metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

V šatně zatím ještě zdravíčko neřešíme, říká Dan Bárta k turné Alice

  8:57
Vzpomínkové turné rockové kapely Alice, v níž v 90. letech poprvé zazářil Dan Bárta, se chýlí k závěru. Fanoušci se hrnou v davech, jako by se tahle čtvrt století stará legenda ani neprobudila po dlouhých 19 letech. V úterý Alice vystoupí v pražském Retru, čekají ji ještě zastávky v Mladé Boleslavi, Jablonci či domovské Plzni.

Další 3 fotografie v galerii
Dan Bárta a kapela Alice | foto: Archiv Dana BártyMetro.cz

Za sebou máte už větší část výročního turné. Jak byste popsal své pocity z něj?

Že to lidi baví, zpívají si s sebou, že my s chlapci se rádi vidíme, že to hraje dohromady, že jsou některé ty písně pěkný a nosný, že to hlasově krásně utáhnu... A tak vůbec že to byl dobrý nápad.

Naskýtá se vám při pohledu do publika jiný pohled než v dobách ještě aktivního působení Alice?
Naše publikum logicky stárne s námi, takže se leckdy protnu se zkušenýma, spíš než dychtivýma očima. Ale jsem upřímně rád za to, že si lecjaký mladík a kdejaká lepá dívka chtějí poslechnout kapelu, která vydávala desky v době, kdy oni ještě chodili spinkat po obědě, pokud to tak mohu říci. Takže ten jiný pohled znamená i to, že dnes hledím na více generací.

Změnila se témata probíraná v muzikantské šatně?
Sem tam si zavtipkujeme, zavzpomínáme, umejeme kdejakou současnou i minulou kapelu, v tom je to stejné. Občas probereme nějakou tu práci či cestu, to je vlastně totéž... O dětech jsme se nabavívávali skoro vůbec v té době, no a o dívkách mnohem, mnohem častěji, ale to dá přece rozum. Zatím naštěstí ještě pořád neřešíme zdravíčko, to teprve přijde.

Před turné jste naznačovali, že by nemuselo jít o ojedinělou šňůru. Je tedy už zřejmé, zda se Alice bude na pódiu objevovat i nadále?
Na pár hraní letos ještě vyjedeme, byli bychom hloupí, kdybychom je neudělali. Nebude toho mnoho, ještě tak pět šest deset koncertů. Ale pak Alici vážně zase hezky zabalíme, ošetříme a uložíme k ledu, protože jsme si to tak řekli a také se nic nemá přehánět. Pojmenovali jsme si, že je to vzpomínka, připomínka, sraz třídy a tak dále, ne resuscitace - ta začíná primárně společnou tvorbou nového materiálu a k tomu se nechystáme.

Dovedete přesto odhadnout, jak vysoká je asi pravděpodobnost, že byste se ještě pustili do nových písniček?
Nijak vysoká, spíše nízká. Nicméně se neblíží nule.

Chyběl vám bigbít a s ním spojené jiné zpívání, jiný typ projevu?
To se tak nedá říct. Pokud můžu zmínit něco takhle hlouběji hudebního, tak vnímání toku hlasitého dunění ve čtvrtkách, maximálně v osminách je stejně tak namáhavé jako vzrušující. Jestliže si tedy dovolíte ten luxus tomu propadnout a přijmout to. Je to hodně fyzické, hodně silové, hodně napnuté, tvrdé.
Vlastně vůbec neuvažuju nad tím, zda mi bigbít chyběl, nebo nechyběl. V každém stylu je to stejné: Prostě zpívám o duši, nemyslím vůbec na nic jiného, soustředím se a jenom umisťuji tóny tam, kam patří, a v takovém audiotvaru, aby se tam hodily. Zkrátka je mi to jedno, bigbítem jsem začal a dnes si ho rád zahraju, po všech těch jiných stylech a spoluhrách a tak dál.
Se současnou technickou průpravou můžu dneska rubat dřevo zpříma, tu a tam udělám se sekyrkou nějaká efektní prostná, zdaleka se tak neunavím a některé písně konečně znějí tak, jak by zněly, kdybych měl v těch pětadvaceti kromě citu a ponoru také ještě něco rozumu a odstupu. Dobře mi tak, spoustu nového se učím.

Autoři: Metro.cz

Hlavní zprávy

On-line nebo naživo? Mladí zažívají digitální únavu. Tu zaznamenali i lídři on-line seznamek

vydáno 23. května 2024  17:47

Bumble či Tinder patří mezi největší hráče na trhu seznamovacích aplikací. Tito lídři však v poslední době pocítili nečekaný úpadek zájmu mladých...  celý článek

Digitální gilotina. Hnutí volá po odpovědnosti za postoje a názory influencerů ve veřejném prostoru

vydáno 23. května 2024  11:00

Zatímco kvůli válkám nebo přírodním katastrofám část populace čelí hladomoru a nemocím, celebrity, influenceři a miliardáři navštěvují luxusní akce, jako...  celý článek

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek