metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 17. ledna 2025. Svátek má Drahoslav

Developeři nabízejí „legobyty“. Chtějí je stavět hlavně pro města jako nájemní bydlení

  9:34
Dlouhé roky bylo ve stavebním byznysu nájemní bydlení málem „sprosté slovo“. Projekty mířily výhradně k prodeji do soukromého vlastnictví. Developeři mění taktiku.
Základní projekt domu se dá rozšiřovat i vylepšovat podle finančních množností...

Základní projekt domu se dá rozšiřovat i vylepšovat podle finančních množností obcí. | foto: CENTRAL GROUP

Seká to jako Baťa cvičky. Bytové i jiné projekty na bydlení a práci z pera zlínského obuvnického magnáta byly a dodnes jsou nepřehlédnutelné. Svou šablonovitostí, opakováním. Vynikaly ale jednoduchostí a variabilitou, byť jim leckdy vyčítali monotónnost.

Podobně jako mnohem později u masové panelové bytové výstavby. Kdy člověk nepoznal, ve kterém se nachází městě, a ve spleti na pohled nerozeznatelných ulic se lidé často ztráceli. Unifikace se ale možná do ulic měst opět vrátí. I když v jiných rozměrech, designu a kvalitě.

Byt s předzahrádkou? Školku? Kavárnu? Vyberte si
Když nejde hora k Mohamedovi, vydali se developeři k hoře. O úmyslech navrhovatelů si můžete myslet cokoli, ale novinka, se kterou přišla Iniciativa pro dostupné bydlení (IDB), do které vstoupili developeři, banka, poradenská společnost, právní kancelář, ale i vysoká škola, může být jednou z cest, které nastartují větší výstavbu, především pro nájemní bydlení, jehož se města po roce 1989 ve velkém zbavovala.

Základní projekt umožňuje různé varianty, třeba přidat další patro.

„Reakce ze strany radnic jsou příznivé,“ říká o projektu jeden z iniciátorů Dušan Kunovský, zakladatel společnosti Central Group a člen IDB. Cílem je nabídnout především městům efektivní systém Design-build pro vznik nových nájemních bytů provozovaných ne soukromníky, ale radnicemi. „Jsou do toho zahrnuté nejen samotné projekty domů, ale i vzorové zadávací podmínky, smlouvy a způsoby financování,“ říká Kunovský. Domy, které IDB zatím představuje, mají možnost, podle zadání investora, přidávat patra, rozšiřovat se do šířky, měnit výšku jednotlivých sekcí, přizpůsobovat se sklonu terénu, nechat přízemí volné pro obchody a kavárny či naopak pro byty s předzahrádkami nebo mateřskou školu, „přilepovat“ balkony, měnit zastřešení. Vnějších i vnitřních variant je hodně. V Česku se už metoda Design-build využila například při stavbě kanadského velvyslanectví, objektu Nejvyššího kontrolního úřadu nebo jednoho ze specializovaných center pražské nemocnice v Motole.

Základní projekt domu se dá rozšiřovat i vylepšovat podle finančních množností obcí.

Hurá do modulů a starých kontejnerů
Před časem v Praze představila podobný modulární systém i společnost Timber v pražských Řeporyjích. Stavebnicový systém (v tomto případě se jedná o kompletní bytový dřevěný dům) se skládá z jednotlivých modulů vyrobených v továrně a sestavovaných až na místě.

Podle konkrétních požadavků investora i budoucích obyvatel tak lze skládat objekt jako stavebnici z dětského lega. Modulární systémy, například z vysloužilých přepravních kontejnerů, ale v menší míře, nabízejí i některé malé firmy u víkendových „chatiček“, kde lze propojit víc kontejnerů najednou.

Vícepatrový dřevěný obytný dům je sestavený z předem vyrobených modulů. Urychluje to výstavbu i zlevňuje náklady.

Modularitu využívají i jiné developerské společnosti. „Je to samozřejmě do značné míry unifikace, tu jsme tu ale měli vždy, vzpomeňte si na paneláky. Teď to má ale jinou dimenzi,“ říká třeba k montáži předem smontovaných bytových jader Marcel Soural z Trigemy. I když to podle něho v lecčem omezuje volbu klienta při vybavení a dispozice koupelny, zjednodušuje to stavění. „Automotive je nyní na modularitě postavený, tak proč ne my,“ dodává Soural.

RECEPT NA LEVNÉ BYDLENÍ HLEDALI I BAŤOVÉ

  • Tomáš Baťa i jeho následovník, bratr Jan Antonín, sázeli na unifikaci.
  • Ve Zlíně zůstaly po obuvnické firmě téměř dvě tisícovky rodinných domků jednotného stylu.
  • Základním tvarem byla krychle s rovnou střechou. Neomítnuté zdivo v anglickém stylu také výrazně snižovalo stavební náklady.
  • Zaměstnanci platili za bydlení v domcích nájem, ze kterého šla část do fondu na další vývoj projektů a stavbu dalších domků.
  • Projekt Design-build umožňuje obcím splácet část nákladů z výnosů z nájemního bydlení.
  • Obce a stát vlastní v Česku asi dvacet procent všech bytů. PH
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Němci oslepli láskou jen částečně. Na dramata si účastníci nového Love is blind moc nepotrpí

Strážce streamu
vydáno 17. ledna 2025  14:00

STRÁŽCE STREAMU Faktu, že je „teplé pivo horší než studená Němka“ si byl vědom již fiktivní český velikán Jára Cimrman. A nově se o tom může přesvědčit každý, kdo si na...  celý článek

Před osmdesáti lety zmizel smělý Švéd, který zachránil sto tisíc lidských životů

vydáno 17. ledna 2025  5:35

Raoul Wallenberg se narodil se stříbrnou lžičkou v ústech. To vše zahodil a přesídlil do válečné Budapešti, kde zachránil 100 tisíc Židů. „Odměnou“ mu byl...  celý článek

Most starší než Karlův? Narazili jsme na poklady ukryté na starých obchodních stezkách

vydáno 16. ledna 2025  16:28

Řítíme se za volanty svých vozů vstříc turistickým lákadlům. Ale unikají nám místa, kde se leckdy psala zajímavá historie. Deník Metro proto představuje...  celý článek

Dezinformace se netýkají jenom covidu a politiky, ale dokonce i obezity

vydáno 16. ledna 2025  12:32

Redukce váhy, tedy hubnutí, je především běh na dlouhou trať. Pro některé to představuje celoživotní úsilí, kdy se potácejí od jednoho pokusu k druhému a...  celý článek