Nedávné vyhrocené jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy o odpuštění milionových pokut udělených vybrané skupině provozovatelů restauračních zahrádek v centru Prahy ukázalo podle odborníků na velký problém. Nejen velká část veřejnosti, ale ani mnozí zastupitelé situaci v hlavním městě do detailu nerozumí a možná si neuvědomují rozsah problému. Deník Metro se proto obrátil na Hospodářskou komoru Prahy 1, tedy městské části hlavního města, kde je na denním pořádku porušování nejrůznějších předpisů. Její předseda Filip Dvořák pro deník Metro rovněž popsal demonstrativní příklady, u kterých vzniká pochybnost, zda je ke všem provozovatelům přistupováno stejně.
Historické okénko
Vraťme se nejprve o čtyři roky zpět. Hlavní město Praha tehdy coby vlastník komunikací, na nichž se nachází drtivá většina restauračních zahrádek, rozhodlo, že nastaví pro provozovatele ve vybraných lokalitách takzvaného hradebního korza a Královské cesty, později přibylo ještě Václavské náměstí, úplně nová pravidla. Celý proces ale od samého počátku provází řada zmatků a nejasností.
„Pravidla byla v třech letech již čtyřikrát upravována. Město nenastavilo transparentní kontrolní a sankční mechanismy ani kapacitně neposílilo příslušné odbory. Tyto problémy se odrazily rovněž v nerovném přístupu k provozovatelům,“ říká pro deník Metro Dvořák a zmiňuje, že to dlouhodobě kritizuje hospodářská komora, která od počátku záměr města nastavit nová pravidla podporovala. Zároveň však podle Dvořáka upozorňovala na nutnost nastavení transparentního procesu a žádala o dvouleté přechodné období, aby se jak podnikatelé, tak úředníci mohli novému systému přizpůsobit.
„Bohužel byl tento návrh odmítnut, pravidla začala platit okamžitě a velmi rychle se začaly objevovat zásadní nedostatky. Například na konkrétním náměstí byla doručena jednomu z provozovatelů výpověď až s ročním odstupem proti ostatním, jinému nebyla doručena dodnes. Očekával jsem, že pan radní Zábranský bude schopen tuto situaci vysvětlit. Zjevně se nepostupovalo vůči všem stejně,“ popsal počátky problémů Dvořák.
Situace následně dospěla do bodu, kdy byly malé skupině provozovatelů uloženy mnohamilionové pokuty. „U desítek jiných jsou však porušení smluv prokazatelně přehlížena či v rozporu se smlouvami neuplatňovány smluvní sankce. Ze shromážděných podkladů plyne, že město nevymáhá sankce v námi odhadované výši přes sto milionů korun. Do dneška, tedy čtyři roky od zavedení pravidel, fungují zahrádky, které stále porušují schválená pravidla,“ dodává pro Metro Dvořák.
Amnestie jako řešení
Hospodářská komora Prahy 1 tvrdí, že problémy pramení z přetížení administrativního systému města a nejasností spojených s novou regulací. Městskému zastupitelstvu proto již nějaký čas navrhuje amnestii pro všechny provozovatele a nastavení férového a transparentního systému, který umožní jasnou veřejnou kontrolu, dodržování pravidel i vymáhání smluvních závazků.
„Logicky nejjednodušším řešením je odtroubit tuto zmatečnou situaci, vůči všem postupovat jednotně a nediskriminačně. Doporučovali jsme vyhlášení amnestie pro všechny, urychlené zpracování férových pravidel a od 1. 1. 2025 začít vůči všem postupovat stejně. Vymáhat dodržování pravidel a uplatňovat pokuty,“ vysvětluje pro Metro Dvořák.
Nešvary, které štvou Pražany
Toho, že si někteří provozovatelé restauračních předzahrádek dělají občas doslova to, co chtějí, svědčí i příklad venkovního sezení nejmenovaného podniku, jenž se nachází na hranici první a páté městské části. Hosté i kolemjdoucí zde byli v posledních letech svědky toho, že personál restaurace nejprve navrtal díry do dlažby chodníku, aby sem následně zasunul slunečníky. Provozovatelé se po mediální smršti zhruba před čtyřmi lety rozhodli na chvíli slunečníky z dlažby vyndat a ukotvit je do kamenných kotevních kapes. Později se ale vrátili ke starým způsobům.
„Do roku 2021 bylo zastínění restauračních zahrádek regulováno stanoviskem památkářů. Nyní nově hlavní město upřednostňuje zastínění zahrádek slunečníky. Na rozdíl od dosud většinově využívaných markýz zastínění slunečníky přináší omezení pro obsluhující personál i hosty,“ popisuje pro Metro Dvořák a vysvětluje, že podpory slunečníků omezují flexibilitu umístění stolů, zátěže znepříjemňují sezení. Zaměstnanci mají složitější podmínky pro obsluhu. „Vítr je významným faktorem – slunečníky jsou méně stabilní. Proto opakovaně doporučujeme městu, aby tyto nevýhody oproti zastínění markýzami vyvážilo osazením kotevních kapes pro podpory slunečníků do chodníků či vozovek, aby aspoň odpadla starost s betonovými zátěžemi. To bez souhlasu města možné není,“ krčí rameny Dvořák.
Jak na předzahrádku
Nutno dodat, že v hlavním městě je proces získávání povolení pro předzahrádku složitý a zdlouhavý. Podle lokace žádaného prostoru záleží na tom, kde má podnikatel zažádat. Hlavní město Praha je v naprosté většině jediným vlastníkem veřejného prostranství, takže veškeré smlouvy pro podnikatele musí schválit rada hlavního města. „V případě porušení pravidel pro restaurační zahrádky musí provozovatel městu zaplatit pokutu deset tisíc korun za každý započatý den porušení. Nicméně se město rozhodlo uplatnit tento mechanismus pouze u vybraných provozovatelů. Pro hosta tato regulace a zpřísnění má za následek, že v některých místech byly zahrádky zmenšeny či zrušeny,“ uzavírá pro Metro Dvořák.