlavně režisér.

I díky Smočkovi se scéna znovu postavila na nohy poté, co byla na počátku 70. let „normalizována“ - odejít museli Vostrý či Kačer, Smočkovi byla zakázána rozezkoušená hra Jednou k ránu. Oživení přišlo až na konci 70. let s dramaturgem Jiřím Daňkem a režisérem Ivo Krobotem. Počátkem 80. let, kdy byl „Činoherák“ studiovou scénou Vinohradského divadla, Smoček s Krobotem režírovali třeba O’Neillovu Cestu dlouhého dne do noci či Hrabalova Něžného Barbara.

Činoherák sídlil několik let v Kobylisích

V letech 1983 až 1987 procházelo sídlo Činoherního klubu rekonstrukcí a divadlo hrálo v Kobylisích a na zájezdech. V té době se také mohl vrátit Kačer a po 15 letech i Smoček jako dramatik. V listopadu 1989 si pak samotný Činoherní klub zahrál důležitou roli, když v jeho prostorech bylo 19. listopadu 1989 založeno Občanské fórum. V polovině roku 1990 se divadlo znovu osamostatnilo. Vrátil se Vostrý, nejprve jako umělecký šéf a později jako ředitel.

Po jeho odchodu do čela Akademie múzických umění se v roce 1993 stal ředitelem Vladimír Strnisko, spolutvůrce bratislavského Divadla na korze. Jeho šestiletá éra ale podle kritiky přinesla jen ojediněle významné umělecké výsledky. Po něm se řízení a uměleckého vedení divadla zhostil dramaturg Vladimír Procházka, který „Činoherák“ dovedl do páté dekády existence. V letech 2002 a 2008 vyhlásila Nadace Alfréda Radoka tuto pražskou scénu Divadlem roku.

Činoherní klub dnes

Režijní tým Činoherního klubu, který kromě Smočka dnes tvoří Ondřej Sokol a Martin Čičvák, zrealizoval v posledních letech například Ptákovinu Milana Kundery, Boha masakru francouzské dramatičky Yasminy Rezy nebo hry od irského autora Martina McDonagha (Osiřelý západ, Pan Polštář a Ujetá ruka). Před 13 lety se Činoherní klub stal jedním z prvních pražských divadel, která se z příspěvkových organizací stala obecně prospěšnou společností.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek