metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich
Koupání (ilustrační foto) | foto: freeimages

Cisterna nebo kohoutek? Naplnit bazén může být rozdíl i několika tisíc

  7:58
Chcete-li vodu na váš bazén, zavolejte, a my vám ji přivezeme v cisterně, nabízejí Pražské vodovody a kanalizace. Je ale toto opravdu to nejlepší řešení?

S rostoucími venkovními teplotami přicházejí Pražské vodárny a kanalizace (PVK) pro majitele bazénů s nabídkou: Pokud bydlíte do padesáti kilometrů od Prahy, o nic se nemusíte starat, vodu do bazénu vám dopravíme v cisterně až na místo.

Důvody, proč je nanejvýš vhodné využívat cisternu, vysvětluje mluvčí PVK Tomáš Mrázek: „Veřejná vodovodní síť není primárně určená pro napouštění bazénů. Kvůli vysoké rychlosti proudění vody v potrubí může dojít k uvolnění sedimentů, a tím k zakalení vody. Rovněž hrozí pokles tlaku v síti, který se může projevit i u jiných odběratelů.“ A ani napouštění z vlastní studny prý není podle PVK dobrý nápad. Proč? Lidé by se mohli koupat ve vodě plné nežádoucích látek a těžkých kovů.
Jenže pokud si spočítáme cisternové řešení vodáren, pro majitele to nevychází nijak lacino. I podle šéfa Asociace bazénů a saun Pavla Košnara bude jen minimum lidí, kteří by takovou nabídku využili. Ten nesouhlasí ani s důvody vodáren. „Je to srandovní, protože každý, kdo má studnu, si pravidelně dělá rozbory vody,“ řekl Košnar deníku Metro. Neobstojí prý ani argument, že napouštění ze sítě by snížilo tlak. „Možná jen tehdy, pokud by takto bazén napouštěla v jednom okamžiku půlka města,“ uzavírá.

S čím je třeba počítat

Cisterna od PVK má objem devět metrů krychlových. Bazén u rodinného domu mívá asi 48 kubíků.

  • Podle vzdálenosti vychází cisterna nejméně na 1550 korun. Napustit bazén by pak stálo přes osm tisíc. Při odběru ze sítě (při 77,65 Kč/m³) by to pak bylo něco přes tři tisíce korun.
  • Pro udržení čisté vody je dobré používat pískový filtr, síťky, vysavače či plachtu. Voda by pak bez obměny měla vydržet i celou sezonu. Nutností je ale také pravidelná dezinfekce vody přípravkem na bázi chloru (například Savem). V parných dnech se doporučuje dezinfikovat denně, ideálně večer po koupání.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek