metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Co ještě nevíte o minigolfu. Ze skotských greenů až do švýcarských zahrad

  11:24
Finančně náročný sport se k široké veřejnosti dostal ve třicátých letech 20. století. Najednou byl dostupný i pro ty, kteří nepatřili k „high society“.

Další 1 fotografie v galerii
Černobílý snímek ze 30. let 20. století zachycuje minigolfové radovánky v Německu. | foto: Profimedia.cz

Článek o historii minigolfu odpálíme nečekaně už ve starověkém Římě, kde se hrávala takzvaná paganice. V ní hráči k posunování koženého míčku do jamky používali zahnuté dřevěné hole. Moderní golf, jak ho známe v současnosti, vznikl v 15. století ve Skotsku. Údajně již v 16. století se začaly na golfových greenech navrtávat další jamky, aby hráči mohli trénovat dohrávky. Později se takové tréninkové greeny stavěly i mimo hřiště.

Ve třicátých letech 20. století se začaly v USA objevovat myšlenky na přiblížení finančně náročného klasického golfu široké veřejnosti. Jednalo se však stále pouze o variantu klasického golfu.

Do Evropy se „malý“ golf dostal v roce 1926, kdy bylo podle novinových zpráv otevřeno první hřiště pro malý golf v Hamburku. Odtud se začal sport šířit po Evropě a v roce 1937 vznikl ve Švédsku první sportovní svaz.

Další významné datum pro minigolf je rok 1953. Tehdy švýcarský zahradní architekt Paul Bongni postavil nedaleko Locarna hřiště sestávající z osmnácti drah ohraničených mantinely a stanovil i základní pravidla. Míčky se odehrávaly z určeného místa skrz překážky, po jejich překonání se míček směl dohrávat z místa, kde se zastavil. Hřiště bylo konstruováno tak, že při dostatečném tréninku a jisté zručnosti bylo možné dostat míček do jamky na jeden úder, což byl zásadní rozdíl oproti hřištím stavěným ve třicátých letech. Bongni si nechal své hřiště patentovat a dal mu název minigolf.

Historie minigolfu v Československu se začíná psát v roce 1968, kdy je vybudováno první betonové hřiště u pražského hotelu International a kde se zároveň v ten samý rok koná první minigolfový turnaj na našem území. Podle webu Českého minigolfového svazu se tohoto turnaje účastnili také minigolfisté z Rakouska a jako diváci přihlížela i řada československých golfistů.

Z iniciativy výstavnické organizace Flora Olomouc je hned o rok později vybudováno i první eternitové hřiště. Obrovský zájem z řad návštěvníků o tuto novou hru vede navíc ke vzniku prvního sportovního oddílu minigolfu u nás. Ten si dává jméno TJ Lokomotiva Olomouc.

Boom sport zažívá od 70. let. Zmiňovaný výstavnický podnik Flora Olomouc totiž zakoupil z Německé spolkové republiky licenci na výrobu miniaturgolfových hřišť a ty pak začínají vznik po celé zemi. Údajně se Československo stalo jediným státem tehdejšího východního bloku, kde se hřiště takzvaného dráhového golfu vyráběla sériově a v autentické podobě včetně všech pomůcek, nářadí a náčiní pro tento sport.

Momentálně je v Česku zhruba 30 klubů, svaz sdružuje přes 1500 hráčů a za rok se u nás odehraje více než 100 turnajů.

V metropoli si můžete harát minigolf i zadarmo. Netradiční zážitek jsou svíticí dráhy

 • Hřišť je v Praze přes deset. Některé dráhy jsou i kryté.
 • Trochu jiný minigolf nabízí Prague Golf and Games. Kryté neonově osvětlené dráhy najdete v Opatovické 18 v Praze 1. Předlohou pro dekorace hřiště byla historie Prahy a její legendy. Hraje se na 18 jamkách plus na jedné bonusové, která je střelbou na cíl. Pro dospělé je hra za 239 korun, pro studenty a seniory za 179 korun. Děti stojí minigolf 139 korun. Herna nabízí například také billiard, ping-pong nebo arkádové hry.
 • Indoorové minigolfové hřiště najdete také v Praze 7. MinigolfPark Maniny má 18 jamek a je ideální třeba i pro oslavy nebo teambuilding. Dospělí za hru zaplatí 219 korun, děti, studenti, ZTP jen 189 korun.
 • Kousek od golfového hřiště Hodkovičky se nachází největší pražský minigolf. V Pirátí zátoce naleznete hned 27 jamek. Dospělí zaplatí 180 korun, děti do 15 let 120 korun, studenti 150 korun a senioři nad 65 let jen 130 korun. Kromě minigolfu nabízí areál i další atrakce. Zkusit si můžete fotbalový billiard, fotbalové šipky nebo lukostřelbu.
 • Areál sportovního klubu Tempo na Novodvorském sídlišti nabízí hned dvě osmnáctijamková hřiště. Dospělí zaplatí 180 korun, děti, studenti a senioři 140 korun.
 • Minigolf se hraje i v modřanském areála Rosmarina. Dospělé vyjde hra na 180 korun (po 15. hodině a o víkendu 200 korun), studenty a seniory na 140 korun, děti do 14 let na 120 korun.
 • Trochu jiné hřiště najdete v Kunraticích. Adventure minigolf se hraje na dráhách, které jsou pokryté umělou trávou, a překážkami jsou terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry či vodní pasti. Dospělí dají za hodinu 159 korun a děti, studenti a senioři 119 korun. Děti do šesti let mají hru za 65 korun.
 • V Mahlerových sadech pod žižkovskou věží najdete hřiště s 18 jamkami. Dospělý si může zahrát za 140 korun, senioři a studenti za 100 korun. Dítě má hru za 80 korun. Pokud neměří ani 100 centimetrů, hraje zdarma.
 • Minigolfové hřiště je také u areálu Gutovka ve Strašnicích. Dospělí tu dají za hru 100 korun, studenti 80 korun, děti 60 korun a senioři 50 korun. V areálu je i horolezecká stěna, skatepark nebo lanové centrum.
 • Minigolfové hřiště najdete také v areálu SK Oaza v Praze 4. Vstupné vyjde na 90 korun.
 • Hřiště s 18 jamkami má také Sportovní areál Šeberov. Dospělí si tu zahrají za 80 korun, děti do 15 let za 60 korun. Kromě minigolfu areál nabízí k pronájmu tenisové kurty, beachvolejbalové a basketbalové hřiště. Je zde i občerstvení a dětské hřiště.
 • Minigolfové hřiště v Radotíně nabízí 18 jamek. Podle webu minigolf-v-praze.cz tu dospělí dají za hru 80 korun, děti, studenti a ZTP.
 • Standardních 18 jamek má také hřiště ve sportovním centru Na Ovčíně v Záběhlicích. Za hru zaplatíte 70 korun. V areálu se nachází například i bowlingové dráhy, šipky a bar se zahrádkou a ohništěm.
 • Veřejné hřiště na minigolf, spravované městskou částí Praha 13 se nachází v západním cípu Centrálního parku. Vstup je zdarma. Hůl a míček si můžete zapůjčit v nedalekém kulturním domě v ulici Kovářova 4. Ideální se předem zavolat na 774 757 916. MAH
Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek