metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota

Další 2 fotografie v galerii
Toto je nejvyšší místo vrcholu Čihadlo. | foto: Metro.cz

Děsivá raketová sila se mají otevřít lidem

  5:55
Turistická vyhlídka má vyrůst na druhém nejvyšším pražském kopci. Dříve tu vojáci s raketami v krytech hlídali nebe nad Prahou.

Vrch Čihadlo, který je se svými 385 metry nad mořem nejvyšším bodem Prahy 12 a druhým nejvyšším kopcem v Praze, by se již brzy mohl stát hojně navštěvovanou lokalitou. Rada městské části se totiž před pár dny rozhodla podat podnět na změnu územního plánu, která by zde umožnila postavit rozhlednu. Ta by měla vzniknout na pozemcích, které zde dříve sloužily jednotkám protivzdušné obrany.

„Plánovaná rozhledna by měla sloužit jak obyvatelům městské části, tak i jejím návštěvníkům. Jejím umístěním v této lokalitě chceme posílit naši rekreační vybavenost. Pozemek, kde bychom chtěli zrealizovat svůj záměr, patřil původně hlavnímu městu a objekty na něm ministerstvu obrany. Obojí jsme loni bezúplatně získali do majetku,“ říká radní dvanácté městské části Jiří Fremr.

Přísně tajné!

20

Celkově tu od 70. do 90. let dvacátého století sloužilo dvacet oddílů protiletecké raketové obrany. Bylo to místo s vysokým stupněm utajení.

Záměrům radních Prahy 12 nahrává také připravovaný Metropolitní plán. Podle něj bude možné rozhlednu postavit, ale nejdříve v roce 2023, kdy by měl začít platit. Lokalita Čihadlo je v něm vedena jako nezastavitelná stabilizovaná rekreační lokalita se strukturou krajiny výrazných vrchů.

„V ní je cílem nejen posílit její rekreační význam doplněním odpovídající vybavenosti, ale také zvýraznit ji nějakou zajímavou, dominantní stavbou. A takovou rozhledna zcela jistě je,“ dodává pro Metro vedoucí odboru kanceláře městské části Eva Burianová.

Proti záměru postavit na dvanáctce rozhlednu se zatím nestavějí ani místní.

Podle obyvatel Černého Mostu, které deník Metro oslovil, by však se vznikem rozhledny vznikl zajímavý paradox. Loni tam totiž vznikla nová vyhlídková věž s názvem Doubravka z dílny architekta Martina Rajniše. Dvacetimetrová rozhledna přitom stojí v lesoparku Čihadla. Pokud by tak v budoucnu vznikla rozhledna také na vrchu Čihadlo ve dvanácté městské části na druhém konci Prahy, musel by se podle nich vybrat nějaký kreativní název. K němu je však podle tiskového odboru dvanácté městské části, stejně jako k návrhu podoby vyhlídkové věže, ještě daleko.

„Vše je opravdu ještě v plenkách,“ doplňuje pro Metro Burianová. V hlavním městě se momentálně nachází devět veřejnosti přístupných rozhleden.

V porovnání s vrchem Čihadlo, který je se svými 385 metry již sám o sobě vhodnou vyhlídkou, je na území metropole vyšší už jen kopec Kopanina (390 metrů) a třetí je Bílá hora s 381 metry.

Praha nejvyšší

399

  • Nejvýše položeným místem v Praze je Teleček na západní hranici města s přibližně 399 metry nad mořem. Za nejvyšší kopec Prahy je označována Kopanina nacházející se v 390 metrech nad mořem.

216

  • Nejvyšší stavba v Praze je věž žižkovského vysílače ve výšce 216 metrů. Druhý je komín malešické spalovny, jehož vrchol je ve výšce 180 metrů.

116

  • Tolik metrů nad zemí má nejvyšší místo nejvyšší pražské budovy City Tower na Pankráci. Budova byla původně stavěna pro Český rozhlas, ale ten ji v roce 1993 odmítl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek