metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Čistírnu odpadních vod na Císařském ostrově čeká velká oprava

  15:29
Rada města dnes schválila zahájení dlouho odkládané rekonstrukce Ústřední čistírny odpadních vod. Na začátku příštího roku tak začnou stavební práce nové vodní linky, díky kterým Praha dostojí svým odkládaným závazkům a zajistí, že vypouštěné odpadní vody budou splňovat současné i budoucí náročné limity.

Další 1 fotografie v galerii
Budoucí vzhled čistírny odpadních vod na Císařském ostrově.

Je rozhodnuto. Dlouho odkládaná rekonstrukce čističky odpadních vod může konečně odstartovat. "Vybrali jsme elegantní řešení, které je levné, plně funkční a navíc nám i v budoucnu umožňuje pružně reagovat na jistě se zpřísňující požadavky na čištění odpadních vod,“ říká primátor Tomáš Hudeček. "Kromě toho, že jde ze všech možných o nejlevnější variantu, je to také řešení, které je nejlépe připraveno na povodně, které můžou kdykoli nastat,“ dodává Hudeček.

Nová linka bude hotová v roce 2017

Stavbu nové vodní linky zahájí konsorcium čtyř firem Ústřední čistírny odpadních vod Praha (SMP CZ, HOCHTIEF CZ, Degrémont a WTE Wassertechnik), které bylo již dříve vybráno a potvrzeno v řádném výběrovém řízení. Po slevě, kterou se podařilo Praze z původně vysoutěžené ceny vyjednat, vyjde výstavba nové vodní linky na 5,8 miliardy korun. Tuto částku získá hlavní město Praha z poplatků za vodné a stočné, které bylo již předchozím navýšením ceny upraveno tak, aby vznikla dostatečná rezerva na tuto stavbu.

 

Praha již v minulosti slíbila, že nová vodní linka bude hotová do roku 2017. "Teprve nyní, když jsme obdrželi požadované podklady od společnosti Veolia, jsme mohli kvalifikovaně rozhodnout. Dnešním souhlasným stanoviskem Rady hlavního města Prahy jsme kromě schválení stavby rovněž zabránili zbytečným výdajům za případné sankce z nedodržení závazných norem. Stavba pochopitelně splňuje náročné ekologické požadavky,“ vysvětluje náměstek primátora Jiří Nouza.

Nová čistička

  • Nová vodní linka na Císařském ostrově umožní splnění limitů pro vypouštěné odpadní vody a umožní v budoucnu rekonstrukci stávající vodní linky. 
  • To vše proběhne bez jakéhokoliv výpadku v provozu Ústřední čistírny odpadních vod. 
  • Pro novou vodní linku bylo navíc vybráno řešení, které nebude na pohled nijak narušovat prostředí Císařského ostrova a neohrozí jej ani povodně.
  •  V případě extrémních povodní bude sice nová vodní linka odstavena z provozu, ale po opadnutí vody bude plně funkční, bez nutností složitých oprav a rekonstrukcí.
Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek