metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie
Vstup do Botanické zahrady hlavního města Prahy. | foto: Karel Pokorný

Do botanické zahrady v Troji přiteče 725 milionů korun

  14:34
Botanická zahrada hlavního města by ráda v příštích letech investovala do svého rozvoje asi 725 milionů korun. Plánuje vybudovat například nové expozice, zázemí pro návštěvníky a parkoviště. Záležet ale bude na tom, kolik peněz dostane od zřizovatele a jestli se podaří vyřešit některé dlouhodobé soudní spory o pozemky. Vyplývá to z koncepce rozvoje zahrady do roku 2019, kterou dnes projednala rada hlavního města.

Botanická zahrada hlavního města by v příštích letech ráda dokončila západní areál, v kterém se nachází skleník Fata Morgana. Přemístěny by tam měly být pěstební plochy, plánuje se také výstavba nádrže na dešťovou vodu, díky které by měla organizace ročně ušetřit více než půl milionu korun za vodu na zalévání.

V korunách stromů vznikne nová lávka

Dalšími plánovanými investicemi jsou sklípek a toalety na vinici svaté Kláry, lávka v korunách stromů, altány, pítka, kašna, promenáda k pivoňkové louce či lávka, která by propojila venkovní expozice se západním areálem. Dokončeno by mělo být zázemí pro zaměstnance a zahradnickou techniku v budově statku, které se začalo budovat letos v září.

Návštěvníci se mohou těšit také na nové expozice, plánuje se například čínská a bambusová zahrada. V jižním areálu zahrada chystá nový výstavní pavilon, v kterém bude i přednáškový sál. Část investic bude zahrada platit z vlastních zdrojů, výstavba některých větších objektů ale bude záviset na finančních možnostech města.

Spory o pozemek

  • Podmínkou pro naplňování investičního plánu je také vyřešení sporů o pozemky, které zahrada dlouhodobě vede.
  • Po vzniku zahrady v roce 1969 byly necitlivě a chaoticky vykupovány pozemky, některé ani nebyly řádně zapsány do katastru nemovitostí.
  • Restituce v 90. letech pak zahradu připravily o 30 hektarů pozemků, dalších asi 50 hektarů bylo vydáno jako náhradní restituce za jiné pozemky v Praze.
  • Část pozemků byla podle zahrady vydána neoprávněně, organizace se o některé dodnes soudí.
  • Zahrada chce naopak městu vrátit asi 20 hektarů pozemků, které ke svému rozvoji nepotřebuje.
  • Hlavní město v minulých letech investovalo především do sousední zoologické zahrady, která byla poškozena povodněmi v roce 2002.

Komentáře

Hlavní zprávy

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek