metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Děti trhnou rekordy, zahrají si Minecraft

  16:58
Příměstské tábory jsou fenoménem posledních let. „I pražským dětem umožní strávit čas v přírodě, poznat nové kamarády z blízkého okolí a třeba i získat nové dovednosti,“ uvádí Roman Rozbroj, ředitel neziskovky My. Aktivity, jež své tábory pořádá v žižkovském areálu Pražačka.
Příměstský tábor na Pražačce | foto: Archiv

Deník Metro oslovil také Zdeňka Válka z Domu dětí a mládeže (DDM) Praha 4. V následujícím dvojrozhovoru tedy zazní pohled jak zástupce neziskovek (Rozbroj), tak státního sektoru (Válek).

Tábor, i ten příměstský, si spojuju s létem. Mýlím se snad?
Zdeněk Válek: Ano i ne. Třeba náš DDM je pořádá v době všech prázdnin – jarních, letních, podzimních či velikonočních. Ale hlavní pozornost se samozřejmě soustředí na období letních prázdnin.

Jak staré děti z metropole se účastní právě vašich táborů?
Roman Rozbroj: Naše neziskovka se hlavně zaměřuje na děti předškolního věku, což navazuje na celoroční aktivity našeho rodinného klubu – ty jsou určené právě dětem předškolního věku a rodičům na mateřské dovolené. A vzhledem k tomu, že sídlíme uprostřed sportovního a rekreačního areálu Pražačka, naše kroužky a kurzy cílí na pohybové aktivity jak maminek s dětmi, tak dětí samotných.
Zdeněk Válek: Navážu na Romana a zmíním, že i my máme v nabídce „můj první tábor pro předškoláky“ nebo letní tábory pro rodiče s dětmi. Ale samozřejmě i klasicky pořádáme tábory pro školou povinné...

Jiný program zaujme sedmileté a jiný čtrnáctileté dítě. Jak tohle řešíte?
Zdeněk Válek: Tábory jsou pochopitelně věkově odstupňované. Někdy však „bojujeme“ s rodiči, kteří nás přesvědčují, že jejich vyspělé pětileté dítě zapadne mezi dvanáctileté. Ovšem my nechceme, aby jeden dva nudící se, otrávení, nestíhající poznamenali atmosféru dne, tábory, skupiny. A domnívám se, že nahlédneme-li do nabídky letních příměstských táborů, najdeme opravdu prostor pro všechny.

Jak ladíte tábory tematicky? Řekl bych, že děti jsou náročné jako nikdy předtím...
Zdeněk Válek: To máte určitě pravdu. V nabídkách se objevují tábory s náplní zaměřenou na aktuální počítačové hry (například Minecraft), lego, populární filmy, knihy, události… Organizujeme i tábory pro řešitele zájmových soutěží, kde přednáší vysokoškolští učitelé, anebo tábory pro mladé tanečníky, které lektorují špičková jména z evropské taneční scény.
Roman Rozbroj: Naším letošním tématem jsou Guinnessovy rekordy, protože každý z nás může být rekordmanem, jen najít správnou disciplínu! Děti se tak v létě budou moci vydat na cestu za nejzajímavějšími, nejšílenějšími a nejzábavnějšími rekordy. Rád podotknu, že vloni byl naším tématem návrat k tradičním českým řemeslům, lidové kultuře. V minulých letech u nás děti trávily prázdniny bez moderních technologií, mobilních telefonů nebo počítačových her.

Zmíníte i nějakou perličku?
Roman Rozbroj: Rád. My. Aktivity již několik let pořádá evropské projekty zaměřené na integraci cizinců do české společnosti. A tak nabídku našich táborů rozšiřujeme o jazykové tábory s výukou češtiny. Na těchto táborech si děti hravou formou rozšiřují slovní zásobu a učí se aktivně komunikovat v novém jazyce. Díky načasování na konec letních prázdnin si tak mohou češtinu intenzivně procvičit před nástupem do mateřské či základní školy. 

Tím se dostáváme i k tomu, že příměstské tábory usnadní život pracujícímu rodiči. O co vše se (ne)musí starat? 
Roman Rozbroj: Předem chci říct, že o děti je během našich táborů postaráno od A do Z. Stačí je ráno přivést a předat našim lektorům. Následuje předem připravený dopolední program, o němž jsou rodiče předem informováni a mohou na něj děti připravit – vzít si s sebou oblečení na výlet, sportovní aktivity a podobně. Pro děti připravujeme celodenní stravování a pitný režim. My máme to štěstí, že v areálu Pražačky je i školní jídelna, a tak se děti stravují v prostředí, které plně vyhovuje hygienickým normám. Samozřejmostí je možnost úpravy jídelníčku pro děti s různými typy diet. Pro skupinu menších dětí máme připravenou místnost na odpolední odpočinek.
Zdeněk Válek: Rodič povětšinou musí před prvním dnem dítěti zabalit něco s sebou (sportovní obuv, batůžek, láhev na pití, často tramvajenka) a vždy ho ráno odevzdat organizátorům a v podvečer si pro něj přijít. O víc se vlastně nestará. O jeho dítě se starají jiní se vším všudy. Většinou tábory startují mezi sedmou a osmou hodinou ranní a končí v návaznosti na pracovní dobu rodičů, tedy vyzvednutí dítěte je mezi 16.00 a 17.30. 

Je nějak hlídán standard příměstských táborů?
Roman Rozbroj: Myslím, že pohlídání kvality je ctí každého z pořadatelů. Samozřejmě platí táborový řád, musí se dodržovat bezpečnostní a hygienické předpisy, ostatně samotní rodiče dětí jsou nejčastěji tím nejlepším a nejpřísnějším hlídačem dobrého standardu.
Zdeněk Válek: Obecně lze říct, že standard letního tábora hlídaný není. U DDM je jistota a garance v profesionálních pracovnících, kteří tábor připraví, ale také jej realizují, a navíc mají nejen patřičné vzdělání (jsou to vystudovaní pedagogové), ale mají také pravidelně doplňovaná náležitá školení (od bezpečnosti po zdravotníka zotavovacích akcí). V DDM mají rodiče tu výhodu, že tábory jsou samozřejmou součástí nabídky, že se s nimi počítá a často bývají vyvrcholením celoroční práce a trochu vlastně opisují zájmové kroužky. Příměstské tábory jsou otevřeny všem zájemcům a jedinou bariérou je obsazenost. Také finanční náročnost je pro rodiče často vstřícnější u domů dětí než u nabídky komerčních institucí, které se do realizace prázdninových činností také zapojily. A je jich čím dál více.

Kam s malým Pražákem přes léto?

V těchto dnech vrcholí přihlašování na letní příměstské tábory. Připravili jsme pro vás výběr příměšťáků, kde se o vaši drobotinu dobře postarají.

LPT Atletika I 

Adresa a web: DDM Praha 5, Štefánikova 11, www.ddmpraha5.cz
Termín: 29. 6. – 3. 7. 
Věk účastníků: 7–11 let 
Cena: 1700 korun 
V ceně je zahrnuto: trenéři, lektoři, obědy, program 
Sraz účastníků: Strahov 
Popis: Příměstský tábor s dopoledním atletickým programem. Odpoledne program s lektory z DDM, hry, výlety 

0. Letní příměstský tábor 
Adresa a web: Město: Jezdecké středisko Zmrzlík, Praha 5, www.ddmpraha.cz 
Termín: 29. 6. – 3. 7. Věk účastníků: 7–15 let 
Cena: 2700 korun 
V ceně je zahrnuto: 2x jízda na koni, dozor, pomůcky
Popis: Program 9.00–16.00 h – ježdění na koni 2x30 minut (1x výcvik na jízdárně, 1x vodění v přírodě), péče o koně (čištění, příprava k ježdění), práce ve stáji (mytí žlabů, zametání). Společenské hry, teoretická část (popis sedla, uzdečky, kvízy, křížovky). 
Sraz účastníků: areál JS Zmrzlík
Nutné vybavení: S sebou: holínky, helma (cyklistická), jezdecká vesta

Léto pro předškoláky u Vltavy I.
Adresa a web: Areál Vltavanů, Vltavanů 229 www.hobbycentrum4.cz
Termín: 29. 6. – 3. 7. 
Věk účastníků: 3–6 let 
Cena: 700 korun
Cena zahrnuje: lektoři, program, materiál 
Popis: Půldenní příměstský tábor pro nejmenší děti s tematickou hrou „Zachraňte taťku Šmoulu“. 
Sraz účastníků: v budově CPD Vodníček, areál Vltavanů 
Nutné vybavení: bude upřesněno, akce je bez stravování 

Příměstský tábor fotbalový 1
Adresa a web: DDM Slezská 21, www.ddm-ph2.cz 
Termín: 1. 7. – 3. 7. 
Věk účastníků: 9–14 let 
Cena: bude upřesněna 
Popis: Tábor pro všechny děti, které mají rády fotbal. Během tábora si děti mohou vyzkoušet, jaké to je být fotbalistou, zažít fotbalové tréninky pod vedením fotbalových trenérů a poměřit se se svými kamarády v odpoledních fotbalových zápasech. 

Příměšťák s tvůrčí fotografií
Adresa a web: Stanice techniků, Praha 6, www.ddmpraha.cz 
Termín: 1. 7. – 4. 7. 
Věk účastníků: 11–16 let 
Cena: 1400 korun 
Cena zahrnuje: lektor, obědy, materiál, ateliér a také laboratoř 
Popis: V programu se účastníci setkají s ateliérovou fotografií, plenérem, zpracováním analogovým i digitálním. Teorie a stručné dějiny fotografie budou vyučovány metodou praktických etud. K dispozici budou fotokomory, profesionální fotoateliér, PC s grafickými editory. Příměšťák je vhodný i jako startovací seminář pro přípravu k talentovým zkouškám na umělecké školy. Příměšťák není hlídáním „odložených“ dětí. Program vyžaduje od účastníků schopnost koncentrace a trpělivost. Lze se přihlásit na zkrácenou dobu (bez soboty). 
Sraz účastníků: Stanice techniků 

Hlavní zprávy

Víte, kudy a jak jezdívaly železniční vagony ze Smíchova na Florenc? Neuvěříte

vydáno 23. června 2024  11:43

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek